Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

TİKA, dışarıya açılan girişimciye destek olacak

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, Türk iş âleminin yeni pazarlara girişi için girişim başlatıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) arasında Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi, Türk iş âleminin yeni pazarlara girişi için girişim başlatıldı.
Bu amaçla, Türk özel sektörünün hâlihazırda faaliyette bulunduğu pazarlarda etkinliğinin arttırılması için kendi görev alanına giren ülkelerde meydana gelen gelişmeler doğrultusunda, uluslararası ilişkilerin yoğunlaştırılmasına ortak katkıda bulunmak ve yakın işbirliği yapmak amacıyla bir İşbirliği ve Teknik Yardım Protokolü imzalandı.
Devlet Bakanı M. Said Yazıcıoğlu’nun da katıldığı törende, DEİK – TİKA İşbirliği Protokolü TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya tarafından imzalandı.
DEİK ve TİKA küreselleşme sürecinde ortaya çıkan ihtiyaçlara yanıt vermek üzere kurulmuştur. Neredeyse yarım asır süren soğuk savaşın sona ermesiyle birlikte ekonomik, siyasi ve kültürel alanda yeni gerçeklerle karşı karşıya kaldık. İtiraf etmek gerekir ki, soğuk savaşın sona ermesiyle ortaya çıkan tabloya biz de pek çok ülke gibi hazırlıksız yakalanmıştık. Ne yazık ki Türkiye olarak özellikle Türk Cumhuriyetleri’nin bağımsızlıklarını kazandığı ilk yılların coşkusunu yeterince sürdüremedik, iyi niyetlerimizi somut projelerle destekleyemedik. Şimdi ise geçmişten edindiğimiz tecrübe, sahip olduğumuz birikim ve stratejik kabiliyet ile Türkiye’nin küreselleşme sürecinde kazananlar tarafına geçebilmesi için güç birliğine gidiyoruz. DEİK ile TİKA arasında imzalayacağımız protokol bunun önemli bir adımını oluşturacak.
Devlet Bakanı M. Sait Yazıcıoğlu, Türkiye'nin yabancı ülkeler ve uluslararası topluluklarla olan ekonomik, ticari, sınai ve mali ilişkilerini izlemek, bu ilişkilerin kurulmasına, geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla kurulan DEİK ve TİKA arasında gerçekleştirilecek işbirliğinin sağlayacağı faydalara ilişkin olarak da şunları kaydetti:
“Türkiye'nin dış ticaret ağının genişletilmesi ve hizmet sektörlerinin yurt dışına açılması gibi iş dünyasına yeni pazar imkanları tanıyacak hedeflere yönelmesine katkı sağlayacak. Bu işbirliği aynı zamanda Türkiye ile kalkınmakta olan ülkeler arasında sektörel temelde iş imkânlarını araştırarak mevcut imkânların harekete geçirilmesine ve iş fırsatlarının değerlendirilmesine, Türk ekonomisinin dünya ekonomisiyle bütünleşmesine yardımcı olacaktır.”
TİKA Başkanı Musa Kulaklıkaya da kurumun, Türk dilinin konuşulduğu ülkelerle komşu ve kalkınmakta olan ülkeleri desteklemek amacıyla kurulmuş bir teknik yardım örgütü olduğunu söyledi.
TİKA'nın meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve uluslararası yardım örgütleriyle yakın işbirliği içinde çalışarak ortak projeler ürettiğini kaydeden Kulaklıkaya, Türk girişimcilerinin iş yaptıkları ülkelerde de çeşitli projelerle girişimcilere destek verdiklerini kaydetti.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.