Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sudan, Mesleki Eğitim Desteği Bekliyor

Sudan Cumhuriyeti Elçi Müsteşarı Afaf Mohamed Mohamdani Hamid, ülkelerinde akademik eğitimin yanı sıra mesleki eğitime büyük ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Hâlihazırdaki meslek eğitim merkezimizi OSTİM’in desteği ile işler hale getirmek istiyoruz. Bununla beraber eğiticilerimizin de eğitimi ihtiyacımız var. OSTİM Teknik Üniversitesi ile de bu konuda çalışabilir.” dedi.
Ostim Editör
16 Aralık 2022 15:02

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi Koordinatörü Fevzi Gökalp, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Durali Çiçek, Yenilenebilir Enerji ve Çevre teknolojileri Kümelenmesi Koordinatörü Neslihan Özdemir, Savunma ve Havacılık Kümelenmesi Koordinatörü Uğur Aydın, Medikal sanayi Kümelenmesi Koordinatörü Nilsu Bozdemir ve OSTİM Dış Ticaret Koordinatörü Esma Akyüz, Sudan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliğinde, Elçi Müsteşarı Afaf Mohamed Mohamdani Hamid ve bürokratlarıyla bir araya geldi. Toplantıda daha önce OSTİM’le gerçekleşen çalışmalara değinen Afaf Mohamdani Hamid, Doğu Afrika ülkesi Sudan’ın eğitimle ilgili durumunu anlattı, OSTİM’den beklentilerini dile getirdi.

Mesleki eğitime öncelik hükümet politikası

Sudanlı diplomat, “Gençlerimizin mesleki eğitimi tercih etmesini istiyoruz. Mesleki Eğitim Merkezimiz var; daha işler hale getirmek için OSTİM’in kurumsal tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Hükümet politikamız mesleki eğitime öncelik veriyor. Sanayi ve mesleki eğitime odaklanmamız şart. Sudan’da iki tane teknik üniversite var. Bu kurumlarımız OSTİM Teknik Üniversitesi ile iş birliği ve kardeşlik anlaşması yapabilir. TİKA’ya çok teşekkür ediyoruz. Ülkemiz birçok alanda destek veriyor. Sanayileşme ve mesleki eğitim alanlarında da OSTİM’den de destek bekliyoruz.” ifadelerini kullandı. Afaf Mohamed Mohamdani Hamid, 24-31 Ocak 2023 tarihleri arasında Sudan’ın başkenti Hartum şehrinde düzenlenecek 40. Uluslararası Hartum 2023 Fuarına da OSTİM iş insanlarını davet etti.

“Tüm kurumlarımızla katkı vermeye hazırız”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, kardeş ülke Sudan’la gönül bağlarına dikkat çekti. Kurumsal olarak kendilerinden talep edilen hususlarla ilgili OSTİM’in çalışmalarından bahseden Aydın, “Bölgemizde, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mesleki Eğitim Merkezi, Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi OSTİM Teknik Üniversitesi ve Teknik Kolej mevcut. Örgün öğretimle beraber sertifika programı çerçevesinde meslek edindirme kurslarında iş arayanlarla işverenleri buluşturuyoruz. Diğer yandan Sudan’da yaşayanların girişimcilik yönünün de geliştirilmesi elzem. Sudan bizim için kıymetli. Sizin için yapabileceğimiz bir şey olursa tüm kurumlarımızla katkı vermeye hazırız.” dedi.

Programının yoğunluğu nedeniyle OSTİM heyeti ile bir araya gelemeyen Sudan’ın Ankara Büyükelçisi Nadir Yousif Eltayeb de kısa bir selamlama konuşması yaptı.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.