Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Savunma sektöründe OSTİM buluşması

• Savunma sanayicileri, SaSaD ve Savunma Yan Sanayi Kümesi Koordinatörlüğünün organizasyonu ile Ostim’de bir araya geldi. SaSaD Başkanı ve MKEK Genel Müdürü E.Tümgeneral Önsipahioğlu Ostim’de yaptığı konuşmada, “Türk sanayicisi ihtiyacımız olan her şeyi üretebilir. Yeter ki ona fırsat verilsin” dedi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

• Savunma sanayicileri, SaSaD ve Savunma Yan Sanayi Kümesi Koordinatörlüğünün organizasyonu ile Ostim’de bir araya geldi. SaSaD Başkanı ve MKEK Genel Müdürü E.Tümgeneral Önsipahioğlu Ostim’de yaptığı konuşmada, “Türk sanayicisi ihtiyacımız olan her şeyi üretebilir. Yeter ki ona fırsat verilsin” dedi.

Ostim Organize Sanayi Bölgesi, savunma sanayi sektöründeki firmaların ve sektörü düzenleyen öncü kuruluşların ilgi odağı oldu. Daha önce Ostim Savunma Yan Sanayi Kümesi İcra Kuruluna giren ve çalışmalara katılan Savunma Sanayicileri Derneği (SaSaD) bu kez de savunma sanayinde imalat yapan 84 firma temsilcisi ile Ostim’e çıkartma yaptı.
SaSaD Yönetim Kurulu Başkanı ve Makine Kimya Endüstrisi (MKEK) Genel Müdürü E. Tümgeneral Ünal Önsipahioğlu’nun da içinde bulunduğu heyet, Ostim’deki ilgili sektör üreticilerini işyerlerinde ziyaret ederek istişarede bulundular.
Savunma sanayi firma temsilcilerinin inceleme gezisi Ostim Çıraklık Eğitim Vakfında bölgenin tanıtımı, SaSaD Başkanı ve MKEK Genel Müdürü Önsipahioğlu’nun konuşmaları ve Ostim Savunma Yan Sanayi Küme Koordinatörü Barış Cihan Başer’in KÜME hakkındaki sunumu ile başladı.
Ostim’i özetle tanıtan ve bölgedeki projeler hakkında bilgi veren Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, SaSaD’ın Ostim’de başlatılan savunma kümelenmesine yönelik desteği için teşekkür etti. Aydın,“Bölgemizin güçlü bir üretim potansiyeli var. Kümelenme ile firmalarımızı ana tedarikçilerle buluşturmak istiyoruz. Bu yönde SaSaD’ın ve ilgili kamu kurumlarının yanımızda olması bizi mutlu ediyor. Üniversitelerimizi de yanımıza alarak bölgemize, ilimize ve ülkemize katkı vermek istiyoruz. Savunma sanayindeki yerli payının artması için birlikte hareket etmeye kararlıyız ve başarılı olacağımıza inanıyoruz” dedi.
MKEK Genel Müdürü ve SaSaD Başkanı E. Tümgeneral Önsipahioğlu da konuşmasında MKEK’nın sanayileşmedeki katkısına ve yerli üretime verdiği önemi vurguladı. Ostim’deki kümelenme çalışmasına destek vereceklerini söyleyen Önsipahioğlu, “Kendimize inanalım ve güvenelim, Türk sanayicisi ihtiyacımız olan her şeyi üretebilir. Yeter ki ona fırsat verilsin” diye konuştu.
E. Tümgeneral Önsipahioğlu’nun konuşması özetle şöyle:
“Kurtuluş savaşı bitince Anadolu’ya bakıyoruz; hiçbir şey yok. Sanayi yok, fabrika yok. Sonraları Makine Kimya Endüstrisi kuruluyor. Bu kuruluş ülkemizde sanayinin kurulmasında ekol oluyor, ilham veriyor. Birçok sanayicinin yetişmesini sağlıyor. Bugün bile Ostim’de pek çok usta ya Makine Kimya Endüstrisinde çalışmıştır, ya da orayla iş yapmaktadır. Artık ülkemiz bir dönüm noktasına geldi. Bu noktada sanayici bilgi sahibi ve bunu kanıtlamak, paylaşmak istiyor. Biz Makine Kimya Endüstrisi olarak üretimde %40 yerli tedarikçi ile çalışıyoruz ve bu oranı %60’a çıkartmayı hedefliyoruz. SaSaD olarak Türkiye’deki önemli sanayi bölgelerini ziyaret ettik; kimler tedarikçi olabilir, kimler alt yüklenici olabilir; bunları tespit ettik. Bütün illerde toplantılar yaptık; sanayiciler bizi heyecanla karşılıyor. Kendimize inanalım ve güvenelim, Türk sanayicisi ihtiyacımız olan her şeyi üretebilir. Yeter ki ona fırsat verilsin. Bizim bir gücümüz var. Yedi kıtada hükmetmişiz. Silah sistemleri geliştirmişiz. Envanter yapıp, nelere sahip olduğumuzu bilmeliyiz. Biz SaSaD olarak bu ziyarete önem veriyoruz. Onun için 84 üyemizle buradayız. Biz devlet olarak bakışımızı değiştirdik. Benim ifadem devletin ifadesidir. Sektördeki en küçük üretim birimine kadar kendimizden sayıyoruz. Bizimle iş yapmak isteyen tüm sanayicilerimizi kucaklıyoruz.”
Toplantı programını takiben SaSaD adına Ostim Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’a, savunma sanayindeki yerlileştirme girişimlerine katkısı ve Ostim’in çalışmalarından dolayı E. Tümgeneral Ünal Önsipahioğlu tarafından teşekkür plâketi verdi. Aynı şekilde Ostim OSB adına Başkan Orhan Aydın da SaSaD Başkanına savunma küme sürecine destekleri için bir teşekkür plâketi verdi.
Savunma sektör firmalarının temsilcileri daha sonra bölgede faaliyet gösteren EMGE, Elsis A.Ş, Aral Havacılık ve Uzay Sanayi, Epsilon, Mege Teknik, Moment Mühendislik, Romak, Akdağ, EMD, Telmek gibi savunma sanayi alanında faaliyet gösteren bazı firmaları ziyaret ettiler.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.