Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ÖZEV panelinde özürlü istihdamı tartışıldı

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) tarafından düzenlenen sempozyumda Özürlüler Kanunu’nun etkileri ile eğitim-istihdam-toplumsal yaşama katkı konuları iki ayrı oturum halinde tartışıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) tarafından düzenlenen sempozyumda Özürlüler Kanunu’nun etkileri ile eğitim-istihdam-toplumsal yaşama katkı konuları iki ayrı oturum halinde tartışıldı.

TOBB Üniversitesinde düzenlenen etkinlikte “Özürlülerin İstihdamı ve Sosyal Hayata Katılımı” konulu ikinci oturumu Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın yönetti. Oturum konuşmacısı olan Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, işverenlerin engelli istihdamına yönelik sorun ve taleplerini dile getirdi.

Sağlıklı, gelişmiş ve refaha ulaşan bir toplum olabilmek için özürlülerin üretime kazandırılması gerektiğini belirten Özdebir, “Şu anda pek çok işletmemizde özürlü istihdam edilmektedir. Yeni çıkan yasa ile bu uygulama teşvik ediliyor. İşyerlerimizi, üretim yerlerimizi özürlülerin ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlamalıyız. Ayrıca engellilerin istihdam edilebilmesini yaygınlaştırmak için mesleki eğitimleri daha ciddi ele alınmalı, yeterli hale getirilmeli” dedi.

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürü Namık Ata ise Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunun verdiği hizmetleri anlattı. Ata, kamu ve özel sektördeki istihdam edilme oranlarının düşük olduğunu, cezaların sorunun çözümüne yetmediğini söyledi. 5763 sayılı yasanın özürlü istihdamını teşvik niteliği taşıdığını anlatan ata, istihdam edilen engellilerin işveren SSK paylarının hazine tarafından ödeneceğini, kontenjan fazlası istihdamda ise yüzde 50 işveren payının hazine tarafından ödeneceğini söyledi. İŞ-KUR Genel Müdürü Ata, “Engelli istihdamının önündeki en önemli engel ise eğitimdir. O nedenle engellilerin mesleki yeterlilikleri artırılmalıdır” diye konuştu.

Oturumu yöneten Ostim Başkanı Aydın ise, engellilere yönelik her türlü girişim ve desteğin kutsal olduğunu belirterek sorunun toplumun ortak sorunu olduğunu ve tüm kesimlerin katılımı ile birlikte çözülebileceğini vurguladı. Aydın, “Tek tek bireylerin ya da grupların değil herkesin kazanacağı yarışlar kurgulamalıyız. Birbirimize destek olmalıyız. Dertler de çözümleri de yine bizim avuçlarımızda” diye konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.