Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

OSTiMTECH’te İlk Ders Prof. Dr. Mahmut Akşit’ten

OSTİM Teknik Üniversitesi (OSTiMTECH) 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılının ilk dersini TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit verdi. Akademik açılış töreninde Başkent Ankara’nın su sorununun ele alındığı Bilimsel Araştırma Sonuçları: Ankara'nın Estetik Su ile Yeniden Tanışması çalışmasının tanıtımı yapıldı.
Ostim Editör
18 Ekim 2021 13:58

OSTİM Teknik Üniversitesi 2021-2022 Eğitim-Öğretim Yılı Akademik Açılışı üniversitenin konferans salonunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Akademik yılın ilk dersini TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit verdi. Bilimsel Araştırma Sonuçları: Ankara'nın Estetik Su ile Yeniden Tanışması çalışmasının tanıtımının da yapıldığı törene; Yargıtay Onursal Birinci Başkanvekilliği Abdülhalik Yıldız, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ATO Başkan Yardımcısı ve Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, MÜSİAD Ankara Başkanı Hasan Fehmi Yılmaz, Aselsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, MEKA Mühendislik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaybal, KOSGEB Eski Başkanı Erkan Gürkan, üniversite akademisyenleri ve öğrenciler katıldı.

“Yüz yüze eğitimin yeri doldurulamaz”

OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, 2020 yılı Mart ayından beri COVID-19 salgını nedeniyle hayatın pek çok alanında büyük değişimler yaşadığını ve en önemli değişimin de eğitim öğretim alanında olduğunu vurguladı. Güçlü altyapı sayesinde pandemi döneminde uzaktan eğitime geçen ilk üniversite olduklarını ifade eden Yülek, bilimsel üretim mekânlardan bağımsız olarak gerçek/sanal her ortamda çalışmaya devam etmeyi sürdürdüklerini belirtti.

Prof. Dr. Murat Yülek, şunları söyledi: “Sürecin başından beri uzaktan eğitimi okulumuzda en verimli ve başarılı şekilde sürdürmüş olsak da yüz yüze eğitimin yerinin doldurulamaz olduğunu bugün sizleri gördüğümüzde bir kez daha anlıyoruz. Şimdi yeniden başlamanın heyecanıyla kapılarımızı açıyoruz.  Elbette fiziki önlemlerin yanı sıra akademik ve uygulamalı eğitim altyapı hazırlıklarımız da tamamlanmış durumda.”

“OSTiMTECH Modelinin sonuçları olumlu”

3.nesil, girişimci ve yenilikçi bir üniversite anlayışıyla geliştirdikleri OSTİMTECH modelini anlatan Rektör Yülek, “Geride bıraktığımız bir yılda büyük oranda olumlu sonuçlarına şahitlik ettik. Kuruluş felsefemizin temelinde yer alan değer yaratma ve uygulama temelli eğitimler ile modelimizi güçlendirdik. Gençlerimizin yalnızca bilgi ve becerisini değil bilgiyi uygulayabilme imkânlarını artırarak, değerlerle donatılmış öğrenciler yetiştirdik ve yetiştirmeye devam ediyoruz. Elde ettiğimiz kazanımlar bizlere bu yolda kararlılıkla ilerlememiz gerektiğini gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

Öğrenci sayılarının bir yılda iki katına yükseldiğine dikkati çeken Yülek, Türkiye’de en fazla yabancı öğrenci başvurusu alan üniversiteler arasına girdiklerini söyledi.

Genç bir üniversite olarak kısa zamanda elde ettikleri ulusal ve uluslararası başarılarla her geçen gün daha da güçlendiklerini vurgulayan Prof. Dr. Murat Yülek, “Geliştirdiğimiz bu modelle her anlamda yetkin, yetenekli, nitelikli; adalet, akıl, ahlak ve adapla donatılmış gençler yetiştirmek ve ülkemizin gelişmesine katkı sağlamaya devam etmek istiyoruz.” dedi.

Yaşanabilir dünya için eğitim ordumuz birçok şeyi değiştirebilir

OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, dünyanın 59 ülkesinden Türkiye’nin 69 şehrinden OSTiMTECH’i tercih eden öğrencilere seslendi.

OSTİM Vakfı’na, OSTİM Organize Sanayi Bölgesi’ne ve Üniversitenin kuruluşundan bugünlere gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür eden Aydın, “Biz sıradan bir eğitim-öğretim kurumu olmak istemiyoruz. Biz sorumluluk sahibi olan bir kurum olarak öğrencilerimizi, öğretim elemanlarımızı, çalışanlarımızı yeni dünya düzeninin gerekliliklerine uyum sağlayabilecek nitelikte insanlar yetiştirmek üzere aşırı çaba gösteren bir ekip olarak görmek istiyoruz. Dünyayı yaşanabilir hale getirmek için de eğitim ordumuzun birçok şeyi değiştirebileceğine inanıyoruz.” dedi.

Öğrenmeye kendinizden başlayın

TEI Genel Müdürü Prof. Dr. Mahmut Faruk Akşit, ilk derste öğrencilere öğrenmeye kendilerinden başlamalarını tavsiye ederek deneyimlerini paylaştı. Bilginin her zaman değerli olduğuna vurgu yapan Akşit, azmin, inancın ve çalışmanın zor şartları mümkün kılacağını ifade etti. Son olarak TEI’de gerçekleştirilen projelerinden bahseden Akşit, öğrencilere sürekli kendileriyle yarışmalarını söyleyerek, kendilerine güven duymalarının önemli olduğunun altını çizdi.

“Ankara’nın suyla yeniden tanışması gerekiyor”

Akademik yıl açılış töreninde Bilimsel Araştırma Sonuçları: Ankara'nın Estetik Su ile Yeniden Tanışması çalışmasının da tanıtımı yapıldı. OSTiMTECH Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, “Kadim şehrimizin başkent Ankara’nın suyla yeniden tanışması gerekiyor. Bu konuda biz üniversite olarak bir farkındalık ön çalışması yaptık. Ankara'nın su altyapısı, estetik su diyoruz ona yani ihtiyaç suyu değil de estetik su. Bununla ilgili güzergâhları çıkarttık hangilerinin üstü açılabilir, açmak için ne yapmak lazım? Bunun dışında Ankara'nın eski su kültürüne geri dönmesi için neler yapılması gerekir diye üst seviye bir çalışma yaptık. Etimesgut Belediyesi de bu çalışmaya destek verdi.” dedi.

“Ankara’da derelerin açılması hepimizin arzusu”

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, dünyada başkentlerin ortasından kenarından sular aktığına dikkat çekerek, Ankara’nın bu konudaki eksikliğine vurgu yaptı.

Ankara’da doğup büyüdüğünü ve Ankara’yı çok sevdiğini ifade eden Demirel, “Yapılacak bir şey varsa taşın altına elimizi koyalım istedik. Biz bu çalışmaya katkı sağladık ama esas işin sahibi üniversitemiz. Ankara'da bazı derelerin açılması bu derelerin etrafında gerçekten yaşam alanlarının oluşturulması hepimizin arzusudur.” değerlendirmesini yaptı.

Dünyada deresi olmayan tek başkentin Ankara olduğunu belirten Ankara Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, dereleri açmanın, kentin nefes almasının, mimari yaklaşımın tartışılması gerektiğini kaydetti.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.