Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Türk Yatırımcılarına Büyükelçi Sözü

Ülkesinde ihtiyaç duyulan, yatırım, enerji ve haberleşme başlıklarında üretici firma ve kurumlarla bir araya gelen Kırgızistan Büyükelçisi Kuban Omuraliyev, yatırım yapmak istedikleri takdirde, iş adamlarıyla bizzat kendisinin ilgileneceğini söyledi.
Ostim Editör
12 Temmuz 2019 15:47

Kırgızistan Büyükelçisi Kuban Omuraliyev, OSTİM’i ziyaret etti. İki kardeş ülke arasında ticaret ve iş birliklerini geliştirmek istediklerini kaydeden Büyükelçi Omuraliyev, yatırımcılara ülkesinde sunulan fırsatlardan bahsetti.

Kırgızistan’da gelir vergisinin yüzde 10 olduğunu belirten Kuban Omuraliyev, “Yatırımcılar ülkemizde kazandıkları gelirlerin tamamını yurt dışına çıkarabilir. Kırgızistan’da 6 adet Serbest Ekonomik Bölge var. Burada yapılan ürünlerin ihraç edilmesi halinde herhangi bir vergi alınmıyor. Türkiye ile aramızda bulunan vize anlaşması gereği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 gün vizesiz ülkemizde kalabilirler.” bilgisini aktardı.

180 milyon nüfuslu pazar

Yatırım maliyetlerinin oldukça düşük olduğunu ifade eden Kırgız diplomat, şunları söyledi: “Kırgızistan’da 1kw/s elektrik 0.03 dolar. İşçi ücretleri çok yüksek değil. Ayrıca ülkemiz, Avrasya Gümrük Birliği sayesinde 180 milyon nüfuslu bir pazar ekonomisine sahip. Avrupa Birliği’nin tanıdığı hak sayesinde ülkemizde üretilecek elektronik ürünlerin büyük kısmı gümrük vergisi olmadan Avrupa’ya ihraç edilebiliyor.”

Büyükelçi Omuraliyev, ülkesindeki enerji ve iletişim sektörlerine yönelik fırsatları da anlattı. Kırgızistan’ın tamamına interneti ulaştırmak istediklerini dile getiren Omuraliyev, ülkesindeki akarsuların büyük bir hidrolik santral potansiyelini sunduğunu ancak bu potansiyelin sadece yüzde 10’unu kullanabildiklerini dile getirdi.

Konuk Büyükelçi, yatırım yapmak istedikleri takdirde, OSTİM’li iş adamlarıyla bizzat kendisinin ilgileneceğini vurguladı.

“Ankara’yı sanayileştiren kuluçka merkezi OSTİM”

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, iş birliklerine açık olduklarını ve daha önce Kırgızistan Yatırım Teşviki ve Koruma Ajansı ile ülkede pilot OSB kurmaya yönelik protokol imzaladıklarını hatırlattı.

Kırgızistan’ın yatırım şartlarının Türkiye için cazip olduğunu vurgulayan Aydın, “İki ülke arasındaki potansiyeli, iş birlikleriyle somutlaştırabiliriz. OSTİM bir şehrin sanayileşmesini gerçekleştirmiş bir bölge, Ankara’da 8 adet OSB var. Ankara’yı sanayileştiren kuluçka merkezi OSTİM.” dedi.

OSTİM’de 17 ana sektörde 6.200 firmanın faaliyet gösterdiğini anlatan Aydın, “Burada bir şehrin kurulması için gerekli tüm işler yapılıyor. Savunma ve havacılık sanayiinde önde gelen, iş ve inşaat makinelerinde Türkiye’de öne çıkmış bir bölgeyiz. Medikal, kauçuk, yenilenebilir enerji, raylı sistemler ve haberleşme teknolojileri sektörlerinde Türkiye için önemli projeler yürütüyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

OSTİM firmalarını ziyaretinde iş birliklerinde somut hareket etmek istediğini kaydeden Kuban Omuraliyev, bölgede üretim yapan firmaları yerinde görmek istedi. İş ve inşaat makineleri ve medikal sektörlerinde üretim yapan firmaları ziyaret eden Büyükelçiye ürünler hakkında bilgi verildi.

OSTİM temasları kapsamında Türkiye Elektromekanik Sanayi (TEMSAN) Genel Müdürü İbrahim Toprak, haberleşme teknolojileri konusunda bilgi almak üzere Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) Başkan Yardımcısı Oğuz Yılmaz ve HTK üyesi HAVELSAN yetkilileri ile bir araya gelindi. 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.