Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Ülkemizin Avantajları Var, Sizi Bekliyoruz”

Güney Sudan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Riek Gai Kok Türk yatırımcıları Güney Sudan’a çağırdı.
Ostim Editör
06 Kasım 2013 09:45

OSTİM Teknoloji A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Sedat Çelikdoğan, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı ve Medikal Sanayi Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ataman’la görüşen Güney Sudan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Riek Gai Kok, Türk yatırımcıları Güney Sudan’a çağırdı.

2011 yılında kurulan ve yapılanma sürecinde yatırımcılara açık olan Güney Sudan, özellikle Türk işadamlarını ülkesinde görmek istiyor. Gerek coğrafi konum gerekse kaynaklar açısından fırsatlar sunan Afrika ülkesi, Türkiye’nin gösterdiği yakın ilgiyi ticari boyuta da taşımakta kararlı.

Kuruluş aşamasında Türkiye tarafından verilen desteğin toplumda geniş bir karşılık bulduğunu dile getiren Güney Sudan Cumhuriyeti Sağlık Bakanı Riek Gai Kok, “Bu, öylesine samimi bir mesajdı ki sadece hükümet nezdinde değil aynı zamanda halkın kalbi sevgisini içeren bir mesaj olarak aldık ve bizi ziyadesiyle memnun etmiştir.” dedi.

“Medikal ürünlerin kalitesini iyi biliyoruz”
İki ülke arasında gerçekleşebilecek işbirlikleri ve yatırım fırsatlarıyla ilgili düşüncelerini paylaşan Riek Gai Kok, girişimcilere kapılarının açık olduğunu ve her türlü kolaylığın sağlanacağını vurguladı. Türk medikal sektörünce üretilen cihazların kalitesinin iyi bildiklerini ifade eden Güney Sudanlı Bakan, şu düşüncelere yer verdi: “Güney Sudanlılar olarak Türkiye halkından ve Hükümetinden gördüğümüz dostluk ve kardeşliğin karşılığını vermek istiyoruz. Bunun için biz de özellikle özel sektör iş birliğini düşündük. Zayıf olduğumuz alanlar, zaaflarımız özel sektör açısından bir imkâna, fırsata dönüştürülebilir. Özel sektör olarak devreye girip bu zaafları bizim adımıza fırsata dönüştürebilirsiniz. Teknolojik alanda kendimize yeten bir ülke olabilmek için önümüzde uzun bir yol var. Bu noktada dostlara, arkadaşlara ve kardeşlere ihtiyacımız var; Türk girişimcileri Güney Sudan’da yatırım yapmaya davet ediyoruz.”

“Temsilcilikler açın”
Ülkesinin petrol başta olmak üzere tespit edilmeyi bekleyen birçok kaynağa sahip olduğunu anlatan ve temsilcilikler açılmasını tavsiye eden Riek Gai Kok, “Şimdi bizim açımızdan ortada gerçek bir potansiyel var, bunu değerlendirebiliriz. Bu, her iki tarafa katkıda bulunabilecek “kazan kazan” durumunu da ortaya çıkaracaktır. Türk iş sektörünün Güney Sudan’daki mevcudiyeti çok önemli. Ülkemizi sadece bir pazar olarak değerlendirmeyin. Halihazırda Türk ürünlerini Kenya’dan veya Uganda’dan satın alıyoruz. Çünkü ürünleriniz ilk önce o ülkelere geliyor, aracı veya üçüncü kişi giriyor; sizin belki makul dediğiniz fiyatlar bu nedenle değerinden çok fazla artıyor. Onun yerine gelin temsilcilikler açın.” dedi.

Kok, ayrıca, ürünlerin yakın coğrafyaya pazarlanmasında Güney Sudan’ın avantajlı bir konumda olduğunu anımsattı. Konuk Bakan özetle şunları söyledi: “Güney Sudan, diğer ülkelere de ulaşabilmek için çok önemli bir alan ve merkez. Hem güçlü bir pazar imkanımız hem de ihtiyaçlarımız var. Ülkemizi bir istasyon olarak kullanıp; ürünlerinizi Uganda’ya, Kenya’ya, Etiyopya’ya, Kongo Cumhuriyeti’ne, Orta Afrika Cumhuriyeti’ne pazarlayabilirsiniz. İşbirliğimizin her iki taraf açısından bir fayda getirir. Ülkemizde ilaç ve ecza sanayi ile tıbbi sarf malzemelerinde çok önemli bir noktada çünkü bunlara çok yüksek miktarda ihtiyaç var. Mevcut durumda bu ürünleri Kıbrıs’tan ve Ürdün’den bazen de Türkiye’den alıyoruz. Ancak bunun maliyeti çok pahalı oluyor. Bir dağıtım merkezi oluşturun. Biz, yatırımcılara yakın duran, kolaylıklar sağlayan ve sıcak davranan bir ülkeyiz. Yatırım yapmak istiyorsanız araziyi biz verebiliriz.”

“CUBA bölgesinde bir ekonomi bölgesi kurulmakta, burada birçok teşvik ve yatırım iklimini geliştirecek çalışmalar yapılıyor. Bölgemize gelin, ülke ve sektör olarak mevcudiyetinizi gösterin. Sizleri Güney Sudan’a davet ediyorum. Orada muhtemel mevkidaşlarınızla iş yapabilecek kişilerle görüşün. Biz Sağlık Bakanlığı’nı da davet ettik. Türkiye Büyükelçiliği nezdinde görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türk Hava Yolları’na CUBA’ya direk bir uçuş seferi gerçekleştirmesi için sürekli talepte bulunuyoruz. Bu da yakın bir zamanda gerçekleşecek. Sağlık Bakanı’nı ve TİKA Başkanı’nı davet ettim. Bu ziyaretler gerçekleşirse imkanları yerinde görebilirsiniz.”

 
 

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.