Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sanayici ‘Özgüveni Yüksek’ Mühendis İstiyor

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Mühendislik Malzemeleri Topluluğu'nun, ‘Sanayi Penceresinden Üretim Dünyasına Bakış’ konulu konferansında konuşan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Özgüveni olan mühendisler istiyoruz.” dedi.
Ostim Editör
12 Mayıs 2017 10:25

Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Mühendislik Malzemeleri Topluluğu, ‘Sanayi Penceresinden Üretim Dünyasına Bakış’ konulu konferans düzenledi. Programın konuğu OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, mühendisliğin önemine temas ederek sanayicilerin öğrencilerden beklentisini, “Özgüveni olan mühendisler istiyoruz.” diyerek anlattı.

Konuşmasına OSTİM’de yürütülen çalışmaları anlatarak başlayan Aydın, tasarımın küresel boyuttaki önemini vurguladı, mühendis adaylarına tasarım konusunda ilerlemelerini tavsiye etti. Orhan Aydın, “Nüfusun yüzde 90’ı çalışan, yüzde 9’u üreten, yüzde 1’i tasarlayanlardan oluşuyor. Gelirin dağılımına bakarsanız; bu tamamen tersine dönüyor. Tasarlayan yüzde 1; işin içine aklı, bilgiyi, mühendisliği koyanlar, kazananlar. Üretenler biraz bu işten pay alıyorlar; başkasının çizdiğini, tasarladığını yapanlar. Bu, yeterli olmuyor ve buradan katma değer çıkmıyor. Bizim ‘tasarlayabilen’ olmamız lazım. Tasarım yapma yönümüzü mutlaka geliştirmeliyiz.” görüşünü aktardı.

“Özgüveni olan mühendisler istiyoruz” diyerek sözlerine devam eden Başkan Aydın şunları söyledi: “Kağıdı, kalemi alıp ‘ben de bu motoru çizerim’ diyecek, özgüveni olan mühendisler istiyoruz. Biz bunu yaparız, onlardan daha iyi yaparız özgüveninin kesinlikle kazanmamız gerekiyor.

Kümelenme çalışmalarıyla ilgili de bilgiler veren Aydın, “Bizim için üretim vazgeçilmezdir. ‘Üretmezsek de olur şekline, inşaat yaparak da karnımızı doyururuz, ülkemizi, kalkındırırız’ düşüncesine katılmıyoruz. Üniversitedeki hocalarımıza çok şey düşüyor.” dedi.
Konferansın konuşmacılarından OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA) üyesi Küçükpazarlı Havacılık A.Ş.’nin Teknik Müdürü Mahir Tosun da, sektördeki gelişmeler ve üretim teknikleri hakkında bilgiler verdi.

Etkinliğin ardından davetlilere plaket takdim edildi. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Yönetim Kurulu Üyesi Behzat Zeydan, Kırıkkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Veli Çelik, Küçükpazarlı Havacılık A.Ş. Teknik Müdürü Mahir Tosun topluluk üyesi öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

Mühendislik Malzemeleri Topluluğu yönetimi şu isimlerden oluşuyor: Akademik Koordinatör Yrd. Doç. Dr. Aziz Başyiğit, Başkan Abdullah Zeydan, Genel Sekreter Emrecan Özel, İnsan Kaynakları Koordinatörü Hatice Şeyma Parlak ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Mustafa Murathan Topçu, Berat Özden.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.