Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Tatar’dan OSTİM’e Mesaj

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bazı hafif sanayi ürünlerinin oluşturduğumuz ve oluşturacağımız sanayi bölgelerinde üretilmesini hedefliyoruz. Bunun için sizlerin tecrübeleri bizler için çok önemli.” dedi.
Ostim Editör
06 Eylül 2022 13:57

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, OSTİm Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen fahri doktora törenine katılmak üzere OSTİM'e geldi. Tören öncesi OSTİM OSB’de Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Yönetim Kurulu Üyeleri, Kümelenme Başkanları ve sanayicilerle bir araya gelen Tatar, “KKTC’de tarım, turizm ve inşaat sektöründe bir gelişim oldu. Sanayide de potansiyel var. Bazı hafif sanayi ürünlerinin oluşturduğumuz ve oluşturacağımız sanayi bölgelerinde üretilmesini hedefliyoruz. Önemli olan Kıbrıs’ımızda refahı, ekonomik katma değeri sağlayabilmek. Bunun için sizlerin tecrübeleri bizler için çok önemli.” dedi.

Bölge hakkında Tatar’a bilgiler aktaran OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da KKTC için her türlü bilgi ve tecrübe aktarımında bulunacaklarını belirterek, “Emirlerinize amadeyiz” mesajı verdi.

KKTC Cumhurbaşkanı daha sonra OSTİM Teknopark A.Ş. Turkuaz Bina’da faaliyet gösteren firmalarda incelemelerde bulunarak üretim ve ihracat faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, programının son kısmında OSTİM Teknik Üniversitesi tarafından düzenlenen fahri doktora törenine katıldı. Tatar’a fahri doktora beratı OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın ve OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek tarafından takdim edildi.

“Her Türk hayatında bir kez olsun Kıbrıs'ı ziyaret etmelidir”

Tatar, törende “Kıbrıs Türkü’nün Ada’da Varoluş Mücadelesi ve Doğu Akdeniz’deki Haklarımız” konulu konferans verdi. 

"Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Rektörümüze, OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyetine böyle bir kararı aldıkları için böyle bir onurla beni anladıkları için yürekten teşekkür ediyorum." diyerek sözlerine başlayan Ersin Tatar, fahri doktora unvanı ile Kuzey Kıbrıs Türk milletine verilen önem ve bizlerin yaptığı çalışmaların ne kadar değerli ve kıymetli olduğunun ifade edilmesi benim için elbette büyük bir gurur, büyük bir övünç kaynağıdır.” dedi.

Kıbrıs’ın Osmanlı egemenliğine girişi ve Kıbrıs tarihine değinen Tatar, “Her Türk hayatında bir kez olsun Kıbrıs'ı ziyaret etmelidir.” vurgusunu yaptı.

Ersin Tatar, şöyle devam etti: “Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde, çeşitli üniversitelerinde, çeşitli kurum ve kuruluşlarında konferanslara katılarak sohbetlere katılarak sivil toplum örgütlerinin çalışmalara katılarak Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasındaki bağları daha da güçlendirmek, yeni neslin, gençlerin birbirlerini daha iyi tanımaları, ideolojik olarak kültür olarak aynı milletin soyundan gelen insanlarımızın kaynaşması için büyük çaba sarf ediyoruz.

Bizler için Türkiye'nin ve Türk Ordusunun Kıbrıs'taki fedakarlıkları, Kıbrıs'taki büyük özverisi çok önemlidir. Çünkü bu büyük davanın yürütülmesinde Osmanlı döneminde başlayan İngiliz sömürgelerinden, Yunanlıların Kıbrıs saldırılarına kadar gerçekleşen olaylarda Türk askerinin her zaman Kıbrıs Türk’ünün yanında olmuştur. Bu durum mücadele yıllarında bizleri hayata bağlayan, bizler için bir yaşam kaynağı olan gelişmelerdir.” şeklinde ifade eden Sayın Tatar, “Büyük Taarruz’un 100. yılında Atatürk'ümüzün ve silah arkadaşlarının tüm işgalcilere karşı verdiği o mücadele ile Anadolu'yu tekrar 30 Ağustos 1922'de bir Türk yurdu olarak tespit etmeleri bütün dünyadaki mazlum milletler tarafından, mazlum halklar tarafından büyük bir cesaretle izlenir. Bütün bu kahramanlıkların, işgalcilere karşı verilen mücadele bize de büyük bir ilham ve güç kaynağı oldu.”

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren yaşanan tarihsel olaylara, Yunan kuşatmalarına, yaşanan acı kayıplara değinen KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, “Bundan 50 yıl önce bunları görmek zordu ancak son gelişmelerle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir devlet olarak tanınır veya tanınmaz olsa da önemli olan şudur ki; bu devletin toprağı var, ayrı bir halkı var, ayrı bir yönetimi var, ayrı demokrasisi var, Türkiye Cumhuriyeti ile resmi ilişkileri var. Dolayısıyla bütün bunlar Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bir devlet olarak bütün özellikleri ile devletler hukukuna göre, uluslararası hukuka göre devlet olma statüsüyle Mavi Vatan’a yüzbinlerce kilometre alan kazandırır. Bu milletin daha da güçlü olması için çok önemlidir.” görüşünü paylaştı.

“Maraş açılımı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çok şeyler kazandırdı”

Başbakanlık dönemimde önerisi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın desteklemesi ile Maraş açılımının Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne çok şeyler kazandırdığını belirten Ersin Tatar, “Maraş Açılımı ile turizm potansiyelimiz artmıştır. Bu haliyle bile nostaljik bir marka olarak, 70 yıl önce Doğu Akdeniz'in en güzide turizm merkezi olan Maraş, vakıflara ait topraklardır. Buralar bizim için kadim ve milli topraklardır. Bu topraklar 1571’den sonra Osmanlı Devleti tarafından yönetilmiş, Osmanlı Devleti tarafından geliştirilmiştir. Biz buralara sahip çıkıyoruz. Bu sebeple Maraş Açılımı hem siyasi, hem ekonomik hem de turizm bakımından çok isabetli bir gelişmeydi.” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği içinde fevkalade önemli olan Kıbrıs Ada’sında yapılan doğru siyasetin çok önemli olduğunu vurgulayan Tatar, “1974’te 1922’den çok az bir süre sonradır. Yani son yüzyılda Türkiye Cumhuriyeti tekrar inşa edildi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 20 Temmuz 1974’te kurtuluşu ve bağımsızlığı kazandı. Bu coğrafyada milli varlığımız temelleri böylelikle yerleşmiş oldu. Doğru siyasetle Yunanistan’a bağlanmakta olan bir adanın tekrar geri alınmak suretiyle Türk Cumhuriyeti’nin kurulması çok önemli ve başarılı bir siyaset olarak ortaya çıkmıştır.“ ifadelerini kullandı.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.