Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sanal Dünyada 3 Boyutlu Ostim…

Omedya, Ostim Organize Sanayi Bölgesini 3 boyutlu simülasyon projesiyle sanal ortama taşıyor.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Omedya, Ostim Organize Sanayi Bölgesini 3 boyutlu simülasyon projesiyle sanal ortama taşıyor.

Ostimli KOBİ’lerin bölgesel tanıtım şirketi olarak kurumsallaşan Omedya A.Ş. Genel Müdürü Ümit Güçlü yeni projelerini ve firma olarak hedeflerini anlattı. Güçlü’ye göre internetle dünyaya açılmak artık bir zorunluluk, internet üzerinde farklı ve güçlü olmak ise önemli bir rekabet avantajı… “Yeni, farklı ve daha önce denenmemiş uygulamaları internet kullanıcılarına sunmak günümüzde başarının temel unsuru oldu” diyen Güçlü, Omedya olarak internet ortamında daha önce hiç uygulanmamış bir yaşam simülasyonunu yayın ortamına taşımaya hazırlandıklarını belirterek sanal ortamda 3D Simülasyon-Advergame ve E-ticaret adıyla yürüttükleri Ar-Ge projesinin internet üzerinde 3 boyut ve etkileşim ile neler yapılabileceğini ortaya koyacak bir referans proje olduğunu söyledi.

İşbirliği ve iletişim süreci
1996 yılından bu yana, Ostim Vakfına bağlı bir şirket olarak öncelikli hedeflerinin pazarlama iletişimi faaliyetlerinde küçük ve orta ölçekli işletmelere çözüm üretmek olduğunu vurgulayan Güçlü, “Misyonumuz gereği bölgemizde faaliyet gösteren KOBİ’ler öncelikli olmak kaydıyla müşterilerimiz için tanıtım-pazarlama-medya-iletişim ve bilgi teknolojileri alanında çözümler üretmeye çalışıyoruz. Kimi zaman ihtiyaç duyulan bir tanıtım aracının hazırlanması kimi zaman da ortaya koyduğumuz yeni projelere dahil olma şeklinde sonuçlanan sürekli, sıcak ve üretken bir işbirliği iletişimi ile müşterilerimizi rekabette öne çıkarmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.
Temelde hedeflerinin bölgesel tanıtım olduğunu belirten Güçlü; rehber, interaktif CD ve web portalı gibi araçlardan oluşan tanıtım paketlerini özenle ve firmalarımızın yoğun katılımıyla gerçekleştirdiklerini, bu modelle 1995 yılından bu yana Ostim Organize Sanayi Bölgesi’ne önemli açılımlar kazandırdıklarını hatırlattı. Güçlü,
“Önümüzdeki günlerde bölgesel tanıtım modelini bilgi teknolojileri alanında çok farklı çalışmalar ve yeniliklerle bütünleştirerek firmalarımıza sunacağız” dedi.

3 Boyutlu Ostim’de gerçek hayat
Bölgesel tanıtım modeli ve pazarlama iletişimi çözümleri genel çerçevesinde yaklaşık 2 yıldır önemli bir araştırma geliştirme projesi üzerinde çalıştıklarını ifade eden Güçlü, Türkiye’de ilk defa bir sanayi ve ticaret bölgesini internet ortamında 3 boyutlu olarak canlandıracaklarını ve içinde insanların günlük hayata çok yakın ölçülerde etkileşim kurabileceği bir “Sanal Ostim” projesi geliştirdiklerini belirtti. TÜBİTAK tarafından da desteklenen sanal ortamda 3 boyutlu simülasyon, advergame ve e-ticaret portalı www.sanalostim.com için 10 kişilik bir ekibin sürekli çalıştığını söyleyen Güçlü, test aşamasına getirdikleri projenin, 5 bin işletmeden oluşan yaklaşık 5 milyon metrekarelik Ostim bölgesini, birebir 3 boyutlu modellenmiş şekilde internet ortamına taşıyacağını kaydetti.
Web teknolojilerinin sürekli geliştiğini ve artık farklı ve yeni şeyler yapmak dışında hiçbir şekilde internette rekabet edilemeyeceğini dile getiren Güçlü sözlerine şöyle devam etti:
“İnternet, hem kullanıcılara hem de içerik üreticilerine müthiş fırsatlar sunan, inanılmaz bir ortam. 10 yıl önce cevabını çok zor bulabileceğiniz binlerce soru, bugün internet sayesinde belki dakikadan az zamanda cevaplanabiliyor. İnternetin gücü ve önemini çok iyi kavramış bir şirket olarak biz de projelerimizi internette farklılık ve yenilik üzerine yoğunlaştırdık. 3 boyutlu Sanal Ostim Projesi de bu kapsamda son derece önemsediğimiz bir proje.
Sanal Ostim Portalı, çok güçlü bir oyun motoru altyapısı ve iletişim araçlarıyla, 7 gün 24 saat Ostim bölgesindeki firmaları 3 boyutlu ve gerçek hallerine çok yakın şekilde gezebilme, online görüşme yapabilme, ürün inceleme, alım-satım-işbirliği anlaşmaları yapabilme imkânlarını sağlayacak. Sanal Ostim’de otomobil ile gezebilir, seçtiğiniz sanal karakter ile yürüyebilir, detaylı ürün incelemeleri yapabilir, iletişim araçlarını kullanarak diğerleriyle görüşme yapabilirsiniz.
Sanal Ostim’de, gerçek hayatta yapılan birçok etkinliği bilgisayar ekranında kendi yönettiğiniz karakterlerle yapabilirsiniz. Fuar düzenleyebilir, düzenlenen fuarlar ve tanıtım toplantılarına katılabilir, özel tanıtımlar yapabilir ve Ostim’de ticaretinizi geliştirmek için çalışmalar yapabilirsiniz. ”

Ulaştığımız teknoloji ile rekabet yarışındayız
Dünyada internet için uygulama geliştiren küçüklü büyüklü birçok şirket kurum ve kişi olduğunu ve herkesin sınır çizilemeyen bu devasa ortamı kendisine güç ve başarı kazandıracak bir alan olarak gördüğünü dile getiren Güçlü “Ostim’in üretim gücü, yenilikçi projeleri ile uluslararası alanda adından sıkça söz ettirdiği bir dönemde, bir Ostim şirketi olarak biz de bilgi-iletişim teknolojileri alanında öne çıkmak istiyoruz. Birlikte çalıştığımız mühendisler ve proje geliştiricileriyle bugün ortaya koyduğumuz projelerin ve ulaştığımız 3 boyutlu oyun geliştirme, simülasyon ve etkileşimli Multimedya teknolojisinin bizi rekabet yarışına hızlı bir şekilde dahil edeceğini düşünüyoruz“ şeklinde konuştu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.