Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

THY’nin Yerlileştirme Çalışmaları OSTİM Ekosistemiyle Hızlanacak

Türk Hava Yolları (THY) A.O. Havacılık Ekosistem Geliştirme Başkan Yardımcılığı ile OSTİM OSB, OSTİM Teknik Üniversitesi ve OSTİM Kümelenmeleri arasında yerlileştirme alanında stratejik iş birliği protokolü imzalandı. OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “THY’nin yerlileştirilecek bütün makine, ekipman ve parçalarının OSTİM ekosistemi ile karşılanması konusunda sınırsız çalışacağız.” dedi.
Ostim Editör
18 Ağustos 2022 15:58

OSTİM ekosistemi, OSB, üniversite, kümelenme ve teknoparkı ile; THY havacılık ekosisteminin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda yerlileştirme amacı ile sektörün üretim, hizmet, entegrasyon ve tedarik ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için çalışacak.

OSTİM OSB’de imzalanan protokolü; OSTİM ve Kümelenmeler adına OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, THY A.O. Havacılık Ekosistem Geliştirme Başkan Yardımcılığı adına Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı, İş ve İnşaat Makineleri Kümelenmesi (İŞİM) adına Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu ve OSTİM Teknik Üniversitesi adına Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demiral Akbar imzaladı.

“OSTİM çözüm merkezi”

OSTİM Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, “THY’nin yerlileştirilecek bütün makine, parça ve ekipmanlarının OSTİM ekosistemi ile ortak çalışılarak üretilmesi konusunda sınırsız çalışacağız.” dedi.

Yapılacak her çalışmada OSTİM olarak katkı sağlamaya hazır olduklarını kaydeden Aydın, şunları söyledi: “OSTİM’de çözülemeyecek sorun yok. Burası bir çözüm merkezi, burası bir yetenek havuzu, ülkemizin de buna ihtiyacı var. Ama hangi firmanın hangi kabiliyete sahip olduğunu bilmekte birikim ve tecrübe istiyor. Kümelenme yöneticilerimiz, firmalarının kabiliyet ve yeterliliklerine hakim durumdalar. Kümelenmelerimizde yerlileştirme çalışmalarında ellerinden gelen katkıyı sağlayacaklar.”

“OSTİM ailesi ile kendimizi daha güçlü hissediyoruz”

THY A.O. Havacılık Ekosistem Geliştirme Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Abdullah Cahit Karaoğlanlı, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kendi üretebileceğimiz ürünlerin yurt dışından tedariğine rıza göstermeyeceğiz.” Sözünü hatırlatarak, “Milli ve Yerli Üretimde kararlı duruşumuzdan asla vazgeçmeyeceğiz.” dedi.

THY A.O. Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Prof. Dr. Ahmet Bolat Bey’in havacılık ekosisteminin geliştirilmesi konusunda vermiş oldukları destekleriyle çalışmalarına tüm hızıyla devam ettiklerini kaydeden Karaoğlanlı, OSTİM’in gücüne dikkat çekerek,  “Ben biliyorum ki burada teknolojik altyapıya, kaliteli üretime, nitelikli insan unsuruna ve her şeyden önce samimiyet ve özveriye sahip büyük bir OSTİM ailesi var. THY’de azim ve gayretle çalışıyoruz. Yapılacak çok fazla çalışma var. Bir projeyle başlayıp devamının da geleceğini düşünüyorum. Ülkemizin kalkınmasına değer katacak çok hayırlı bir adım, İnşallah verimli sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Tüm çalışmalarımıza fedakarca destek veren, hayatını ülkemizin milli ve yerli üretim süreçlerine katkı sağlamaya adamış, Teknopark İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Metin Yerebakan, TUSAŞ Genel Müdür Danışmanı Halil Tokel ve OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’a teşekkürü bir borç bilirim.” dedi.

Üniversiteden sonsuz destek

OSTİM Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Demiral Akbar, yerlileştirme çalışmalarında iş birliklerine çok önem verdiklerini kaydederek, “Akademisyenlerimiz, laboratuvarlarımız ve firmalarla ikili iş birliklerimizin sağladığı avantajla sonuna kadar destek vereceğiz.” mesajını verdi.

“Kamu ve özel sektörde yerlileştirme tecrübemiz var”

İŞİM Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Saraçoğlu, kümelenmelerde ana sanayi ve yan sanayi firmalarının bir arada çalıştığını vurguladı. Kamu ve özel sektör kuruluşlarıyla yerlileştirme konusunda iş birliği yaptıklarını anlatan Saraçoğlu, “Yerlileştirme konusunda tecrübelerimiz var. Tüm kümelenmelerimizle birlikte çalışıyoruz. Bu iş birliğinin tüm taraflara çok büyük fayda sağlayacağını düşünüyorum.” görüşünü paylaştı.

İş birliği kapsamında

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi, sanayinin üniversitesi konsepti ile iş dünyası, sanayi ve toplumla güçlü bir işbirliği içinde olan OSTİM Teknik Üniversitesi, İŞİM, OSTİM Savunma ve Havacılık Kümelenmesi (OSSA), OSTİM Medikal Sanayi Kümelenmesi, OSTİM Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümelenmesi, Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), OSTİM Kauçuk Teknolojileri Kümelenmesi ve Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi’nde  faaliyet gösteren ve Türkiye’nin birçok bölgesinden yaklaşık 1000 üye firması ile OSTİM Organize Sanayi Bölgesinde çalışmalarını yürüten OSTİM Kümelenmeleri ile havacılık ekosisteminin geliştirilmesini ve yerlileştirilmesini amaçlayan THY A.O. Havacılık Ekosistem Geliştirme Başkan Yardımcılığı arasında; Ostim Teknopark ve birçok paydaşın da desteğini kapsayacak şekilde yerlileştirme alanında karşılıklı yarar temelinde her türlü bilgi paylaşımı, iş geliştirme, ürün ve hizmet tedariği amacıyla projeler gerçekleştirilecek.

İlgili Görseller
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.