Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türk Dünyası OSTİM’de Keşfe Çıktı

20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında Başkent Ankara’da bulunan 20 ülkeden 50’ye yakın girişimci OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte ticaret olanaklarını masaya yatırdı.
Ostim Editör
02 Ekim 2018 15:40

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 01-11 Ekim 2018 tarihleri arasında Ankara, Edirne, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen 20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı kapsamında Başkent Ankara’da bulunan 20 ülkeden 50’ye yakın girişimci OSTİM OSB’nin ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte ticaret olanaklarını masaya yatırdı.

Bilişim, elektrik, elektronik, bilgisayar, kablo, telekomünikasyon, tarım ve hayvancılık, tarımsal alet, ekipman, turizm, lojistik, enerji, iş makineleri, inşaat, yedek parça gibi birçok alanda faaliyet gösteren iş insanları, OSTİM firmalarıyla 600 iş görüşmesine imza attı.

“İmkânlarımızı seferber ediyoruz”
OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı, Türkçe Konuşan Girişimciler etkinliğinde düzenlenen ikili iş görüşmelerine büyük bir heyecanla ev sahipliği yaptıklarını bildirdi. Programın her sene büyüyerek tekrarlandığını vurgulayan Arıcı, “Etkinliğin ticarete ve iş birliğine dönüşmesini sağlamak üzere firmalarımızı davet ettik. Amacımız, toplantıdan olabildiğince faydalanılması. Bunun için her türlü imkânımızı seferber ediyoruz.” dedi.

OSTİM’in kuruluşu, yapısı ve sürdürdüğü projeler hakkında da bilgi veren Arıcı, şunları kaydetti: “OSTİM, hayatın 7/24 devam ettiği bir bölge. Çünkü bizim bölgemizde sadece işletmeler yok. Ticaret merkezleri, okullar, üniversitemiz, alış-veriş merkezleri, sosyal tesisleri, Ar-Ge merkezleri var. Bunlarla birlikte kendimizi sanayi bölgesi değil, bir sanayi şehri olarak adlandırıyoruz ve kendimizi böyle tanımlıyoruz.”

Komşu ülkelerde, Orta Asya'da, Balkanlarda yaşayan ve Türkçe konuşan girişimciler ile ülkemizin bağlarını güçlendirmek için 2005 yılından bu yana TOBB ile T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın iş birliğinde düzenlenen programa, bugüne kadar komşu ve akraba topluluklardan 750 girişimci katıldı.

Programın Ankara bölümünde düzenlenen ikili iş birliği görüşmeleri kapsamında Türkçe konuşan girişimciler OSTİM’i ziyaret etti. Bölgedeki sanayicilerle ikili iş birliği görüşmeleri yapan girişimciler, iş potansiyellerini yakında tanıma fırsatı buldu.

Medikal, enerji, iş ve inşaat makineleri, bilişim, tarım, hizmet, petrol ve maden başta olmak üzere pek çok sektörde faaliyet gösteren girişimciler, Türkiye ile olan bağlarını iş birlikleriyle de pekiştirmek istiyor.

Yatırım ve iş birliği daveti

Konuk girişimciler OSTİM’deki görüşmelerden memnun kaldıklarını dile getirdi. Kendi ülkelerindeki fırsatlarını anlatan Türk dünyası temsilcileri, yatırım daveti yaparak, Türkiye ile ticari bağlantılarını güçlendirmek istediklerini ifade ettiler.

Zohreh Rostami-İran
İran’dan katılıyorum. Aile şirketimizde çalışıyorum. Faaliyet alanımız; dorse, dingil ve yedek parçaları üretiyoruz. Genelde Türkiye ile çalışıyoruz. Kendi ürünlerimize de pazar bulmak istiyoruz, OSTİM yardımcı olabilecek diye düşünüyorum. Sektörümüzle ilgili görüşebileceğimiz firmaları OSTİM daha önceden organize etmiş. Çok memnun kaldık.

Ulan Çolponbayev-Kırgızistan
OSTİM’i daha önceden biliyorduk. TOBB’un bu programıyla da daha yakından tanıma şansı bulduk. OSTİM çok büyük bir sanayi bölgesi, burada her bir iş adamıyla iş yapılabileceğine inanıyoruz. OSTİM’li iş adamlarına Kırgızistan’da pazar açık. Her konuda iş yapabilirler. Kanuni olarak Türk ve Kırgız iş adamları arasında hiç fark yok! Ülkemizde iş adamları için bütün imkânlar yeterli, OSB’lerimiz var. Gelsinler iş yapsınlar.

Eldar Akimov-Ukrayna
Böyle bir toplantıya katılmaktan memnuniyet duyuyorum. Programı düzenleyen TOBB’a çok teşekkür ederiz. OSTİM, bir kooperatif olarak işe başlayıp kendini aşmış. büyük bir organizasyona dönüşmüş. İçinde her türlü hizmet var. Bence bir başarı örneğidir. OSTİM’li iş adamlarına Ukrayna pazarını tanıtma konusunda destek verebilir, onları misafir edebiliriz. Fuar, ziyaret ve diğer sosyal ekonomik etkinlikleri takip etme açısından yardımcı olabiliriz. Her türlü iş birliğine açığız.

Nourchan Moustafa Nichat -Yunanistan
Yaklaşık 40 yıllık mobilya şirketim var. 31 yıldan beri anavatanım Türkiye’den mobilya alıyorum. 20. Türkçe Konuşan Girişimciler Programı çok iyi düşünülmüş. Her sene yapılması önemli. Türkiye’de bulunmaktan ve değerli kardeşlerimle birlikte olmaktan büyük bir kıvanç duyuyorum.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.