Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sektöre Uygun Eğitim Müfredatı Geliştirildi

OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde eğitim müfredatını geliştirdi. Teknik yetkinlik, temel teknik yetkinlik, yönetsel yetkinlik ve sosyal yetkinlik olmak üzere geliştirilen dört ana müfredatla her öğrenciye 6. Dönemden itibaren kendi yetkinlik grubuna uygun Yetkinlik Temelli Müfredat Seçimi olanağı tanınıyor.
Ostim Editör
30 Haziran 2021 16:49

OSTİM Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü sektörün ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde eğitim müfredatını geliştirdi.

Sanayi dünyasının üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü (YBS) geliştirdiği müfredat projesiyle alanında özgün, ulusal ve uluslararası düzeyde farklılaşmış, uluslararası yetkinliklere sahip örnek bir bölüm olmayı amaçlıyor.

Proje ekibi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Sığrı, projenin yürütücüsü Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü Öğretim Görevlisi Dr. Rıza Bayrak, araştırmacıları ise Dr. Cemalettin Öcal Fidanboy, Dr. Ozan Gülhan, Arş. Gör. Ali Uçucu’dan oluşuyor.

Projede devlet, vakıf üniversiteleri ve yurt dışında bulunan üniversite müfredatları detaylı bir şekilde ele alınıp sektörün beklentileri de incelenerek geniş bir çalışma yapıldı.  

Yetkinlik Temelli Müfredat Seçimi olanağı tanınıyor

Proje sonucunda araştırmadan elde edilen bilgilerden yararlanılarak öğrencilerin temel yetkinliklerine uygun ders müfredatları hedefleniyor. Teknik yetkinlik, temel teknik yetkinlik, yönetsel yetkinlik ve sosyal yetkinlik olmak üzere geliştirilen dört ana müfredatla her öğrenciye 6. Dönemden itibaren kendi yetkinlik grubuna uygun “Yetkinlik Temelli Müfredat Seçimi” olanağı tanınıyor.

Birçok disiplin dalını içinde barından Yönetim Bilişim Sistemleri projede teknik ve davranışsal yaklaşımlar olarak iki şekilde ele alınıyor. Teknik yaklaşımlar; bilgisayar bilimi, yönetim bilimi ve yöneylem araştırmasını kapsarken; davranışsal yaklaşımlar psikoloji, ekonomi ve sosyoloji alanlarını içeriyor.

Geleceğin mesleklerinden biri olan yönetim bilişim sistemleri uzmanı yetiştiren bölümün çalışma alanları, projede bilişim ve yönetim alanları olarak ikiye ayrılıyor.

Bilişim alanındaki meslek dalları: Programcı, veri tabanı uzmanı, sistem analisti ve tasarımcısı, veri tabanı analisti, SEO uzmanı, network uzmanı, ağ sistemi yöneticiliği, veri bilimci, vb.

Yönetim alanındaki meslek dalları ise şöyle: İnsan kaynakları uzmanı / yöneticisi, iş geliştirme uzmanı /yöneticisi, proje yöneticisi, kalite güvence yöneticisi, satış pazarlama uzmanı /yöneticisi, iş analisti, ERP uzmanı / yöneticisi, akademisyen vb.

Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümünde uygulanan bu müfredatla birlikte, sektörün ihtiyaç duyduğu donanımlarda iş tecrübeli mezunlar yetiştirilmesi hedefleniyor.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.