Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Patent liginde ilk 10’a ödül verildi

Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından düzenlenen "Patent Ligi Ödülleri" düzenlenen geniş katılımlı törenle sahiplerini buldu.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 10:39

Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından düzenlenen "Patent Ligi Ödülleri" düzenlenen geniş katılımlı törenle sahiplerini buldu.

Türk Patent Enstitüsü (TPE) tarafından düzenlenen "Patent Ligi Ödülleri" düzenlenen geniş katılımlı törenle sahiplerini buldu. 2005 yılında en çok patent başvurusunda bulunan yerli firmaların ödüllendirildiği törende 10 firma ve TÜBİTAK'a ödül verildi. Ligin birincisi 145 patent başvurusu ile Arçelik, ikincisi 24 başvuru ile BSH Ev Aletleri A.Ş, üçüncüsü de 13 başvuru ile de Ford Otomotiv A.Ş oldu. Listede bu 3 büyük firma ve TÜBİTAK'ın yanı sıra Hipokrat, Demirdöküm, Tofaş, Vestel, PestGO, Beko da yer aldı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, Türkiye’nin ulusal pazarını koruması için yabancı aktörlerle rekabet etmek zorunda olduğunu, bunun tek yolunun ise teknoloji, ar-ge çalışmaları ve patent olduğunu kaydetti. HİPOKRAT Tıbbi Malzemeler İmalat ve Pazarlama A.Ş.’nin ödülünü Genel Müdür Mehmet Çaylı’ya OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın takdim etti.
Yerli patent giderlerini TÜBİTAK karşılayacak.
Bu arada Yerli patent başvurusu sahiplerinin, patent giderlerinin TÜBİTAK tarafından karşılanmasına yönelik olarak, Türk Patent Enstitüsü (TPE) ve TÜBİTAK arasında protokol imzalandı. Yerli patent başvurusu sahiplerinin, patent giderlerinin Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından karşılanmasına yönelik hazırlanan protokol, 23 Ağustos 2006’da yapılacak törenle imzalandı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.