Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

TÜBİTAK MAM’a teknolojik inceleme gezisi

Ostim Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümesi ve ODAGEM tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi’ne (MAM) gezi düzenlendi. Geziye Ostim’den çok sayıda firmanın yönetici ve temsilcileri katıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Ostim Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Kümesi ve ODAGEM tarafından Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Marmara Araştırma Merkezi’ne (MAM) gezi düzenlendi. Geziye Ostim’den çok sayıda firmanın yönetici ve temsilcileri katıldı.

TÜBİTAK Eneri Enstitüsü hakkında sunum ve enstitüye ait laboratuarları gezerek başlayan heyet, daha sonra enerji projelerine ilişkin bilgiler alarak deneysel çalışmaların yapıldığı laboratuarları gezdiler.
Programın devamında Ulusal Metroloji Enstitüsüne (UME) geçen heyet yöneticiler eşliğinde laboratuarları gezerek bilgi aldılar. Yapılan incelemeler sonunda Ostim heyeti ile MAM Stratejik Planlama ve İş Geliştirme Sorumlusu Başkan Yardımcısı Dr. Mehmet Demirel ve ilgili enstitü müdürlerinin katıldıkları ortak bir toplantı düzenlendi. Toplantıya katılan kurum yetkilileri TÜBİTAK destekleri, ürün geliştirme, ölçüm ve yeni ürünler konusunda sanayicilerle daha verimli bir iletişimin ve işbirliğinin nasıl kurulacağı konularında bilgilendirmede bulundular.
TÜBİTAK yetkilileri kurum olarak bundan böyle sanayicilerle daha yakın olmak istediklerini, sanayicilerin laboratuarlardan daha etkin yararlanabileceklerini belirttiler. Yenilenebilir Enerji Küme Koordinatörü Mete Bağdat ve ODAGEM Koordinatörü Prof. Engin Kılıç’ın rehberlik ettiği geziye OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Ertuğ, OSB Müdürü Adem Arıcı, OSB Elektrik Bakım ve İşletme Müdürü Kemal Çalışkan, Çevre Güvenlik Müdürü Arzu Kayabınar da katıldı. Gezinin verimli geçtiğini söyleyen firma temsilcileri ise yeni teknolojiler ve sanayicilerin ihtiyaç duyduğu alanlarda birçok imkândan habersiz olduklarını, düzenlenen bu tür gezilerle yeni imkânları tanıdıklarını, yenilenebilir enerji küme ekiplerinin yeni hedeflere ulama açısından yararlı olduğunu vurguladılar.
Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da OSB olarak küme başlıkları altındaki faaliyetler sonucu ulaşılacak başarılarla firmaların, bölgenin ve ülkenin kazançlı çıkmasını hedeflediklerini söyledi.
Geziye katılan firmalar şunlar: Özdekan Kauçuk, Na-Me A.Ş, Karmas Makine, 2M Mühendislik, Desansan, Hidroenerji, Gökser Makina, Odak Endüstri, Konmak, İstek Solar, İstek Solar Isı, İldam Cam, İmteks, Teknolus, Ankara Üniversitesi, Temisan, Demirsoy Plastik.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.