Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Savunma Kümesine Müsteşarlık desteği geldi

Ostim Savunma Yan Sanayi Kümesi’ne Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) tam destek geldi. Kümenin kahvaltılı toplantısına katılan SSM Sanayi Koordinasyon Şube Müdürü Demir Çiğdemoğlu “Buraya kümeye sahip çıkmaya geldik. Amacımız KOBİ’lerin payını artırmak” dedi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim Savunma Yan Sanayi Kümesi’ne Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) tam destek geldi. Kümenin kahvaltılı toplantısına katılan SSM Sanayi Koordinasyon Şube Müdürü Demir Çiğdemoğlu “Buraya kümeye sahip çıkmaya geldik. Amacımız KOBİ’lerin payını artırmak” dedi.

Savunma Yan Sanayi Kümesi Ostim Teknokent toplantı salonunda bir araya geldi. Kümede yer alan ellinin üzerinde savunma yan sanayi KOBİ’sinin katıldığı toplantıda küme sürecine ilişkin bilgiler verilirken, küme kurma aşamasının tamamlandığı, bundan sonraki aşamanın kümenin geliştirilmesi olduğu belirtildi. Toplantı sonrası firmalar kendilerini de tanıttı.
Toplantıya katılan SSM Sanayi Koordinasyon Şube Müdürü Demir Çiğdemoğlu muhtelif bölgelerde kurulan savunma sanayi kümelerini izlemek, desteklemek ve yönlendirmek amacı ile KOBİ Danışmanlık Merkezi kurulacağını söyledi. SSM Sanayi Koordinasyon Şube Müdürü Demir Çiğdemoğlu “Biz size sahip çıkmaya geldik. İçiniz rahat olsun. Artık icraatlar sözde kalmayacak, uygulamaya geçiyoruz” diyerek, Müsteşarlığın KOBİ’lerin savunma sanayinde yeterli payı alabilmesi için yeni düzenleme yapıyoruz. Savunma sanayi ana firmalarına KOBİ’lere vereceği iş hacmi oranında puan verilecek. Eğer bu firma OSB içinde ise yine ayrıca puan verilecek. Sisteme göre yine KOBİ’lere tasarım işi vermişse o da puan kazandıracak. Yani sistem gereği farklı kriterlerde KOBİ’lere iş sevk eden ana sanayi firmalarına puanlama yapılacak. Böylece KOBİ’lerin aldığı payı ve ciroyu artırmak istiyoruz. Biliyoruz ki savunma sanayinin geleceği ancak üretimi tabana yaymakla, yerlileştirmekle mümkün” dedi.
Toplantının açış konuşmasını Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın yaptı. Aydın, KOBİ’lerin klasik olarak kendi ürün ve pazar bilgileri çerçevesinde üretim yaptığını, artık bu sürece üniversiteleri ve kamu kurumlarını da dâhil etmek istediklerini söyledi. Aydın, “Biz bölgemizdeki sanayiciler daha rekabetçi nasıl olabilirler diye kafa yoruyoruz. Bunun için ideal olan modelin kümelenme olduğunu gördük; yola çıktık” dedi.
Ostim Başkanı Aydın konuşmasında özetle şunları söyledi:
“Uluslararası Rekabet Araştırmaları Kurumu (URAK) aracılığı ile yaptığımız rekabet analizinde öne çıkan ve uluslararası düzeyde de geçerli olan temel dört sektör belirledik. Savunma sanayi, yenilenebilir enerji, iş makineleri, medikal ve alanlarını kümelenme alanları olarak seçtik. Her küme için farklı üniversitelerle işbirliği yapıyoruz. Sanayi Bakanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Dış Ticaret Müsteşarlığı, KOSGEB gibi kamu kurumları da yaptığımız çalışmanın önemini fark etti ve destek kapsamına aldı. İşbirliği formülü bulmamız gerekiyor. Bu süreçte birbirimizden çok şey öğreniyoruz. Ortaklaşa rekabet edip pastayı büyüteceğiz. Ülkemizin ihtiyaçlarını sağlayacağız, daha nitelikli ürün üretip, daha fazla kazanacağız.”
Küme Koordinatörü Barış Cihan Başer, kümelenmeyi “Aynı sektörde faaliyet gösteren, yatay/dikey bağlantılı işletmelerin ve destekleyici kurumsal yapıların -üniversiteler, odalar, sektörel örgütler, ilgili kamu kurumları gibi- belirli bir coğrafi bölgedeki örgütlü yoğunlaşması” olarak tanımladı. Başer, sunumunda şöyle konuştu: “Ostim Savunma Yan Sanayi Kümesi, ülkemizdeki altyapısı en sağlam kümelenme çalışmasıdır. Kamu kurumları da bizim KÜMELENME sürecimizi izleyerek sistemi öğrenmeye çalışıyor. Bu toplantı ile küme kurma aşaması sona erdi. 59 Savunma Sanayi KOBİ’si ve destekleyici kurumlar küme şemsiyesi altında toplandık. Artık küme geliştirme aşamasına geçiyoruz. Önümüzde küme olarak da katılacağımız savunma sanayi fuarı IDEF 2009 bulunuyor. Fuar etkinliğinin peşinden düzenleyeceğimiz arama toplantısı ile küme geliştirme aşamasının iş planını oluşturarak yolumuza devam edeceğiz dedi. Küme kurma aşamasında gösterdiğimiz başarıyı küme geliştirme aşamasında da tekrar ederek OSTİM SAVUNMA YAN SANAYİ KÜMESİ’ni ülkemizin kümelenme konusunda ihtiyacı olan başarı hikâyelerinden biri haline getireceğiz.”

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.