Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Ruandalı Bakan Sanayicileri Ülkesine Davet Etti

Bir dizi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen Ruanda Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Vincent Biruta OSTİM'i ziyaret etti. Biruta, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerde sanayi firmalarının önemine işaret etti. Ruandalı Bakan, “Biz endüstriyel alandaki Türk firmalarının Ruanda’da olmasını istiyoruz. Bu amaçla OSTİM’i önemsiyoruz. Aynı zamanda teknik eğitim iş birliğine önem veriyoruz. OSTİM Teknik Üniversitesi ile de çalışmak isteriz.” dedi.
Ostim Editör
07 Eylül 2021 12:13

Ziyarette Bakan Dr. Vincent Biruta’ya, ülkesinin Ankara Büyüklelçisi  Fidelis Ntampaka Mironko ve bürokratları eşlik etti. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın; OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, OSTİM Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan ve OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve küme koordinatörlerinin yer aldığı programda, heyete, bölge ekosistemi, üretim gücü ve ticari fırsatlar hakkında bilgiler verdi.

“Uluslararası ilişkilere açık bir bölgeyiz”

Başkanı Orhan Aydın, Bakan Dr. Vincent Biruta’yı OSTİM’de görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek daha önce de Büyükelçi Mironko’yu bölgede ağırladıklarını hatırlattı. OSTİM’in küresel bir marka olduğuna işaret eden Aydın, “Biz uluslararası ilişkilere çok açık bir bölgeyiz. Afrika’nın birçok ülkesiyle önemli çalışmalarımız oldu. İnşallah bu vesilelerle Ruanda ile de iş birliklerimizi geliştireceğiz.” dedi.

Afrika genelinde; Fas, Cezayir, Mısır, Tunus, Sudan, Somali, Güney Afrika, Nijerya, Kenya, Nijer ile iş birlikleri geliştirdiklerini kaydeden Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi ve Ostim Teknopark ile de iş birliği başlıklarını genişlettiklerini kaydetti. Başkan Aydın, “Yakın zaman kadar biz ülkelerle organize sanayi bölgesi başlığında iş birliklerini konuşuyorduk. Şimdi bu iş birliklerine iki başlığımız daha eklendi. Bunlardan biri teknoparklar arası iş birliği, biri de üniversiteler arası iş birliği.” görüşünü dile getirdi.

“OSTİM Teknik Üniversitesi ile çalışmak isteriz”

Ruanda Cumhuriyeti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Dr. Vincent Biruta, Türkiye’de bulunmaktan ve OSTİM’i ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Türkiye ile ilişkilerinin arttığına dikkat çeken Bakan Biruta, “Kurumlar arasında da iş birliklerini artırmayı hedefliyoruz.” dedi.

Türk firmalarının ülkesinde faaliyet gösterdiğinin altını çizen Biruta, “Biz endüstriyel alandaki Türk firmalarının Ruanda’da olmasını istiyoruz. Bu amaçla OSTİM’i önemsiyoruz. Aynı zamanda teknik eğitime önem veriyoruz. OSTİM Teknik Üniversitesi ile de çalışmak isteriz. Ortak faaliyet alanlarını ve yatırım fırsatlarını daha yakından görebilmeniz için sizleri Ruanda’ya davet ediyoruz.” açıklamasında bulundu.

OSTİM’de üretilen traktörle tur attı

Ziyaretin devamında konuk Bakana OSTİM Organize Sanayi Bölgesi hakkında bilgi verildi. OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, uygulamalı eğitim modeli hakkında Bakan Biruta’ya bilgi aktardı. Konuk Bakan programın sonunda OSTİM’de üretilen traktör OSTİMTRAC’ı kullandı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.