Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ruanda Büyükelçisi OSTİM Modeli Hakkına Bilgi Aldı

23 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a güven mektubunu sunarak göreve başlayan Ruanda Ankara Büyükelçisi Fidelis Ntampaka Mironko, Organize Sanayi Bölgesi modeli hakkında bilgi almak için OSTİM’i ziyaret etti.
Ostim Editör
03 Ağustos 2021 15:23

Ülkesinin kalkınma çalışmalarında iş birliği arayışında olan Büyükelçi Mironko, Orta Doğu, Afrika ve Orta Asya’da pek çok ülke tarafından talep edilen OSTİM modeli hakkında bilgi almak üzere OSTİM’e geldi.

Konuk diplomata, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve küme koordinatörleri iş birliği fırsatları konusunda bilgi verdi.

“Afrika Türkiye’nin gözbebeği”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in gelişim süreçleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Aydın, “OSTİM’de bir şehrin kalkınmasıyla ilgili tüm süreçler yaşanmış. Bu konuda Ruanda ile de iş birliğine hazırız.” mesajını verdi.

OSTİM’in açılımının Orta Doğu Ticaret ve Sanayi Merkezi olduğunu hatırlatan Orhan Aydın, “Bu bizim misyonumuzu tanımlıyor. Fas, Tunus, Nijerya, Yemen, Sudan, Güney Afrika, Mısır, Somali ve birçok Afrika ülkesiyle temas halindeyiz. Ruanda ile Afrika’nın tam merkezi ile irtibat sağlamış olacağız. Afrika şu anda Türkiye’nin göz bebeği durumunda.” dedi.

“Ruanda için örnek bir modeliz”

OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Büyükelçi Mironko ve beraberindeki heyete bölgenin yapısı, kurum ve kuruluşları hakkında bilgi verdi. Arıcı, “OSTİM, iş birliği kurumlarıyla, kümelenme, üniversite ve teknoparkıyla bir kalkınma tasarımı. Ruanda’nın da kalkınabilmesi için örnek bir modeliz. OSTİM modelinin aynısını Ruanda da kurabiliriz. Ostim Teknopark ile teknoloji geliştirme süreçlerinde iş birliği yapabiliriz. Mesleki ve teknik eğitim konusunda da OSTİM Teknik Üniversitesi ve diğer eğitim kurumlarımızla iş birliğine hazırız.” değerlendirmesini yaptı.

Programda, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM), OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojisi Kümelenmesi (ENERJİK), Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi ve Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi koordinatörleri iş birliği yapılabilecek başlıklar hakkında Büyükelçi Mironko’ya sunum yaptı.

“İş birliği için irtibata geçeceğiz”

OSTİM’de gördüğü ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getiren Ruanda Ankara Büyükelçisi Fidelis Ntampaka Mironko, Organize Sanayi Bölgesi modeli konusunda güçlü iş birliği isteğini dile getirdi.

Üretim ve mesleki eğitim başta olmak üzere pek çok konuda beraber çalışmayı arzuladıklarını kaydeden Büyükelçi, “Sizinle iş birliği için irtibata geçeceğiz.” dedi.

Fidelis Ntampaka Mironko, OSTİM Organize Sanayi Bölge Müdürlüğündeki programın ardından, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek’le de bir araya geldi.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.