Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Siyaset, Sanayinin Kalbini OSTİM’de Dinledi

AK Parti Ankara Milletvekilleri üretime dayalı büyüme mesajı verdi.
Ostim Editör
22 Mart 2016 15:10

AK Parti Ankara Milletvekilleri üretime dayalı büyüme mesajı verdi.

AK Parti Ankara Milletvekili, önceki dönem TBMM Başkanı Cemil Çiçek, AK Parti Ankara Milletvekilleri; TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Nevzat Ceylan, Murat Alparslan ve Aydın Ünal, AK Parti Aydın Milletvekili Abdurrahman Öz ile partinin önceki dönem milletvekilleri Mehmet Ali Bulut ve Abdullah Çalışkan OSTİM Yönetim Kurulu’yla bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. OSTİM OSB Yönetim Binası’nda gerçekleşen ziyarette, milletvekillerine yeni dönemde başarılar dilendi, bölgede ve sanayi kanadındaki gelişmeler aktarıldı, üretimle ilgili bilgiler verildi.

“Kamu politikası dışarıdan almaya odaklı”
Toplantının açılış konuşmasını yapan OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, OSTİM’in, ülkemizin sanayileşmesi, kalkınması için gayret sarf ettiğini dile getirdi. Aydın, “Bölgemizde yaptığımız çalışmaların, hem OSTİM için hem Ankara için hem de Türkiye için bir model bir prototip çalışması olarak üstüne gerçekten emek veriyoruz.” dedi.

Sanayicilerin siyasetten beklentilerini ileten Başkan Aydın, “Bizim devlet yapımız ve kamu politikamız maalesef ürünleri dışardan almaya odaklı. Bütün şartnamelerimiz, sözleşmelerimiz, ihale sistemlerimiz başkasının yaptığını hazır alıp kullanmaya dayalı. Türkiye’nin bugün itibariyle geldiği durumda bunun biraz değiştirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bununla ilgili çok çaba sarf ediyoruz.” görüşünü paylaştı.

Hükümet politikalarında da buna yönelik çok ciddi değişimler yaşandığına dikkat çeken Aydın, şunları söyledi: “Yerli üretime, yerli sanayiye, milli üretime ağırlık verilmesi konusunda hemen hemen bütün başlıklar buna odaklı şekilde ön görülmüş vaziyette. Ancak bunun uygulamada yeterince yansımadığını görüyoruz. Yılmaz bir şekilde bunun takipçisiyiz.”

“Pek çok konu üretimin önüne geçti”
Türkiye’de üretime çok değer verilmediğini vurgulayan Orhan Aydın, şu hususların altını çizdi: “Biz üretim yapan insanların ödüllendirilmesini, kırmızı halı serilmesini bekliyoruz. Her şeyimizin üretimle çözüleceğine inanmışız biz. Ama Türkiye’de pek çok konu maalesef üretimin önüne geçiyor, ödüllendiriliyor. Buralardan Türkiye çözüm çıkaramaz. Çözüm; üretimden, ihracattan, inovasyondan çıkacak. Sanayiciler tesisleri yaparken, insanlar bütün varını yoğunu veriyor. Üretim yapanlara kesinlikle ayrıcalık ve öncelik tanımamız gerekiyor. Şu anda bu söylediklerim eylem planlarında var ama uygulamaya geldiğimiz zaman hayata geçiremiyoruz. Bu ülkenin bütün eksiklerini, üretimin tamamlayarak biz dünya ile mücadele etmeye varız.“

Orhan Aydın, ülkemizde yaşanan terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlere, terörle mücadelede şehit olan güvenlik güçlerine Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralananlara acil şifalar dileyerek konuşmasını tamamladı.

“OSTİM itici güç”
AK Parti Ankara Milletvekili, önceki dönem TBMM Başkanı Cemil Çiçek, ülkemizin geldiği üretim gücünü, “Balıkçı teknesini yapamayan Türkiye, denizaltısını, insansız hava aracını yapabiliyor.” sözleriyle örnekledi. OSTİM’in itici bir gücü olduğunu belirten siyasetin duayen ismi, bölgeye emeği geçen herkese teşekkür etti, hayatta olmayanlara rahmet dilediklerini ifade etti.

Türkiye’de sanayileşmenin önemine işaret eden Çiçek, ülke olarak dünya rekabeti içerisinde biraz daha farklı büyüme kompozisyonu ortaya konulması gerektiğini, bunun da üretim ve ihracatla ilgili olduğunu bildirdi. Cemil Çiçek, “Kaliteli üretim yapacağız ve onu ihraç edeceğiz. Buna dayalı bir büyüme Türkiye’yi bir yere getirebilir.” dedi.

“Türkiye için hayati işler yapıyorsunuz”
Hükümetteki görevi sırasında, şartnameleri hazırlarken yerli üretimi koruyan ifadeler kullandıklarını hatırlatan Cemil Çiçek, sanayicilerin sıkıntılarında yardımcı olma sözü verdi ve şöyle devam etti: “Sizlerin gayretiyle burada birçok şey yapılabiliyor. Yaptığınız işlerin Türkiye için ne kadar hayati olduğunun hepimiz farkındayız. Yaptıklarınızla iftihar ediyoruz. Birçok insana iş veriyorsunuz, aş veriyorsunuz. Hepinizden Allah razı olsun.”

“Terör, asrın vebasıdır”
Terörü ‘asrın vebası olarak niteleyen deneyimli devlet adamı, bu hastalığa en çok muhatap olan ülkenin ise Türkiye olduğunu kaydetti. Terörün birçok hedefi bulunduğunu, bunlardan birinin; Türkiye’de korku, tedirginlik ve panik meydana getirmek olduğuna işaret eden Çiçek, “Buna itibar edersek, teslim olursak zaten teröre karşı olmamıza rağmen destek vermiş oluruz. Yaşadığımız coğrafyanın riskleri var; bunlardan bir Türkiye’nin etrafında. Bunları biz istemedik, bizim dışımızda. Türkiye’nin güçlü olması lazım. Çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Cemil Çiçek, konuşmasını sanayicilere yönelik şu mesajla tamamladı: “Hayat devam ediyor, acımasız bir rekabet var dünyada. Belli ki OSTİM’de yapılan işi dünyada başkaları da yapıyor. Karşılaştıkları güçlükler, zorluklar olabilir. Devlet, Hükümet bir kısım teşvikler vermeye, sorunları çözmeye çalışıyor. Bir araya daha çok gelebilirsek sorunların çözümüne katkı veririz. Onlar hayatın içinde; taşın altında eskiler ‘eli olan’ diyordu, şimdi gövdesi olan insanlar bunlar. Hayatın sıkıntılarını yaşayan onlar. Bize düşen neyse, biz onlara yardımcı oluruz.”

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.