Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türk-Alman Kongresi OSTİM'de meyve verdi

Almanya’nın Mönchengladbach Ekonomi ve Teşvik Kuruluşu (WFMG) ile Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) arasında karşılıklı yatırımları teşvik etmek amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında her iki ülkede yatırımcıların önü açık olacak.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

 

Almanya’nın Mönchengladbach Ekonomi ve Teşvik Kuruluşu (WFMG) ile Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) arasında karşılıklı yatırımları teşvik etmek amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalandı. Anlaşma kapsamında her iki ülkede yatırımcıların önü açık olacak.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Türk-Alman ekonomi kongresi Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi'nde (OSTİM) meyvesini verdi. TD-İHK Başkanı Dr. Rainhardt Freiherr von Leoprechting, kongre kapsamında yeni işbirlikleri için önemli adımlar atıldığını belirterek, Almanya’nın Mönchengladbach Ekonomi ve Teşvik Kuruluşu (WFMG) ile Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi (OSTİM) arasında karşılıklı yatırımları teşvik etmek amacıyla bir işbirliği anlaşması imzalandığını söyledi. Anlaşma sonrasında ilk yatırımların sinyalleri de gelmeye başladı.
Henüz kesin karar verilmediği için firma isimleri gizli tutulurken, OSTİM dışında faaliyet gösteren büyük bir mobilya firması Mönchengladbach’ta, Almanya’dan bir metal firması ise OSTİM’de yatırım yapacağı açıklandı.
Referans'a açıklamalarda bulunan Mönchengladbach Ekonomi ve Teşvik Kuruluşu Genel Müdürü Dr. Ulrich Schückhaus imzalanan anlaşma ile yurtdışına açılmak isteyen Türk ve Alman yatırımcılara her türlü desteği karşılıksız vereceklerini söyledi.

Kuruluşlarının belediye tarafından desteklendiği için bölgelerinde yatırım yapmak isteyen Türklere her türlü kolaylığın sağlanacağını kaydeden Schückhaus, “Biz bölgemizdeki şirketlerin daha büyümesi ve gelişmesi için onları destekliyoruz. Onlarla birlikte fuarlara katılıyoruz. Aynı şekilde bizim bölgemize gelmek isteyen Türk şirketlerini de destekliyoruz. Onlara oturma, çalışma izni, vize gibi konularda destek veriyoruz. Biz şehrimizin sanayisi için çalııyoruz ve bu karşılıksız yapılan bir hizmet” diye konuştu.

OSTİM’i önceden beri takip ettiklerini belirten Schückhaus, OSTİM’in Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinden biri olduğunu ve Almanya’nın küçük şehri Mönchengladbach için de bundan sonra önemli olacağını ifade etti. Schückhaus, şunları söyledi: “OSTİM’deki makine şirketleri bizim için çok önemli. Çünkü şehrimiz çok küçük bir sanayiye sahip. O yüzden iki bölgenin sanayicileri bir arada çalışabilir diye düşündük. Şubat ve nisan aylarında Almanya’da düzenlenen fuarlarda görüştük ve anlaşmayı nihayet sonuçlandırdık.”

Schückhaus şunları söyledi: Bu anlaşmayı önemli kılan bir çok özellik var. Her iki bölgedeki şirketleri yatırım için teşvik edeceğiz. Alman şirketlerin Türkiye’de, Türk şirketlerin Almanya’da yatırım yapmasını sağlayacağız.
Örneğin Almanya’ya gelmek isteyen Türk firmalarını önceden müşterilerle buluşturacağız. Dolayısıyla daha gelmeden potansiyeli de görmüş olacaklar. Böylece yabancı ülkelere açılmanın ilk adımını atmış olacaklar.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.