Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Turan Çiğdem Anıldı

OSTİM’in kurucularından ve önceki dönem Başkanlarından Turan Çiğdem için anma programı düzenlendi.
Ostim Editör
11 Ağustos 2017 11:06

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, STK Başkanları, sanayiciler ve ailesi katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından davetlilere hitap eden merhum Turan Çiğdem’in oğlu Selahattin Çiğdem konuşmasının başında babası adına helallik istedi. Çiğdem devamında şunları söyledi: “Başta merhum Cevat Dündar amcamız olmak üzere OSTİM’e emeği geçmiş, ebediyete uğurladığımız, Ankara ve Türkiye sanayine katkıda bulunanlara Allah’tan rahmet diliyorum.” dedi.

Mücadele adamı
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Turan Çiğdem’in ekibiyle birlikte bölgeye önemli emekler verdiğini dile getirdi. “Turan Ağabey, bu kadar insanın üretim yapmasına, iş bulmasına, aş bulmasına vesile oldu. İnancımız gereği; insanların en faydalısı insanlara faydalı olanıdır diye biz inanıyoruz. Bu nedenle Turan Çiğdem Ağabeyimizin yaptığı çalışmalarla büyük bir hayır işlediğini burada takdirle söylemek istiyorum. Buraya emek verenlere hayır yazılacağına çok inanmış birisiyim. Kendisi bu sanayi bölgesinin oluşmasında yüreğini koydu; adeta bir mücadele adamı. Buranın yapılması sadece inşaat, yol, dükkan yapımı değil. Buranın serüveni bir tarih yazma gibi. Bu nedenle Turan Ağabeyi rahmetle anıyoruz. Bölgeye verdiği emeklerden dolayı kendisine dua ediyoruz. Allah gani gani rahmet eylesin. Geride kalanlarına baş sağlığı ve uzun ömürler diliyoruz.” dedi.

“Başkalarına fayda sağlayanlar sonsuza kadar yaşıyor”
Ölümün dünyanın en önemli değişmez gerçeği olduğunu belirten Aydın, şu görüşleri aktardı: “Hepimiz öleceğiz. Mühim olan öldükten sonra geride hayırlı bir anı bırakabilmek, hoş bir sada bırakabilmek. Bu, herkese nasip olacak bir şey değil. İnsanlar nasıl sonsuza kadar yaşar? Sonsuza kadar nasıl yaşanır? sorusunun cevabı; eğer insanlar sadece kendisi için kendi hayatı kadar kendine ait bir hayat yağıyorsa onun için hayat doğumla başlıyor, ölümle bitiyor. Ama başkaları için bir şey yapanlar, başkalarına dokunanlar, başkalarına bir fayda sağlayan insanlar için hayat öldükten sonra bitmiyor, sonsuza kadar devam ediyor. İnşallah hepimizi Cenab-ı Hak sonsuza kadar yaşatanlardan, anılanlardan ve amel defteri kapatılmayanlardan eylesin.”

“Yıllar boyu rahmetle anılırlar”
Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, OSTİM’in Ankara’da sanayiciliğin okulu olduğunu hatırlattı. OSTİM’in bugünlere gelmesinde emeği geçen Cevat Dündar, Turan Çiğdem ve çalışma arkadaşlarından vefat edenleri rahmetle andıklarını, hayatta olanlara sağlıklı ömürler dilediklerini vurgulayan Yaşar, “OSTİM’i düşünebilmek, bugünlere getirebilmek, ülke için, millet için, insanlık için önemli bir eser.” dedi. 

Turan Çiğdem’in ağabeylik ve liderlik vasfı taşıdığına dikkat çeken Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Turan Çiğdem,  herkesin saygı duyduğu, sorunlarına yardım istediği bir isimdi. Halka hizmet için çalışanlar, ailesinden de ödün verir, yaşantısından da ödün verir. Bu ayrı bir duygu ayrı bir sevdadır. Bunlar hoş bir sada bırakırlar. Yıllar boyu dostları ve gelecek kuşaklar tarafından rahmetle anılırlar.” 

Konuşmaların ardından Turan Çiğdem’in ekibinde yer almış çalışma arkadaşları ve yakınları, Çiğdem’le ilgili hatıralarını, duygu ve düşüncelerini paylaştı.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.