Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Şanlıurfalı sanayici de Ostim modeli istiyor

Şanlıurfa’da kurulan OSB’ler OSTİM modeli ile yeniden yapılanacak. Bölgeden gelen heyet iki gün süre ile Ostim OSB birimlerini ve bölge firmalarını mercek altına aldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Şanlıurfa’da kurulan OSB’ler OSTİM modeli ile yeniden yapılanacak. Bölgeden gelen heyet iki gün süre ile Ostim OSB birimlerini ve bölge firmalarını mercek altına aldı.

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Sabri Ertekin, Şanlıurfa OSB Müdürü Remzi İnalı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, Harran Üniversitesi Öğretim Üyesi ile Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı yöneticilerinin de içinde bulunduğu heyet Ostim’de inceleme yaptı.

Gezi hakkında bilgi veren Şanlıurfa OSB Müdürü Remzi İnalı ve Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ertekin Ostim’deki yapılanmadan ve bölge yönetiminin deneyiminden yararlanmak istediklerini söylediler.

Şanlıurfa 1.OSB’nin altyapısının %97 oranında bittiğini belirten İnalı, OSB Müdürü 2. OSB’nin de altyapı çalışmalarının devam ettiğini ve Avrupa Birliği hibe fonundan desteklendiğini söyledi. İnalı, “Bölgemizi geliştirmek için diğer bölgeler hakkında bilgi topluyoruz. Organize Sanayi bölgemizi en iyi şekilde oluşturmak istiyoruz. Bunun için Eskişehir OSB ve Ostim’i incelemeyi uygun gördük. Gelişmiş OSB’ler bize örnek olacak. İnceliyoruz. Birlikte buradayız. Onlardan örnek alıp Şanlıurfasıza Güneydoğu bölgemize adapte etmek istiyoruz. Ostim’i çok gelişmiş gördüm. Deneyimli bir bölgemiz. Onlardan ders alacağız. İstişare içinde uygulamak istiyoruz.”

Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Ertekin de sanayinin bölgede emekleme aşamasında olduğunu, daha çok tarıma dayalı bulunan ekonomi nedeniyle sanayileşmenin geç başladığını söyledi. Ertekin şunları söyledi:
“Gelirler daha çok tarıma dayalı olarak elde edildiği için sanayileşmeye önem verilmemiş. Sanayileşme 1997’li yıllarda başlamış. Diğer bölgelere göre geç kalınmış. Özellikle 1. OSB’de mevsimlik çalışmalar olmuş. Gönlümüzden geçen 12 ay sürekli çalışılan sanayi tesisleri kurmak; istihdamı artırmak. Bunun için ülke içinde ve dışında başarılı olmuş bölgeleri gezip örnek alıyoruz. Onların deneyimlerinden yararlanmak istiyoruz. Ostim, daha önceden sanayi ile ilgilendiğim için biliyorum. Önceleri küçük sanayi sitesi niteliğindeydi, şimdi büyük aşamalar kaydetti. İhracatta sesini duyurdu. Başbakanımız bile bir iş yapılacağı zaman ‘Ostim yapar’ diyor. Tabi bu bizi memnun ediyor. Biz de bu bölgedeki örnek OSB uygulamalarından yararlanmak istiyoruz. İlerde Başbakanımıza ‘bir de Şanlıurfa var, oraya da bakın’ dedirtmek istiyoruz.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.