Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Prof. Onaral’dan “Yenilikçi Yaşam” konferansı

OSTİM tarafından planlanan ve Prof. Banu Onaral’ın katkıları ile düzenlenecek, ‘dünya nasıl kalkınıyor? Ulusal ve bölgesel kalkınmanın küresel dinamikleri nelerdir?’ sorularına yanıtların aranacağı, “Zamanı Yakalamak ve Zamanı Aşmak: Yenilikçi Yaşam” konulu konferans 29 Aralık’ta Türk Patent Enstitüsü Başkanlığında yapılacak.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

OSTİM tarafından planlanan ve Prof. Banu Onaral’ın katkıları ile düzenlenecek, ‘dünya nasıl kalkınıyor? Ulusal ve bölgesel kalkınmanın küresel dinamikleri nelerdir?’ sorularına yanıtların aranacağı, “Zamanı Yakalamak ve Zamanı Aşmak: Yenilikçi Yaşam” konulu konferans 29 Aralık’ta Türk Patent Enstitüsü Başkanlığında yapılacak.

Amerika Birleşik Devletlerinde (ABD) birkaç yıl öne kurulan Türk Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenler Derneği (TASSA) ve Drexel Üniversitesi Biomedikal Mühendislik ve Sağlık Okulu Başkanı Prof. Dr. Banu Onaral, ekonomi ve teknoloji dünyası ile ulusal ve bölgesel kalkınma konusunda sorumlu ve yetkili makamda bulunan karar vericilere hitap edecek.

“Beyin göçü yok, beyin gücü var”
Kalkınma, teknoloji, inovasyon ve bilim şehirleri kurulması konularında araştırmalar yapan; konferanslar veren Prof. Onaral, bilim iklimine engel mevzuatların yenilenmesi ile beyin göçünün tersine döneceğini vurguluyor.
Ünlü Türk girişimci Nuri Demirağ’ın torunu olan bilim insanı Prof. Dr. Onaral, “ABD’de beyin göçü yok, beyin gücü var. Bu bilim adamları sürekli Türkiye için uğraşıyorlar. Beyin gücümüz var. Maddi ve manevi sermayemiz var. Belki bölük pörçük, ama birlikte yeterince yatırım gücümüz var. Artık konuşmaya gerek yok; yapmaya başlayalım. Hatalar yapıp öğreneceğiz. Denemeliyiz artık. Biz bu beyin gücünün hem Türkiye'deki toplumsal dönüşümde nasıl değerlendirilebileceği sorusuna, hem de evrensel bilime nasıl katkıda bulunacağına odaklanmış durumdayız. Bizim için asıl olan insan ve gelecek nesil... Ve bu nesli verimli kılacak ortamların biran evvel yaratılması'' diyor.

Tarih 29 Aralık 2009, konu ‘Yenilikçi Yaşam’
29 Aralık 2009, Salı, Saat 16.00 Ankara’da, Türk Patent Enstitüsü Konferans Salonunda başlayacak olan konferansta, açılış konuşmalarının ardından ‘yenilikçi yaşam’ konulu sunum yapılacak. Konferansta Prof. Dr. Onaral, “Kamu, Akademik, Sivil ve Özel Sektör Yenileşim Güçbirliği, Bilgi ve bilimin toplumsal yarar ve ekonomik değere dönüşümü, Türkiye’nin Fırsat Pencereleri, İki ülke arasında sürdürülebilir bir eğitim, bilim ve teknoloji köprüsü: TASSA, Bilgi, Bilim ve Teknoloji Ekosistemleri, Kalkınma Ekosistemi, Dünyada yankı getiren özgün örnekler, İnova Yaşam ve Nereden Başlamalı” temalı sunumunu gerçekleştirecek.

Yoğun katılım bekleniyor
Konferansa bakan ve parlamenterin, vali ve bürokratların, üniversite ve yüksek okul yöneticilerinin, bilim adamalarının, teknokent yöneticilerinin, bölgesel kalkınma ajansı yöneticilerinin, araştırma kuruluşları temsilcilerinin, OSBÜK üyelerinin, TTGV yöneticilerinin, KOSGEB ve TÜBİTAK yöneticilerinin, Üniversite Sanayi İşbirliği kuruluş temsilcilerinin, Meslek odası yöneticilerinin, Yerel Yöneticilerin, İhracatçı Birlikleri yöneticilerinin, Sektörel Küme üyelerinin, planlamacıların ve çok sayıda basın mensubunun davet edildiği bildirildi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.