Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sektörel Teşvikler KOBİ'lere Hayat Verdi

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi yurtdışı faaliyetlerine Uzak Doğu seyahatiyle adım attı.
Ostim Editör
15 Ocak 2015 10:25

OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi yurtdışı faaliyetlerine Uzak Doğu seyahatiyle adım attı. 29 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında, Uluslararası Rekabeti Geliştirme Projesi (UR-GE) kapsamında gerçekleştirilen programın ilk durağı Malezya’nın Başkenti Kuala Lumpur oldu. İkinci ülke ise birçok sektörün kalbinin attığı Çin’di. Her iki ülkede edinilen bilgilerde, KOBİ’lere sağlanan teşvikler ve sektörel koruma uygulamaları dikkat çekti.

OSTİM’in en genç küme organizasyonu Kauçuk Teknolojileri, UR-GE kapısını Uzak Doğu’dan açtı. 9 firmayla Malezya ve Çin yolculuğuna çıkan küme, sektörel gelişmeleri yerinde inceledi, uluslararası fuara katıldı. Küme temsilcileri iki ülkede devletin sağladığı teşvikleri dikkatle not etti.

Üreticilerin elektriği devletten
Tropik iklim koşullarının hakim olduğu, hızlı adımlarla ekonomik gelişimini sürdüren Malezya, Endonezya ve Tayland’la birlikte, dünya kauçuk üretiminin çoğunluğunu gerçekleştiren üç ülke arasında gösteriliyor.

OSTİM heyeti burada, sektörün otoritesi olarak kabul edilen Malezya Kauçuk Birliği (Malaysian Rubber Board) üst düzey yöneticileri ile Türkiye ve Malezya’daki kauçuk sanayicilerinin durumunu değerlendirdi. Olası iş birlikleri, özellikle üçüncü ülkelere ticaret konusunda görüşlerin paylaşıldığı toplantıda ülke uygulamaları hakkında bilgiler aktarıldı.

Malezyalı yetkililer, devletin KOBİ’lere yaptığı desteklerle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. Ülkenin ekonomik gelişiminde başat etkenlerden biri olarak, devletin sanayiye uyguladığı sübvansiyonlar gösteren yetkililer, üretimi desteklemek adına, sektörün en önemli harcama kalemlerinden olan enerji maliyetinin devlet tarafından karşılandığını belirtti. Malezya Kauçuk Birliği ziyareti, Birliğin kauçuk enstitüsü bünyesinde bulunan Kauçuk Sergi Merkezinin ziyareti ile tamamlandı.

Programın devamında Malaysian Rubber Board’un desteği ile köprü, bina ve alt yapı sektöründe deprem takozları ürettirilen sektörün büyük şirketlerinde Doshin Rubber ziyaret edildi. Burada bulunan dünyanın sayılı deprem sismik izolatörleri test merkezi makinesi ve test merkezi ilgili firmalar tarafından incelendi.

Oldukça yoğun geçen programın diğer kısmında kauçuk tarlaları incelendi; A1 Holding bünyesindeki işletmelerde, ağaçtan son tüketiciye hazır hale gelene kadar üretimin her aşaması takip edildi. Aynı zamanda A1 Holding bünyesinde üretim yapan A1 GLOVE eldiven üretim tesislerin de üretim prosesleri incelendi. Dünya lateks eldiven ihtiyacının %80’ninin Malezyalı üreticiler tarafından karşılandığı ve Türkiye’nin lateks eldiven ihtiyacının büyük bir bölümünün de Malezya'dan tedarik edildiği öğrenildi. Öte yandan kauçuk üretimi alanında bir kamu kuruluşu olan Felda Global Ventures Holdings Berhad (FGV) kapılarını Türk meslektaşlarına açtı.

Kümenin temasları sırasında Kuala Lumpur Ticaret Başmüşaviri Refik Özgür de heyeti yalnız bırakmadı.

2001. firmaya izin yok!
OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi’nin ikinci durağı olan Çin, günümüzde tüm sektörlerde dünyada oyun kurucu rolünü başarıyla yerine getiriyor. Heyet, ülkenin ekonomik başkenti olarak anılan, 19 milyonu geçen nüfusuyla Çin’in en büyük şehri Şanghay’daki RubberTech (Kauçuk Teknolojileri) Fuarı’na katıldı.

Firmalar, Çin ziyaretinde, kamunun, kauçuk sektöründeki otoritesini temsil eden Şanghay Kauçuk Sanayi Ticaret Birliği (Shanghai Rubber Industry Trade Association) yönetimiyle de bir araya geldi. Şanghay’da bulunan, sayıları devlet kotası nedeniyle 2.000’le sınırlı kauçuk üreticisi, devlet adına sektörel düzenlemeleri sağlayan birliğin izni ile faaliyet gösterebiliyor.

Çin’li uzmanlar, bir başka ilginç düzenlemeyi ise şöyle açıkladı: Devlet kauçuk sektöründe gerekli gördüğü sayıdaki firmayı, alt yapısını sağlamak ve yol haritasını çizmek kaydıyla başka bir alana yönlendiriyor. Bu geçiş sırasında firmaların zarar görmemesi için devlet her türlü önlemi alıyor.
Kamunun bir başka etkisi ise üreticilere sağladığı desteklerde ortaya çıkıyor. Malezya örneğinde olduğu gibi enerji ve ayrıca lojistik giderlerinin tamamına yakını kamu tarafından karşılanıyor. Sektöre büyük önem gösteren Çin, destekleri kısa süreli değil, uzun soluklu bir kalkınma programı çerçevesinde veriyor.

İşbirliği konularının da görüşüldüğü Şanghay toplantısında ortak hareket etme ve üçüncü ülkelere satış için temasların devamına karar verildi.

Heyet, Şanghay Ticaret Ateşesi Aykut Aymelek’i de makamında ziyaret ederek kendisinden Çin Halk Cumhuriyeti ile ticaret konusunda bilgiler alındı.

Elimiz dolu döndük!
Uzak Doğu programını değerlendiren Küme Koordinatörü Dr. Kayhan Olanca, her iki ülkedeki temasların firmalar açısından önemli bir adım olduğunu, değerli kazanımlarla yurda döndüklerini kaydetti. Özellikle Çin’de 3 gün süren ve kauçuk konusunda dünyanın en büyük organizasyonlarından olan Rubbertech 2014 Fuarı’nın son derece başarılı geçtiğini ifade eden Olanca, “Sektördeki yeni teknolojilerin tanınmasının yanı sıra fuar alanında ve sonrasında B2B görüşmeler için hazırlanan toplantı salonunda ikili iş birliği ve satış anlaşmaları için ön hazırlıklar başladı. Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi olarak Stratejik Yol Haritası’nda belirtilen; Test ve Ar-Ge Merkezi, Geri Dönüşüm Tesisi ve Ortak Hamur Hazırlama Tesisi için gerekli veriler toplanarak çalışmalar başlatıldı. Malezya ve Çin’den elimiz dolu döndük.” dedi.

Kümenin programında şu firmalar yer aldı: Emin İpek Kauçuk, Naturel Kauçuk, Ören Kauçuk, Tambursan Plastik, Özdekan Kauçuk, Babacan Kauçuk, Gülhan Kauçuk, Büyük Anadolu Kauçuk, Babacan Endüstri.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.