Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Somalili Bakan OSTİM’de Bilgi Aldı

Somali Hirsahabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahya İsmail Mohamed, Somali Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bashir Aden Ali ve Sanayi Bakanı Danışmanı Khadija Aden, OSTİM’İ ziyaret etti.
Ostim Editör
20 Mayıs 2019 14:15

Sanayileşme konusunda bilgi ve teknoloji transferi çalışmalarına başladıklarını belirten Somali Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bashir Aden Ali, OSTİM’i yakından tanımak ve iş birliği imkânlarını geliştirmek istedsiklerini kaydetti.

Türkiye’deki sanayi gelişmelerini yakından takip ettiklerini dile getiren Afrikalı bürokrat, nükleer santral tesislerinin kuruluyor olmasının Türkiye’nin sanayi anlamındaki gelişmişliğinin geldiği noktayı gösterdiğine dikkat çekti.

Hirsahabelle Eyaleti Ticaret ve Sanayi Bakanı Yahya İsmail Mohamed, sanayileşme ve eğitim konularındaki eksiklerini gidermek istediklerini vurguladı. Bakan Mohamed, ellerinde bulunan tekstil makinelerin çalıştırılabilmesi için teknik desteğe ihtiyaç duyduklarını ifade etti.

“Elimizden geleni yapmak için fırsat arıyoruz”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Biz Somali’yi dost ve kardeş ülke olarak biliyoruz. Elimizden ne gelirsek yapmak için fırsat arıyoruz. Bizim bölgeniz küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluşuyor. Bir şehrin kurulması için aklınıza gelebilecek tüm imkân ve kabiliyetler OSTİM de var. Buradaki birikimlerimizi Somali ile paylaşmaya hazırız.

Bize doğru irtibat noktaları gösterilerse bilgi birikimimizi Somali’ye aktarmak konusunda yüreğimizle çalışırız. Ostim Teknik Üniversitesi'nde Somali’den gelecek öğrencilerin eğitimi ile ilgili fırsatlar sunabiliriz. Öğrencileri eğiterek ülkelerinin ihtiyaçlarını kendi ülkelerinde üretir hale getirebiliriz.” dedi.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.