Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Tüzmen, işadamlarıyla Ürdün’e gidiyor

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, işadamlarıyla birlikte 15-18 Şubat'ta Ürdün’e gidecek. Tüzmen, dış ticarette komşu ve çevre ülkelerin payını yüzde 30’un üstüne çıkaracaklarını söyledi.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 12:43

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, işadamlarıyla birlikte 15-18 Şubat'ta Ürdün’e gidecek. Tüzmen, dış ticarette komşu ve çevre ülkelerin payını yüzde 30’un üstüne çıkaracaklarını söyledi.

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, komşu ve çevre ülkelerle ticaretin geliştirilmesi stratejisi çerçevesinde, işadamlarıyla birlikte Ürdün'e bir ziyaret gerçekleştirecek. Türkiye'nin ihraç ürünlerinin tanıtımı, ihracatçı firmaların dış pazardaki paylarında artış sağlanması ve iki ülke iş çevreleri arasındaki işbirliği olanaklarını artırabilmek amacıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın koordinatörlüğü ve Uludağ İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği'nin organizatörlüğünde gerçekleştirilecek gezi, 15-18 Şubat'ta yapılacak. Devlet Bakanı Tüzmen, konuya ilişkin açıklamasında, Ürdün'ün son yıllarda bazı komşu ülkelerle yaptığı tercihli ticaret düzenlemeleri, AB ve ABD ile imzaladığı serbest ticaret anlaşmaları ve uyguladığı liberal ekonomi politikalarıyla, Orta Doğu Bölgesi'nin önemli bir ticaret merkezi olma konumuna geldiğini belirtti. Tüzmen, Ürdün'de Türkiye'nin pazar payının artırılması amacıyla düzenlenen ticaret heyeti programına, gıda ürünleri, sentetik ve özellikle polyester kumaş olmak üzere tekstil ve konfeksiyon, otomotiv, makine ve ekipmanları, plastik ve plastikten eşya, kimyasallar, inşaat malzemeleri, ısınma ve soğutma cihazları gibi sektörler ağırlıklı olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmaların katılacağını bildirdi. Komşu ve çevre ülkelere yönelik ihracatı daha da artırmayı hedeflediklerini belirten Tüzmen, "Amacımız, komşu ve çevre ülkelerin payını orta vadede yüzde 30'un üzerine çıkarmaktır" dedi. Tüzmen, ziyaret kapsamında Ürdünlü resmi yetkililerle temaslarda bulunacak. Program çerçevesinde Amman'da iki ülke işbirliği olanakları hakkında seminer verilecek; Türk ve Ürdünlü işadamları arasında ikili görüşmeler gerçekleştirilecek.
 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.