Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Özbekistan’a OSB Protokolü

OSTİM ve Özbekisatan’ın Semerkant ili Akdarya ilçesi arasında, Organize Sanayi Bölgelerinin planlanması, tecrübe paylaşımı, inşaatı ve işletimi konularını kapsayan iş birliği ve iyi niyet çerçeve protokolü imzalandı.
Ostim Editör
13 Aralık 2019 11:56

Akdarya Belediye Başkanı Abilov Feruz Nematullayevich beraberindeki kamu temsilcileri ve iş adamlarıyla birlikte OSTİM’i ziyaret etti. İş birliği fırsatları hakkında bilgiler alan Belediye Başkanı, OSTİM gibi bir sanayi bölgesinin kendi şehirlerinde de olmasını istediklerini belirtti.

Bu kapsamda OSTİM ve Akdarya Belediyesi arasında Özbekistan’da kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgelerinin geliştirilmesi ve işletilmesine ilişkin iş birliği ve iyi niyet çerçeve protokolü imzalandı.

Kardeş şehir önerisi

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Kardeş ülkemizin Semerkant şehri, Akdarya ilçesi Belediye Başkanıyla güzel bir iş birliğine başlayacağız.” dedi.

Aydın, iş birliği protokolüne ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu protokol sadece niyetlerimizi ve hedeflerimizi belirliyor. Ama bunun içini doldurmak iki tarafın çabasına kalıyor. Bu anlamda biz elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Özellikle OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmemizle de bu çabayı artırarak devam ettireceğiz. Bu iş birliğini daha başka boyutlara da taşıyacağız.”

Orhan Aydın, Akdarya’nın Türkiye’de bir ilçeyle kardeş olması önemini işaret eden Aydın, Akdarya Belediye Başkanı Abilov Feruz Nematullayevich’e Ankara’nın Çamlıdere ilçesiyle kardeş şehir olmalarını önerdi: “Çamlıdere de Şeyh Ali Semerkandi Hazretlerinin türbesi var. O, Semerkant’tan gelmiş, buraları aydınlatmış, buradaki insanlara ışık olmuş. Çamlıdere’yi kendine mekan olarak seçmiş ve orada da defnedilmiş. Ankara ve Türkiye’deki insanların birçoğu orayı ziyaret ederler.”

“OSTİM gibi sanayi bölgesi oluşursa çok seviniriz”

Akdarya Belediye Başkanı Abilov Feruz Nematullayevich, gösterdikleri ilgi ve misafirperverliklerinden dolayı OSTİM yönetimine teşekkür etti. Konuk Başkan, “Akdarya Belediye Başkanı olarak elimizden gelen, bizden beklenecek her türlü yardımı yapmaya hazırız. Özbekistan, tüm yatırımcılar için her zaman açık. İki devlet arasındaki ilişkileri destekleriz ve bundan çok memnun oluruz. OSTİM gibi sanayi bölgesi oluşursa çok seviniriz, memnun kalırız.” değerlendirmesini yaptı.

“Türk, Özbek her zaman kardeş milletler olmuş”

Çamlıdere ile kardeş şehir önerisinden çok memnun olduğunu dile getiren Abilov Feruz Nematullayevich, “Türkiye’nin bir şehriyle bizim şehrimizin kardeş şehirler olmasını çok isteriz. Zaten tarihten belli ki her zaman Türk, Özbek kardeş milletler olmuş. Biliyoruz ki Çamlıdere’de Şeyh Ali Semerkandi Hazretlerinin türbesi var. Bundan gurur, şeref, onur duyarız. Her zaman ilişkileri güçlendirmek için şahsım ve Hükümetimiz elinden geleni yapamaya hazır.” dedi.

Protokol kapsamı

OSTİM ve Akdarya Belediyesi arasında imzalanan protokol ile Organize Sanayi Bölgeleri kurulumu, geliştirilmesi ve işletilmesi amaçlanıyor. Protokol, özellikle küçük, mikro ve orta ölçekli işletmelerden oluşan Organize Sanayi Bölgelerinin planlanması, tecrübe paylaşımı, inşaatı ve işletimi konularını kapsıyor.

Akdarya Belediyesi tarafından talep edilmesi halinde, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü; yatırım, alt yapının kurulması, elektrik enerjisi, su şebekesi ve kanalizasyon, atık su geri dönüşüm istasyonları, kaldırım ve yolların yapımı, telefon hatlarının çekilmesi, lojistik hizmetleri konularında proje kapsamında bir finansal plan hazırlayıp sunacak. Yine Belediyeden talep edilmesi halinde, OSTİM, proje kapsamında, kendi teknik finansal yeterliliği için gerekli tüm veri bilgi ve referansları sunacak.

Özbek Cumhuriyeti Ticaret ve Sanayi Odası tarafı Organize Sanayi Bölgelerinin kurulması ile ilgili tüm kolaylığı sağlayacak, alan tahsisi de dahil olmak üzere; gerekli resmi görüşmeleri yapacak veya yapılmasını sağlayacak.

OSTİM, Özbekistan’daki yatırımcılara teşvik-hibe ve fon sağlanması ile ilgili danışmanlık ve destek hizmeti de verecek.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.