Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Satıcı: “İhracatta düşüş açıklamak acı veriyor”

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, yeni yıla ihracatta düşüşle girildiğini belirterek, “Davul dövdük, aktardık, anlattık, ihracat rakamlarındaki düşüşleri açıklamak bana acı veriyor” dedi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 15:04

TİM Başkanı Oğuz Satıcı, yeni yıla ihracatta düşüşle girildiğini belirterek, “Davul dövdük, aktardık, anlattık, ihracat rakamlarındaki düşüşleri açıklamak bana acı veriyor” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, ihracatın yeni yıla düşüşle başladığını belirterek, “Davul dövdük, aktardık, anlattık, ihracat rakamlarındaki düşüşleri açıklamak bana acı veriyor” dedi. TİM Başkanı Oğuz Satıcı, ocak ayı ihracat rakamlarını Samsun'da düzenlediği basın toplantısıyla açıkladı. Satıcı, uygulanan para ve kur politikasının Türkiye'nin elindeki diğer açmazlarla birleşerek önemli bir sıkıntıya yol açtığını belirterek bu sıkıntının bedelini de sadece üretici ve ihracatçının ödediğini savundu.

MERKEZ BANKASI ÖZERK OLMALI

Merkez Bankası'nın bir devlet kuruluşu olmasına rağmen özel sektöre ve özel sektörün kanaat liderlerine karşı açıklama yaptığını söyleyen Satıcı, "Bu Merkez Bankası'nın saygınlığına yakışmıyor. Bizce 'en iyi kur politikası budur' diye yapılacak tartışma boş bir tartışmadır" dedi.

İŞİN KOLAYINA KAÇMAK

“Acaba Türkiye İhracatçılar Meclisi kimi temsil ediyor? 73.4 milyar dolar ihracat yapan Türkiye'nin 40 binden fazla ihracatçı firmasını" diyen Satıcı, üreticinin, ihracatçının çıkarlarını savunmanın Türkiye'nin çıkarlarını savunmak anlamına geldiğini ifade etti. Satıcı, istihdamda büyük sıkıntı yaşandığı, cari açıktan ve dış ticaret açığından şikayet edilen bir dönemde bu sektörlerin maliyet ve kur seviyesi nedeniyle üretimden soğuması ve yerlerini ithalata terk etmelerinin iyi haber olmadığını kaydetti.
Satıcı, ithalatı düşük kurlarla besleyip enflasyonu bu yolla düşürmeye çalışmayı ise işin kolayına kaçmak olarak değerlendirdi. Satıcı, Ocak ayında ihracat rakamları değerlendirirken, "Davul dövdük, aktardık, anlattık, ihracat rakamlarındaki düşüşleri açıklamak bana acı veriyor" dedi. Satıcı, Türkiye'de ihracatın, Kurban Bayramı tatilinin de etkisi ile ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 1.1'lik kayıpla 4 milyar 944 milyon dolar olarak gerçekleştiğini ifade etti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.