Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Özbekistan’da OSTİM Modeline Çok Güçlü Talep Var”

Özbekistan İhracatçılar Birliği Başkanı Muhtor Umarov, “OSTİM modelinin Özbekistan’da hayata geçmesi için ömrümü adamaya hazırım. OSTİM modeline Özbekistan’da çok güçlü talep var.” dedi.
Ostim Editör
24 Şubat 2021 17:24

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) koordinasyonunda Türkiye’ye iş birliği ve ziyaret programı düzenleyen, Özbekistan İhracatçılar Birliği’nin, Ankara’daki duraklarından biri de OSTİM oldu.

Özbekistan İhracatçılar Birliği üyesi 15 iş adamından oluşan heyet, OSTİM modeli ve iş birlikleri hakkında bilgi aldı.  

OSTİM bölgesel bir kalkınma modeli

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, bölgenin kuruluş ve gelişim süreçleriyle bugün yürüttüğü çalışmaları anlattı. Arıcı, Bölge Müdürlüğü olarak bölgede faaliyet gösteren 6 bin 200’den fazla işletmenin kamudan ihtiyaç duyduğu hizmetleri verdiklerini vurguladı.

OSTİM’li firmaların 17 ana sektör 139 iş kolunda faaliyet gösterdiğini dile getiren Adem Arıcı, bölgede; iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, medikal, yenilenebilir enerji, raylı ulaşım sistemleri, kauçuk teknolojileri ve haberleşme alanında 7 adet sektörel kümelenmenin olduğunu söyledi.

OSTİM’de sanayi ve üretimi destekleyen bütün kuruluşların olduğuna dikkati çeken Arıcı, dünyanın ilk sanayi üniversitesinin de bölgede kurulan OSTİM Teknik Üniversitesi olduğunu kaydetti. Arıcı, “OSTİM, bölgesel bir kalkınma modeli.” dedi.

OSTİM modelinin pek çok ülke tarafından talep edildiğini belirten Bölge Müdürü Adem Arıcı, Özbekistan’da Taşkent yakınlarında OSTİM modeliyle 230 hektarlık bir sanayi bölgesi kurulması talebi olduğunu dile getirdi.

“OSTİM modeline ömrümü adamaya hazırım”

Özbekistan İhracatçılar Birliği Başkanı Muhtor Umarov, Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ve hükümetin sanayileşme ve ekonomi politikalarında, Türkiye’nin başarılı sanayileşme modellerini ve politikalarını ülkelerinde uygulamak istediklerini kaydetti.

OSTİM modelini çok başarılı bulduğunu ve çok etkilendiğini ifade eden Muhtor Umarov, “OSTİM modelinin Özbekistan’da hayata geçmesi için ömrümü adamaya hazırım. Bizzat Cumhurbaşkanımıza OSTİM’i anlatacağım. Başbakanımızla da her türlü detayı konuşacağım. Türk ve Özbek iş adamlarımızın iş birliği için her türlü desteğe hazırız. OSTİM modeline Özbekistan’da çok güçlü talep var.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.