Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

"Sanayi üretimindeki artış tahminlerin üzerinde"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinde görünen yüzde 12'lik artışın, piyasa tahminlerinin oldukça üzerinde gerçekleştiğini vurgulayarak, "Sanayi üretimi hem değer olarak hem de yıllık artış oranı olarak en yüksek Eylül ayı rakamlarına ulaşmıştır" dedi.
Ostim Editör
18 Aralık 2011 00:00

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, sanayi üretim endeksinde görünen yüzde 12'lik artışın, piyasa tahminlerinin oldukça üzerinde gerçekleştiğini vurgulayarak, "Sanayi üretimi hem değer olarak hem de yıllık artış oranı olarak en yüksek Eylül ayı rakamlarına ulaşmıştır" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, 2011 yılı Eylül ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Eylül ayında sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12 arttığını belirten Ergün, "Takvim etkisinden arındırılmış endeks ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sanayi üretim endeksi ise bir önceki aya göre yüzde 1.5 artış göstermiştir. Sanayi üretim endeksinde görünen artış, piyasa tahminlerinin oldukça üzerinde gerçekleşmiş, hem değer olarak hem de yıllık artış oranı olarak en yüksek Eylül ayı rakamlarına ulaşmıştır" dedi.

Türkiye'nin dinamikleri güçlü
Özellikle imalat sanayi endeksindeki güçlü büyümenin, dünya genelinde yaşanan ekonomik sorunlara rağmen, Türkiye'nin büyüme ve üretim dinamiklerini ne kadar güçlü olduğunu gösterdiğini belirten Ergün, Türkiye'nin bu başarıyı en büyük ihracat pazarları olan Avrupa'nın ekonomik açıdan sıkıntılı olduğu günlerde gerçekleştirmesinin de altını çizdi.

Ergün, "Ekonomide ve siyasette oluşan güven ve istikrar ortamı, sanayicilerimize de olumlu yansımaktadır. Sanayicilerimiz artık önünü görebilmekte, yatırımlarını, üretimlerini ve istihdamı artırabilmektedir. Özellikle Avrupalı yatırımcılar için Türkiye, her geçen gün daha cazip bir yatırım alanı haline gelmektedir" ifadelerini kullandı.
Türkiye'nin uluslararası camiada parmakla gösterilen, gıpta edilen bir ülke haline geldiğini vurgulayan Ergün şöyle devam etti: "Bir yandan bu istikrarı korurken, diğer yandan rekabet gücümüzü artıracak adımlar atmayı, reel kesime destek olmayı da sürdüreceğiz. Nitekim 2012 bütçesini de sanayimize destek verecek ve sosyal yapımızı güçlendirecek şekilde hazırladık. Önümüzdeki dönemde, sanayi sektörünün rekabetçiliğini artıracağına ve Türkiye'nin büyümesine önemli katkı vermeye devam edeceğine olan inancımız tamdır. Hükümet olarak, açıklanan her veriyi yakından takip ediyoruz. Gerekli gördüğümüz her noktada proaktif adımlar atmaya da devam ediyoruz. Ekim ayında, istikrarlı ve sürdürülebilir büyüme hedefimize yönelik attığımız adımlar da bunun bir örneğidir."

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.