Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Suudi Yatırım Grubu Türkiye’ye Odaklandı

Suudi Arabistan merkezli Al-Dhowayan Group rotasını Türkiye’ye çevirdi. Emlak, enerji ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren grup OSTİM’li üreticilerle işbirliği yapmayı hedefliyor. Pilot proje geliştirecek olan Al-Dhowayan, işe medikal sektörüyle başlayacak.
Ostim Editör
03 Nisan 2013 10:07

Suudi Arabistan merkezli Al-Dhowayan Group rotasını Türkiye’ye çevirdi. Emlak, enerji ve medikal sektörlerinde faaliyet gösteren grup OSTİM’li üreticilerle işbirliği yapmayı hedefliyor. Pilot proje geliştirecek olan Al-Dhowayan, işe medikal sektörüyle başlayacak.

Türk sanayisinin üretim kalitesine dikkat çeken Al-Dhowayan Group Yatırım Müdürü Osama Ali Abu-Baha, Orta Doğu pazarında Türk üreticilerinin çok iyi bir yeri olduğunu ve firmaların kaliteli işlere imza attıklarını dile getirerek pazarlama ve tanıtım konusunda ise iyileştirmeye açık alanlar olduğunu kaydetti.

Al-Dhowayan Group Yatırım Müdürü Osama Ali Abu-Baha “Türk sanayisi kesinlikle daha kaliteli, Türk firmaları üretim aşamasında çok yetenekliler, çok iyi ürünler üretiyorlar ama özellikle bunun pazara sunulması, iletişim ve sunumda iyileştirmeye açık alanlar olduğunu düşünüyoruz. Avrupa ülkeleri ve özellikle Çin ve Kore bizim pazarımıza daha fazla ilgi gösteriyor ve çalışıyorlar ancak biz Türkiye’ye odaklanmak istiyoruz.” dedi.

Suudi Arabistan’da emlak, enerji ve medikal sektörlerinde 1975 yılından bu yana faaliyet gösteren Al-Dhowayan Group Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Al-Dhowayan, Yatırım Müdürü Osama Ali Abu-Baha, Pazarlama Müdürü Fhad Al-Dhowayan ve Halkla İlişkiler Müdürü Ammad Al-Batter “İhracat Kapasitesini Geliştirme Projesi” kapsamında ikili işbirliği görüşmeleri gerçekleştirmek için OSTİM’i ziyaret etti. Geçen yıl Suudi Arabistan’da 250 milyon dolarlık yatırım gerçekleştiren, bu yatırımların özellikle sağlık alanında geliştirilmesini hedefleyen Al-Dhowayan Group, OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi üye firmalarıyla işbirliklerini geliştirmek istiyor.

5-6 Mart 2013 tarihlerinde OSTİM’li üreticileri yakından tanımak amacıyla ikili iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri gerçekleştiren Al-Dhowayan Group temsilcileri, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkan Yardımcısı Ercan Şimşek’in de katıldığı toplantıda kendilerini ve Türkiye’de ki hedeflerini anlattı.

“Pazarımızda iyi bir yeriniz var”
OSTİM’le ilişkilere önem verdiklerini ve bir an önce çalışmalara başlamak istediklerini dile getiren Yatırım Müdürü Osama Ali Abu-Baha yeni bir şirket kurmayı planladıklarını ve bu şirketin daha çok farklı ülkelerden, sanayilerden ve sektörlerden ürünleri tanıtacağını belirtti. Abu-Baha, “Birlikte nasıl yürüyebiliriz, ne gibi işbirlikleri yapabiliriz, onun için buradayız. OSTİM’le aslında genel olarak bir ilgimiz var. Grubumuz için OSTİM ilgi çekici bir yer. Bizi başarıya götürecek ne varsa bunların hepsini değerlendirmek istiyoruz. Öncelikle pilot projeyle başlamak istiyoruz. Başlamak için de medikal sektörünü seçtik. Türkiye ile ilgili vizyonumuz ve hedeflerimiz daha büyük. Orta Doğu’ya bir çok farklı ülke giriyor. Çok güçlü bir satın alma gücüyle Orta Doğu ekonomisinin yükselişini herkes görüyor. Bizim pazarımızda Türk üreticilerinin çok iyi bir yeri var. Bunu daha iyi göstermek için daha farklı projelere ihtiyac var.” dedi.

Türk ürünlerinin bir çok Asya ülkesinden çok daha iyi olmasına rağmen; Avrupa ülkeleri ve özellikle Çin ile Kore’nin kendi pazarlarına daha fazla ilgi gösterdiğini ve daha fazla çalıştıklarını anlatan Abu-Baha, Al-Dhowayan Group’un Türkiye’ye odaklanmakta kararlı olduğunu ifade etti.

“Ürünleriniz kaliteli; daha iyi tanıtmalısınız”
Türk firmalarının üretim kalitesi ve yetenekleri noktasında ileri seviyede olduğuna dikkat çeken Osama Ali Abu-Baha şunları söyledi: Türk sanayisi kesinlikle daha kaliteli. Türk firmaları üretim aşamasında çok yetenekliler, çok iyi ürünler üretiyorlar ama özellikle bunun pazara sunulması konusunda iletişim ve sunumda iyileştirmeye açık alanlar olduğunu düşünüyoruz. Üretimin yanında bunun satışını da iyi düşünmek gerekiyor. Bu potansiyeli gördüğümüz için buraya geldik ve güzel ilişkiler geliştirip Türk ürünlerinin de pazarımıza girmesi için işbirliği yapmak istiyoruz. Bu konuda çok istekliyiz, iyi bir enerjimiz var, kararlıyız ve OSTİM’e güveniyoruz. Birlikte çalışmalıyız. Bunun için her iki tarafa da katkı sağlayacak yöntem belirlememiz gerekiyor.

Toplantının ardından ikili iş görüşmeleri yapıldı. Al-Dhowayan Group temsilcileri OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi üyesi 13 firma ile işbirliği olanaklarını değerlendirdi. Heyet son gün firmaları ziyaret ederek üretim süreçleri hakkında bilgiler aldı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.