Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Potansiyel Kullanılmazsa Kaçırılmış Fırsata Döner”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Bulgaristan Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov ile OSTİM tarafından organize edilen Bulgaristan ve Balkanlar Programı hakkında görüş alışverişinde bulundu. OSTİM heyetini Bulgaristan’da ağırlamaktan şeref duyacaklarını vurgulayan Büyükelçisi Tcholakov, “Potansiyel belli bir süre kullanılmazsa kaçırılmış bir fırsata döner. Bu tutkuyu kaybetmeden ticaret, iş birliği ve kültürel konularda harekete geçelim.” dedi.
Ostim Editör
05 Nisan 2022 13:57

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Bulgaristan Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov’u Ekonomi Müsteşarı Svetalov Kirkov’u ziyaret etti. Bulgaristan Büyükelçiliğinde gerçekleştirilen görüşmede Başkan Aydın’a; OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi (OSTİM ENERJİK) Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar Çelik, OSTİM ENERJİK Proje Yöneticisi Buğra Pekuslu ve İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) Koordinatörü Fevzi Gökalp eşlik etti.

Programın hedef başlıkları; OSB, Teknopark ve Üniversite

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, komşu iki ülke olarak ilişkilerin geliştirilmesinde hızlı hareket edilmesi gerektiğini vurguladı.

OSTİM’in ağırlıklı KOBİ’lerden oluştuğunu ifade eden Aydın, “OSTİM her şeyin bir arada olduğu bir ekosistem, bir sanayi şehri olarak görmeliyiz. Kümelenmelerimiz, teknoparklarımız ve üniversitemizle Türkiye’de nev-i şahsına münhasır bir Organize Sanayi Bölgesiyiz.” dedi.

7 sektörel kümelenmeye ev sahipliği yaptıklarını vurgulayan Orhan Aydın, iş ve inşaat makineleri, savunma ve havacılık, yenilenebilir enerji, medikal, kauçuk, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri sektörleriyle birlikte teknopark ve üniversiteden oluşan yapıyla Bulgaristan ve Balkanlara ikili iş görüşmeleri ve ziyaretler yapmak için program düzenleyeceklerini kaydetti.

“Önceliğim iş adamlarımızla Bulgaristan ve Balkanlardaki iş adamlarını karşılıklı iş yapar hale getirmek” diyen Aydın, Bulgaristan ve Balkanlar İş ve Seyahat Programını 3 başlıkta planlayacaklarını kaydetti. Aydın, “Bulgaristan’da bir OSB ile iş birliği yapmak, bir teknoparkla eşleşmek ve bir üniversite ile partner olmak. Hedef başlıklarımız bunlar.” mesajını verdi.

“Tutkuyu kaybetmeden harekete geçelim”

Bulgaristan Büyükelçisi Anguel Hristov Tcholakov, ekonomik ve ticari ilişkilerin önemine dikkat çekti. Diplomasiyi iki motorlu rokete benzeten Büyükelçi Tcholakov, “Bir motoru ticaret ve ekonomi diğeri de kültür. Biri eksik olursa diplomasi işe yaramaz.” görüşünü aktardı.

OSTİM’in düzenleyeceği Bulgaristan programından şeref duyacaklarını kaydeden Anguel Hristov Tcholakov, “Elimizden geleni yaparız. Potansiyel belli bir süre kullanılmazsa kaçırılmış bir fırsata döner. Bu tutkuyu kaybetmeden ticaret, iş birliği ve kültürel konularda harekete geçelim. Birlikte çalışmak için hazırız. Bulgaristan yatırım ajansı ve yeni kurulan İnovasyon ve Kalkınma Bakanlığı ile görüşmenizin faydalı olacağına inanıyorum. Gitmeden önce tekrar bir araya gelelim.” şeklinde konuştu.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.