Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

"Sanayici Ekonominin Kamu Görevlisidir"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve kurmayları OSTİM Yöneticileri ve işadamlarıyla bir araya gelerek üretim ve kalkınma konularındaki düşüncelerini paylaştı.
Ostim Editör
06 Temmuz 2013 10:33

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bu ülke büyüyecekse, kalkınacaksa, saygınlığı artacaksa, uluslararası konumda güçlü bir noktaya taşınacaksa bu ancak sanayicinin çabasıyla olur. Sanayici ekonominin kamu görevlisidir.” dedi.

Kılıçdaroğlu ve kurmayları OSTİM Yöneticileri ve işadamlarıyla bir araya gelerek üretim ve kalkınma konularındaki düşüncelerini paylaştı.

Toplantıda ilk olarak OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın tarafından kümelenme başta olmak üzere bölgede yapılan çalışmalar ve projeler hakkında bilgiler aktarıldı. Kümelenme konusunda OSTİM’in öncü rolünden bahseden Aydın, “Bir bölge ve bir sektörün kalkınması noktasında dünyadaki kümelenme örneklerini analiz ettik ve detaylara hakim durumdayız. İncelediğimiz modelleri kendimize özdeşleştiriyoruz. Bunu Kalkınma Bakanlığı, üniversiteler ve profesyonel kurumlarla beraber yapıyoruz. Firmalarımızın gelecekte ayakta kalabilmesi, rekabetçi olması ve marka çıkarabilmesi için bu model üzerinde yoğunlaştık.” dedi.

“Bir ülke üretimle büyür”
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise sözlerine üretimin önemini anlatarak başladı. Bir ülkenin üretimle büyüyeceğini, kalkınacağını ve güçleneceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, sanayicinin kendisi için değil ülkesi için çalışan kişi olduğunu söyledi.

Devletin, sanayiciye uluslararası alanda rekabet edebileceği ortamı sağlamak zorunda olduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bu ülke büyüyecekse, kalkınacaksa, saygınlığı artacaksa, uluslararası konumda güçlü bir noktaya taşınacaksa bu ancak sanayicinin çabasıyla olur. Sanayici ekonominin kamu görevlisidir. Kendisi için değil artık sanayici ülkesi için çalışan kişidir. Kendisini aşan kişidir sanayici. Eğer siz, sanayiciyi öne çıkarırsanız, sorunlarını çözerseniz, onun üretim yapmasına katkı verirseniz, önündeki engelleri kaldırırsanız zaten o sanayici size ve ülkesine hizmet ediyor demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Kendi sanayicinizin üretimine avantaj sağlayacak politikaları içeride üretmek zorundasınız. Bunun adı vergi politikası olur, bütçe politikası olur, maliye politikası olur, para politikası olur. Bütün bu politikaların ortak ana omurgası ihracatı özendirmek olmalıdır. İhracat özendirildiği zaman zaten üretim kendiliğinden olur.”

“Marka çıkarmalıyız”
Yerli üretim ve markalaşma hakkında da açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı, ülkemiz sanayicisinin yeteneklerine dikkat çekti. Türkiye’nin 1925 yılında kendi uçağını yaptığını hatırlatan Kılıçdaroğlu “Ankara Metrosu’nun yüzde 51’i, keşke yüzde 100’ü olsa yerli yapılabilir mi? Yapılabilir tabi, niye yapılmasın? Uçağa parça yapıyorsanız, ray üzerinde giden bir aracın parçasını mı yapamayacaksınız? Yapılabilir bu ülkede. Bizim bir çıta atlamamız lazım. Çok önemli bir şeydir bu. Bilgi toplumunu yakalamamız lazım. Markalaşma çok önemlidir. Markayı yaratırsanız zaten dünyanın ilgisini bir noktaya çekiyorsunuz. O ürünü artık nerede üretirseniz üretin, o markayı yakalamış oluyorsunuz. Marka çıkarmalı, geliştirmeli ve ona saygınlık kazandırmalıyız.” ifadelerini kullandı.
Kılıçdaroğlu sözlerinin ardından katılımcılardan gelen soruları yanıtladı.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.