Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Tunus’ta OSTİM Modeli İçin İlk Adım Atıldı

Tunus Devleti ile OSTİM arasında işbirliği ve iyi niyet protokolü imzalandı.
Ostim Editör
26 Aralık 2012 15:30

Tunus Devleti ile OSTİM arasında işbirliği ve iyi niyet protokolü imzalandı. TOBB İkiz Kuleler’deki imza törenine TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun evsahipliğinde, Başbakan Yardımcısı Babacan'ın başkanlığında, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile Tunus Başbakanı Hammadi Jebali, Dışişleri Bakanı Rafik Abdesselam, Ekonomik ve Sosyal İşler Bakanı Ridha Saidi, Yatırım ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Riadh Bettaieb ile Tunus'un Ankara Büyükelçisi Mehrez Ben Rhouma da katıldı.

Arap uyanışında ilk devrimi gerçekleştiren Tunus kalkınmada da öncü olmak için yoğun çaba harcıyor. OSTİM sanayi modelini uzun süredir yakın mercek altına alan Tunus’un yeni yöneticileri aynı modeli kendi ülkelerinde kurma kararı aldılar.

OSTİM sanayi şehri olma ve girişimcilerin kuluçka merkezi özelliğiyle kalkınma için ilk ve önemli bir model oluşturuyor. Hızlı ve geniş tabana istihdam oluşturma özelliğiyle de üretim gücü sağlıyor. OSTİM’in 45 yıllık tecrübesiyle; kümelenme ve pazara ulaşma imkanları da bu bölgelerde faaliyet gösterecek olan girişimcileri hızla teknolojiye entegre edebiliyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye ve Tunus'un ortak tarih ve kültüre dayalı köklü bir dostluğunun olduğuna dikkati çekerek, Türkiye ve Tunus'un dünya ülkeleriyle dış ticaretleri toplam 400 milyar doların üzerindeyken, iki ülke arasındaki dış ticaretin sadece 1,1 milyar dolarda kaldığını vurguladı.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin, Tunus'un daha demokratik ve daha zengin bir ülke olması için gereken desteği vermeye devam edeceğini ifade ederek, şöyle konuştu: ''Ülkemizin Tunus'a sağladığı 500 milyon dolarlık mali kaynak Tunus'un geleceğine olan güvenimizin bir göstergesidir. Zira biz komşularımızla birlikte yükselmek, birlikte kazanmak istiyoruz. Yatırımlar ve ticaret bakımından Tunus ile ortaklığımızı somut projelerle güçlendirmeyi hedefliyoruz. Türkiye-Tunus İş Konseyi'ni destekliyor ve Türkiye-Tunus ilişkilerinde yeni bir çağ başlatılmasını istiyoruz.''

Türkiye'nin katkısıyla başkent Tunus yakınlarında inşa edilecek sanayi bölgesinin uluslararası standartlarda olacağını ifade eden Tunus Başbakanı Jebali Türk yatırımcıları bu bölgeden yararlanmaya davet etti. "Yeni Tunus yeni yatırımlar için kardeşimiz Türklere geniş ufuklar açacaktır" diyen Jebali, Tunus'a ve Tunus halkına verdiği destekten dolayı Türk halkına teşekkür etti.

İki ülke arasındaki ilişkileri sayı ve kalite olarak en üst düzeye çıkarmaya çalıştıklarını kaydeden Başbakan Jebali, ikili ilişkilerdeki gelişmelerin kendilerini memnun ettiğini ve bu konuda ufuklarının her zaman geniş olacağını vurgulayarak ortak çıkarları gerçekleştirecek şekilde temasların artırılması gerektiğini söyledi. Hammadi Jebali, İkili ilişkilerdeki gelişmeye paralel olarak gelecek yıldan itibaren Türkçe dil dersini okullarda eğitim müfredatına koyduklarını bildirdi. Türkiye'nin Tunus'a 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolar destek sağladığını belirten Jebali, Türkiye'nin teknik olarak sunduğu pek çok yardımın da gerçek hayata yansıdığını, her iki tarafın da stratejik ilişkiler kurmak istediğini ve bu konuda büyük bir iradenin bulunduğunu vurguladı.

Tunus devriminin dünyayı etkilediğini ve Tunus'un tarihi bir dönüşüm yaşadığını ifade eden ve demokratikleşme sürecine özen gösterdiklerini söyleyen konuk Başbakan, "Ülkemiz henüz beklenilen seviyeye ulaşmasa da siyasi, sosyal ve ekonomik alanda olumlu adımlar atmıştır" dedi. Yeni bir anayasa hazırlama çalışmalarına devam ettiklerini, bu anayasanın ülkeye geniş ufuklar açan bir anayasa olacağına temas eden Jebali, ülkede uzlaşıya önem verdiklerini, seçimlerin Haziran 2013'e kadar yapılacağını bildirdi.

Yolsuzluklarla mücadele, kalkınma stratejisi, istihdam, eşitsizlikle mücadele konularına büyük önem verdiklerine işaret eden Jebali, Tunus'ta büyümenin arttığını, işsizliğin düşmeye başladığını kaydetti.

Tunus'a gelen turist sayısının bu yıl beş milyonu geçtiğini belirten Jebali, "Sosyal boyutlara önem veren bir serbest piyasa ekonomisini benimsiyoruz" dedi. Bütün alanlardaki yatırımlara ilişkin bir yasa hazırladıklarını hatırlatan Jebali, yatırım ve finans sistemini gözden geçirdiklerini bildirdi. Özel girişimleri destekleyeceklerini anlatan Başbakan Jebali, katma değer vadeden, bilgi teknolojileri yatırımlarına özellikle önem verdiklerini kaydetti. Ülkedeki karayolları ve demiryolları bağlantıları ile doğalgaz yatırımlarını bir an önce gerçekleştireceklerinin altını çizdi. Jebali, "Yeni Tunus yeni yatırımlar için kardeşimiz Türklere geniş ufuklar açacaktır. Karşılıklı yatırımların iki ülke arasındaki ilişkileri daha da ileriye götürecektir.” dedi. Jebali, konuşmasının sonunda şura katılımcılarını Tunus'u ziyaret etmeye davet etti.

Haber fotoğrafları için tıklayınız

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.