Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

THK Üniversitesi de sanayici oluyor!

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, üniversite sanayi işbirliği konusunda Ostim’le birlikte çalışacaklarını söyledi. Bölgedeki Savunma ve Havacılık Kümelenmesi hakkında bilgi alan Prof. Ban, “Sadece öğrenci yetiştiren değil, ticari ürün üreten bir üniversite olmak istiyoruz” dedi.
Ostim Editör
29 Aralık 2011 00:00

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, üniversite sanayi işbirliği konusunda Ostim’le birlikte çalışacaklarını söyledi. Bölgedeki Savunma ve Havacılık Kümelenmesi hakkında bilgi alan Prof. Ban, “Sadece öğrenci yetiştiren değil, ticari ürün üreten bir üniversite olmak istiyoruz” dedi.

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi üniversite – sanayi işbirliği üzerine çalışmalar yapmaya devam ediyor. Bu çerçevede kuruluş çalışmalarını tamamlamış ve bu yıl ilk öğrencilerini almaya hazırlanan Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi arasında ilk işbirliği adımı atıldı. OSTİM OSB yönetim binasında bir araya gelen Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ve OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi yetkilileri ortak çalışma yapılabilecek alanları belirlediler. Görüşmede sektörde ortaya çıkan akademik ürünlerin ticarileştirilebilmesi için yapılacak ortak çalışmaların önemine vurgu yapıldı.

Türk Hava Kurumu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ünsal Ban, öncelikle üniversitenin genel vizyonunu paylaştı. Ban, üniversite olarak savunma ve havacılık alanında bugüne kadar oluşturulmuş en nitelikli müfredata sahip olduklarını ve sanayiyle iç içe olmanın önemine sonuna kadar inandıklarını söyledi. Kendisinin de sanayinin içinde 10 yıl geçirdiğini ve sanayiyi, üretimi biliyor olmanın kendisine çok şey kattığını özellikle vurgulayan Prof.Ban, eğitmen kadrosunu oluştururken de buna önem verdiklerini söyledi.

“Üniversite anlayışında çığır açacağız”

Üniversitenin bir hedefi olması gerektiğini söyleyen Prof. Ban şöyle konuştu: “Bizler önümüze büyük hedefler koyduk. Sadece öğrenci yetiştiren değil, Ar-Ge yapan, projeler üreten, ticari ürün üreten bir üniversite olmak hedefindeyiz. Bölgesel uçak ve zeplin projelerimiz var. Atatürk’ün dediği gibi eğitim ve üretim yapmak istiyoruz.”
Üniversitenin tanıtımı, gelişen sistem ve teknolojilerin takibi ve yurt dışından öğrenci çekmek için de bir temsilcilik sistemi oluşturacaklarını söyleyen Ban bu sistemi de şöyle açıkladı: “Bu temsilcilikleri olabildiği kadar çok ülkede açmak istiyoruz. O kişiler o ülkelerin gençlerine üniversitemizi tanıtacak, projeleri takip ederek bizleri haberdar edecek, gelişen teknolojileri takip ederek dünyayla entegre olabilmemizi sağlayacaklar. Amerika’dan Japonya’ya kadar geniş bir ağda bu sistemi yerleştirerek üniversite anlayışında çığır açmak hedefindeyiz.”
Ban OSTİM’le yapacakları ortak çalışmalar konusunda da çok istekli olduklarını söyledi. Üniversite bünyesindeki hocaların OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi üye firmalarının proje yazımlarında destek verebileceklerini, firmaların potansiyellerini harekete geçirebilecek projeler üretebileceklerini söyleyen Ban sözlerini şöyle sürdürdü: “Yapılacak bir işbirliği protokolüyle bir koordinasyon merkezi oluşturabiliriz. Bizim yurt dışı temsilcilerimiz OSTİM küme firmaları için de çalışabilirler. Onların Yurt dışı bağlantı ofisleri şeklinde de hizmet verebilirler. OSTİM yerli üreticilerinin yurt dışına açılan kapıları olmak bizi çok mutlu eder.
“Ülkemizde akademisyenler pratikle buluşmuyor”
Toplantıda akademisyenlerin sanayiye olan mesafesinden duyduğu rahatsızlığı dile getiren OSTİM Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Çelikdoğan da, üniversitelerden çıkan akademik ürünlerin ticari olması gerektiğini savundu. Üniversitelerin sadece %5’inin ürüne yönelik, sanayiyle iç içe çalıştığını söyleyen Çelikdoğan şöyle devam etti: “Maalesef hocalar çoğunlukla teoride ve sadece laboratuar uygulamalarıyla kalıyorlar. Endüstrideki üretim mantığını bilmiyorlar. Örneğin Almanya’da üniversite öğrencileri en az 2 yıl sanayide çalışıyorlar. Bizde öğrenci üretim nedir bilmeden mezun oluyor. Bu anlamda bize göre hangi üniversite OSTİM’i yönetimine alırsa, OSTİM’in nabzını tutar, sanayiyle iç içe olursa işte o zaman eğitimde fark yaratacak demektir. Başka türlü diğer üniversitelerin arasından sıyrılma şansı bize göre yoktur.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.