Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Sudan’ın önde gelen sanayicileri Ostim’deydi

Sudan’ın en büyük sanayi kompleksi GIAD, Ostim OSB’yi ziyaret etti. GIAD bünyesindeki 9 şirketin genel müdürlerinin katıldığı ziyarette ortak karar, işbirliğiydi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Sudan’ın en büyük sanayi kompleksi GIAD, Ostim OSB’yi ziyaret etti. GIAD bünyesindeki 9 şirketin genel müdürlerinin katıldığı ziyarette ortak karar, işbirliğiydi.

OSTİM OSB’de gerçekleşen buluşmada öncelikle OSTİM ve GIAD hakkındaki sunumların ardından, hangi alanlarda işbirliği yapılabileceği tartışıldı ve Ostim’in önemli firmaları ve Ostim-Odtü Teknokent ziyaret edildi. Ostim’den oldukça etkilenen GIAD’lı sanayiciler “Sudan’ın yükü GIAD’ın sırtında. Bu yükü taşımak için desteğinizi bekliyoruz” mesajını verdiler.
Sudan’ı birkaç defa ziyaret ettiklerini ve Sudan’ı bir dost ülke olarak gördüklerini belirten OSTİM OSB Yönetim Kurulu başkanı Orhan Aydın da “Biz bu yüke destek veririz. Derdimiz sadece para değil. Biz bu modeli diğer İslam ülkelerine de taşımak istiyoruz” şeklinde konuştu. Hartum’daki sanayi bölgesini de kardeş bölge ilan ettiklerini söyleyen Aydın, Sudan’dan 50 kişilik bir grubun mesleki eğitimini de karşılamak üzere anlaşma yaptıklarını ifade etti. Aydın “Sudan’la işbirliğine her zaman hazırız. Karşılıklı olarak bizim onlara, onların bize ihtiyacı var. Ama somut bir şeyler yapmamız lazım. Ostim’de bir kontak noktası oluşturmalıyız, gereken yeri biz sağlayacağız” dedi.
Arapça “en iyi atlar” anlamına gelen GIAD sadece Sudan’da değil, Afrika pazarının genelinde önemli bir güce sahip. Yarı kamu kuruluşu niteliği taşıyan GIAD sanayi şehri; demir-çelik, bakır, alüminyum, otomotiv, metal işleme, mobilya, boya, tekstil ve havacılık alanlarında faaliyet gösteriyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.