Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

SSM’den KOBİ’lere destek planı

Savunma Sanayi Müsteşarlığı oluşturulacak yeni stratejik planla KOBİ’lere ve yan sanayiye verdiği desteği derinleştiriyor.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Savunma Sanayi Müsteşarlığı oluşturulacak yeni stratejik planla KOBİ’lere ve yan sanayiye verdiği desteği derinleştiriyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Stratejik Planlama Dairesi uzmanları, yeni strateji planın ayrıntılarını paylaşmak ve OSTİM KOBİ’leri ile yapabilecekleri proje ortaklıkları hakkında bilgi alışverişinde bulunmak üzere OSTİM’i ziyaret ettiler. Hem OSTİM’in genel yapısı hem de firmaların üretim türleri ve kapasiteleri hakkında bilgi almak istediklerini belirten konuk heyet, OSTİM Vakfı Genel Sekreteri Gülnaz Karaosmanoğlu ve Eşleştirme Birim Koordinatörü Dolunay Erdoğuş’la görüştüler. Konuk heyet adına konuşan Stratejik Planlama Şube Müdürü Bülent Ecevit Beyoğlu, oluşturulacak olan yeni stratejik planda KOBİ ve yan sanayi desteklerini daha yapısal bir hale getirmeyi hedeflediklerini, bunu için de kaynak oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Yeni planda yer vermeyi düşündükleri 2 projenin OSTİM KOBİ’leri için çok önemli olacağını düşündüklerini söyleyen Beyoğlu bu 2 projeyi, tavsiye edecekleri sabit alt yükleniciler oluşturmak ve ürün gelişimine verecekleri kredi desteği olarak özetledi. Beyoğlu şöyle devam etti: “Biz sözleşmelerimizde, teklif ve çağrı dosyalarımızda sabit yerli alt yüklenici listeleri yayınlamak istiyoruz. Bu konuda bir çalışma yapacağız, belli firmaları kalifiye edeceğiz, bu firmalar bizim tavsiye ettiğimiz alt yüklenicilerimizdir diyeceğiz. Aselsan’a Havelsan’a iş verdiğimizde ‘sizden bu firmalara doğrudan iş vermenizi istiyoruz, başka firmalara gitmenizi istemiyoruz’ diyeceğiz. Önümüzdeki dönemde KOBİ iş payı zorunluluğunu %20’den %30’a çıkartacağız. Bir de ürün geliştirme kredileri öngörüyoruz. Diyelim ki firmamızın bir fikri var bir ürün geliştirebileceğini söylüyor ve o ürünün Türkiye’de de Dünya’da da pazar bulabileceğine inanıyor ama bu ürünü geliştirmek için 20 milyon dolar gibi bir altyapı ve tasarım harcamasına ihtiyacı var. Burada riski paylaşarak, belli yüzdesini firma belli yüzdesini de biz karşılayacak şekilde bir kredilendirme öngörüyoruz. Bu kredilerin de şartları zaman içinde netleşecektir, 3-5 yıl geri ödemesiz planlayabiliriz. Faizlerini de ona göre planlayabiliriz.”
Beyoğlu bu noktada OSTİM’e çok önemli bir görev düştüğünü belirterek, “Bu desteklerden faydalanmaları için firmaları bilinçlendirmek ve bizlere de bu destekleri sunabileceğimiz firmaları bulmak konusunda destek vermek görevi OSTİM yönetimine düşecek” dedi.


Kaynak :

Diğer Haber Başlıkları
Gökçek OSB’lerle uzlaştı

Ostim D-8 platformunu izledi

Çağlayan: Türkiye rol model özelliği kazandı

İş dünyası yeni teşvik paketinden umutlu

Yerli otomobile adım adım...

Ostim’in savunma sanayicileri hamle yapıyor

OSTİM’de Türkçe iş buluşması

TÜRKONFED'den KOBİ'ler için TOKİ modeli önerisi

Yeşil Bina’da Japon incelemesi

“Bayram öncesi spekülatörler cirit atıyor”
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.