Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

TİKA, KOBİ’leri Uluslararası Rekabete Açacak

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet OSTİM’e gelerek kurumsal faaliyetler ve devam çalışmalar hakkında bilgiler aldı. Programa Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ile TİKA uzmanları katıldı.
Ostim Editör
17 Mayıs 2013 17:52

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Dr. Serdar Çam:

• Kendi insanımızın uluslararası rekabetteki üstünlüğünü, ticaretini, başarısını arzulamamamız düşünülemez. Biz her vesileyle en küçük esnafımızın bile uluslararası rekabete açılabilecek standarda gelmesi için gayret göstereceğiz ve fırsatlar oluşturacağız.

• Kanunlara, hukuka uygun olmak kaydıyla biraz daha maliyetli olsa bile tercihi yerliden yana yapmalıyız.

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam ve beraberindeki heyet OSTİM’e gelerek kurumsal faaliyetler ve devam eden projeler hakkında bilgiler aldı. Programa Çankaya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı ile TİKA uzmanları katıldı.

“Düşünceler ortak”
Ankara Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Doç. Dr. Asım Balcı konuşmasında TİKA, Ajans ve OSTİM arasındaki sinerjiye dikkat çekti. Balcı, “Birkaç ay önce Kalkınma Bakanımızın OSTİM ziyaretinde belli konular gündeme gelmişti. Onun arkasından Sayın Başkanımızı ziyaret ettik, fikir paylaşımında bulunduk. Gördük ki düşünceler ortak. Aynı hisler hepimizin kalbinde bulunmakta. Dolayısıyla bu işbirliğini hızlı bir şekilde harekete geçirme noktasında gösterdiği kararlılıktan dolayı Sayın Başkanımız ve ekibine teşekkür etmek istiyorum.” dedi.

OSTİM'in dünyaya örnek modeller çıkardığının altını çizen ve kümelerin mükemmel çalıştıklarını belirten Balcı şöyle devam etti: Burada yer alan sanayicimizi yurtdışına açma konusunda TİKA üzerinden, çalışmış olduğu bir takım modeller geliştirebilirsek bu hem Ankara’ya hem OSTİM’e hem de ülkemize çok daha fazla katma değerler üretecektir.

“1 Dolarlık çalışmanın bile ülkemize getirisi var”

Katıldığı toplantılarda OSTİM’den örnekler verdiğini anımsatan ve Filistin’deki hastane ihtiyaçlarının giderilmesinde verdikleri teknik destek için Medikal Küme’ye teşekkür eden TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam, Türkiye’nin TİKA aracılığıyla yurtdışında imza attığı faaliyetlerin kazandırdığı prestijin önemine işaret etti. Çam, “TİKA’da projenin küçüğü büyüğü yok. Türkiye Cumhuriyeti’ni temsilen yapılan her çalışma 1 Dolarlık da olsa onun mutlaka maddi ve manevi ayrı bir getirisi var. Özellikle küçük ve orta ölçekli sanayimizin gerek üretim gerekse ihracatının gelişimine dönük önemli projeler geliştirebiliriz.” dedi.

Sanayiciye davet

TİKA çalışmalarının sanayiciler için fırsat olduğunu anlatan Serdar Çam, “Biz pek çok projeyi başkalarına göre çok ucuza geliştirebilsek bile onlarca, yüzlerce misli etki bırakabiliyoruz. Bu sanayicimiz için bir fırsattır. Küçük küçük, özgün çalışmalar geliştirip, devlet yönetimine, bakanlıklara ve bize bir şekilde sağlaması gerekiyor. Bizlerin de bunu keşfetmek için mücadele etmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

“Kendi insanımızın başarısını arzuluyoruz”

“Bütün bu çalışmaları yaparken geleneğimizdeki kodları iyi kullanıp diğer taraftan sanayicimizin becerilerini en güzel şekilde yansıtarak Türkiye’nin de dolaylı olarak orada etkin olmasını sağlamamız gerekiyor.”sözleriyle konuşmasını sürdüren Çam, “Kendi insanımızın uluslararası rekabetteki üstünlüğünü, ticaretini, başarısını arzulamamamız düşünülemez. Biz bir şekilde her vesileyle en küçük esnafımızın bile uluslararası rekabete açılabilecek standarda gelmesi için gayret göstereceğiz ve fırsatlar oluşturacağız.” dedi.

“Tercih yerli üreticiden yana olmalı”

TİKA Başkanı Dr. Serdar Çam kanuna ve hukuka uygun olmak kaydıyla projelerde yerli üreticilerin tercih edilebileceğini bildirdi. Amerika’da KOBİ seviyesindeki ihalelerde; ihale sonucunda KOBİ’lerin belli bir oranda pahalıya verme hakkını verdiğini hatırlatan Çam, “Yüzde 20-30 oranında büyük firmaya göre yüksek verse de KOBİ alsın diye teşvik ediyor. Bu çok önemli. Uluslararası rekabette de kanunlara, hukuka uygun olmak kaydıyla bizim firmamız hatta yeni yeni oyuncu olarak girecek firmaların biraz daha maliyetli olsa bile OECD standartlarına ve genel hükümlere rahatsızlık vermeyecek şekilde tercihi yerliden yana yapmalıyız.” açıklamasında bulundu.

“İşbirliklerini geliştirme çabasındayız”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da konuşmasında OSİTM hakkında bilgiler verdi. Kurumun faaliyet gösterdiği başlıkları ve OSTİM modelinin ülke dışında da yaygınlaştırılması için gerçekleşen çalışmaları anlatan Aydın, TİKA’yla her zaman işbirlikleri geliştirme çabasında olduklarını söyledi. Aydın, “Zaman zaman bazı başlıklarda da çalıştık ama bunu sürdürülebilir kılamadık. İnşallah bunun ortamını hep birlikte oluştururuz.” diye konuştu.

HABERİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYIN

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.