Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Özbekistan Mesleki Eğitim Talep Ediyor

OSTİM’i ziyaret eden Özbekistan Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev, ülkesinde sanayi, tarım ve diğer pek çok alanda dönüşümler yaşandığını belirterek, “Özbekistan'da çok fazla serbest ekonomi bölgesi kuruyoruz. İlk başta bu bölgelerin yöneticilerine Türkiye’de mesleki gelişim kursu düzenleyelim.” dedi.
Ostim Editör
04 Ekim 2019 12:06

Özbekistan Büyükelçisi Alisher Agzamkhodjaev ve beraberindekiler OSTİM’i ziyaret etti. Ankara’nın ve Türkiye’nin gelişimine dikkat çeken Büyükelçi Agzamkhodjaev, 2017 yılında Türkiye’de göreve başladığında Ankara’da öğrenilecek çok bilgi olduğunu ve bunu Başkent Taşkent’e bildirdiğini anlattı.

Özbekistan’da sanayi, tarım ve diğer pek çok alanda dönüşümler yaşandığını belirten  Agzamkhodjaev, Ankara’daki ve OSTİM’deki gelişmelerden etkilendiğini dile getirdi. Özbek diplomat, “Yardımınıza ihtiyacımız var. Özbekistan’da çok fazla serbest ekonomi bölgesi kuruyoruz. İlk başta bu bölgelerin yöneticilerine Türkiye’de mesleki gelişim kursu düzenleyelim.” dedi.

Ülkesinde son yıllarda yaşanan değişimleri de anlatan Agzamkhodjaev, “Türk vatandaşları için vize zorunluluğunu kaldırdık. Bir aya kadar vizesiz olarak Özbekistan’da bulunabilirler. Türkiye başta olmak üzere vize muafiyeti 82 ülkeye uygulanıyor. Özbekistan dünyanın yarısına kapısını açmış durumda. Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan tarafından kurulan Türk Konseyi’ne de tam yetkili üye olmak için bütün gereklilikleri yerine getirdik; tam yetkili üye olarak Konsey’e katılacağız.” dedi.

İş birliği tarihi sorumluluk

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Özbekistan’ın Türkiye için çok önemli olduğunu, medeniyetimizin köklerinin Buhara, Semerkant gibi kadim şehirlerde bulunduğunu ifade etti.

Özbekistan ile iş birliği yapmayı tarihi bir sorumluluk olarak gördüklerini dile getiren Aydın, OSTİM’in sanayileşme modeli hakkında bilgi verdi. Bölgenin küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluştuğunu kaydeden Orhan Aydın, “OSTİM’den büyüyüp giden firmalar Ankara’da 12 tane OSB oluşturdu. OSTİM modelini, Afrika, Orta Asya ve pek çok ülkede hayata geçirmek için çalıştık. Özbekistan ile de bilgi paylaşımına ve iş birliğine hazırız.” dedi.

OSTİM Başkanı Orhan Aydın, 2017 yılında Kazakistan’ın Çimkent şehrindeki Ontustik Serbest Sanayi Bölgesi’nde OSTİM İrtibat Ofisi kurulduğunu, karşılığında da OSTİM’de Hoca Ahmet Yesevi (HAY) OSTİM Ontustik İrtibat Ofisi’ni hizmete açtıklarını hatırlattı. Aydın, Özbekistan’la da iş birliklerini geliştirmek ve devamını sağlamak üzere karşılıklı irtibat ofisi açma teklifinde bulundu.

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı da Özbek heyetine, OSTİM’deki faaliyetler ve projeler hakkında bilgi verdi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.