Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Teşvikte ‘3 Y’ sistemi getiriliyor

Teşvik sistemi tamamen değiştiriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, bölgesel teşvik sisteminin misyonunu tamamladığını, sektörel ve proje bazında teşvikleri içeren yepyeni bir teşvik sisteminin uygulanacağını açıkladı.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

 Teşvik sistemi tamamen değiştiriliyor. Sanayi ve Ticaret Bakanı Çağlayan, bölgesel teşvik sisteminin misyonunu tamamladığını, sektörel ve proje bazında teşvikleri içeren yepyeni bir teşvik sisteminin uygulanacağını açıkladı.

SANAYİ ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, yeni bir teşvik sisteminin getirileceğini açıkladı. 49 il ve kalkınmada öncelikli 5 ilde uygulanan bölgesel teşvik sisteminin misyonunu ciddi anlamda tamamladığını kaydeden Bakan Çağlayan, mevcut sistemin tamamen kaldırılarak yerine yepyeni bir teşvik sistemi getirileceğini söyledi. Çağlayan, ‘Cumhuriyet tarihinde ilk olacak yeni teşvik sistemiyle bölgesel, sektörel ve proje bazlı bir sistem oluşturacağız’ dedi. Çağlayan, teşviklerden faydalanmak üzere yatırımcıya getirecekleri 3 kriteri de ‘3Y Sistemi’ olarak açıkladı. Yeni teşvik sisteminde, ‘yüksek katma değer, yüksek teknoloji ve yüksek rekabet gücü’ esas olacak.

PROJE BAZLI TEŞVİK
BAKAN Çağlayan, bakanlığının 2008 yılında devreye girecek önemli çalışmalarını star’a anlattı. Çağlayan, önümüzdeki dönemde Türkiye’yi yeni bir teşvik sistemiyle tanıştıracaklarını belirtti. Çağlayan ‘Bölgesel, sektörel ve proje bazlı teşvik sistemi oluşturacağız. Türkiye’ye gelmek isteyen yabancı kuruluşların yatırım yapmasını özendirecek bir takım şeylerin yapılması gerekecek. Yerli için de aynı şey geçerli. Bütün bunları üst üste koyduğumuz zaman Türkiye, önümüzdeki dönemde önemli bir yatırım ve üretim üssü haline gelecek’ dedi. Bu kapsamda önce bir sanayi envanteri yapacaklarını anlatan Çağlayan, şu bilgileri verdi: ‘Bizim yapacağımız çalışma şu olacak: 3 tane Y’miz var; yüksek katma değer, yüksek teknoloji ve yüksek rekabet gücü olan sektörler bizim teşvikten faydalanacak 3 unsur olacak. Ve burada verimliliğe dayanan bir büyüme stratejisi sürdüreceğiz. Bu 3Y esasını koyduktan sonra, hangi sektörlerde uluslararası rekabet gücüne sahip olduğumuzu ortaya koyacağız. Muz, Anamur’da desteklenecek. Kars’ta desteklenmeyecek. Şu anda 81 ilin sanayi profili ile ilgili elimizde çok ciddi datalar var. Benim ülkemde daha fazla yatırım, istihdam, üretim, ihracatı sağlayacak uluslararası bazda teşvik sistemi olacak.

Ar-Ge Teşvikleri
TEŞVİKLERİN yaratacağı maliyeti ‘Teşvik, tarlaya ektiğin tohuma benzer. Tohumu ekersin, başağını almaya başlarsın. Bu da istihdamdır’ sözleriyle değerlendiren Çağlayan, bütün çabalarının Türkiye’deki yatırımları arttırmak olduğunu kaydetti. Çağlayan, teşviklerin ana girdi maliyetleri üzerinde yapıldığını, bu doğrultuda, arsa temini, sosyal güvenlik primleri, vergi oranları, enerji ve diğer maliyetler üzerinde çok ciddi planlama ve çalışmalar yürütüldüğünü anlattı. Ar-Ge teşviklerinin de önümüzdeki dönemde devreye gireceğine dikkat çeken Çağlayan ‘Hedef, GSMH’nin yüzde 2’sini Ar-Ge’ye harcayan bir ülke olmak. 16 milyar dolarlık bir rakamdan bahsediliyor. Türkiye, AB üyesi bir ülkenin bir yılda elde etmiş olduğu toplam cirosu kadar sadece Ar-Ge’ye ayıracak. Bunlar bizleri heyecanlandırıyor’ dedi. (Star Gazetesi)

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.