Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

“Ülkenin Sorunlarını KOBİ’ler Çözecek”

OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, “Bu ülkenin sorununu KOBİ’ler çözecek. Yurtdışından gelen büyük firmalar çözemeyecek.”
Ostim Editör
15 Mayıs 2018 13:44

OSTİM OSB 2017 Olağan Genel Kurul Toplantısı tüm delegelerin katılımıyla OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantının açılışında konuşan OSTİM OSB Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölgenin kuruluşundan itibaren günümüze kadar geçen süreçleri anlattı. OSTİM’in yanında ve Ankara’da savunma ve havacılık sektörlerinde faaliyet gösteren ana sanayi firmalarının varlığına işaret eden ve bu firmaların, OSTİM’in niteliğini dönüştüren bir adım olduğunu vurgulayan Aydın, “Bu çok kıymetli. Bizim benzerimiz sayıda olan Türkiye’de çok sayıda OSB var. Ama bu nitelikte ve kalitede ürün üretebilecek çok yer yok. OSTİM’de kalite ve standartları uluslararası çapta yüzlerce ve binlerce firma bulabiliyorsunuz.” dedi. 

Bölgede başarıyla sürdürülen kümelenmelere de temas eden Aydın, kümelenme modelinin Avrupa ülkelerinde ve gelişmiş ülkelerde uygulandığını vurgulayarak şunları kaydetti: “Biz de bu işi onlar kadar biliyoruz ve yapabiliriz. Dolayısıyla bilerek, inanarak ve dünyanın yaptığını takip ederek bölgemize taşıyoruz ve buradan katma değer üretiyoruz.”

“Sloganımız; Benim Fabrikam OSTİM”
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemine temas eden Aydın, “Bu ülkenin sorununu KOBİ’ler çözecek. Yurtdışından gelen büyük firmalar çözemeyecek.” dedi.

OSTİM’deki üretim altyapısını ve avantajlarını anlatan Başkan Aydın, “Buradaki bir firma sadece 300 metrekarelik bir firma değil! 5 milyon metrekarelik alan içerisinde üretim yapıyor. Cıvatacı bütün stoklarını yapmış üreticiler için, sac için hiçbir stok yapmaya gerek yok. Lazer kesme cihazı almaya gerek yok. Boyahane kurmaya gerek yok. Kalite kontrol bölümü kurmaya gerek yok. Bunların hepsi var burada. Düşünebiliyorsan, tasarlayabiliyorsan, ne istiyorsan burada yapabilirsin. Bizim sloganımız; ‘Benim Fabrikam OSTİM.’ İnsanlar tasarımlarını yaptıkları zaman burada her şeyi üretebilir.” yorumunu yaptı.

Büyük projelere de OSTİM olarak imza atmaya çalıştıklarını kaydeden Orhan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’deki teknolojiyi artırmak, orta gelir tuzağından çıkmak, katma değeri yüksek ürün üretmek; bunların hepsi ayrı bir başlık. Bunların üniversite-sanayi iş birliği kısımları, küme çalışmaları, bu başlıkları öyle bir noktaya getirdik ki, aynı zamanda burada yaptığımız çalışmalar Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın politikaları haline geldi. Teknoloji geliştirme bölgesini üniversite kampüsünden sanayinin içine getiren bölge biziz. Daha sonra Bakanlığımız bunu politika haline getirdi.”

OSTİM Teknik Üniversitesi model olacak
2017 yılında kanunu onaylanan OSTİM Teknik Üniversitesi ile ilgili de bilgiler veren Başkan Aydın, üretim ve sanayinin sorunlarına çözüm odaklı bir üniversite planladıkları söyledi.

Bunu bir model olarak Türkiye’nin diğer sanayi bölgelerine göstermek istediklerini kaydeden Orhan Aydın, “Buna inanıyoruz. Bunu da yapmak için şu anda bütün altyapılarımızı hazırlamış vaziyetteyiz. Allah kısmet ederse 2019-2020 eğitim ve öğretim yılında burada 7 bölümde öğrencilerini alan sanayicilerle birlikte, yan yana, her atölyemizi, her firmamızı bir laboratuvar gibi kullanarak oradaki imkanları eğitime katacağız. Türkiye’de uygulama ağırlıklı, eli işe dokunan, bunu da hayata geçiren örnek bir sanayi bölgesi olmak istiyoruz.” dedi.

Aydın, gerçekleştirilen tüm faaliyetlerin bir ekip işi olduğunu hatırlatarak yönetim kurulu, denetim kurulu, OSTİM OSB personeli ve delegelere teşekkür etti.

Divan Başkanlığına Sıtkı Öztuna, divan üyeliklerini ise Evren Bulut ve Fazlı Akın oy birliğiyle seçildiği Genel Kurulda, OSTİM OSB Bölge Müdürü Adem Arıcı tarafından 2017 faaliyetleri anlatıldı. 2018 çalışma programı hakkında bilgi verildi. Toplantıda; 2017 faaliyet raporu, 2018 çalışma programı, gelir gider hesapları, 2018 bütçesi ve denetim kurulu raporu, okunarak müzakere edildikten sonra oy birliğiyle ibra edildi.

Yönetim kurulu, denetim kurulu ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) temsilcilerinin belirlenmesi için yapılan seçimde; Yönetim Kuruluna, Orhan Aydın, Sıtkı Öztuna, Behzat Zeydan, A. Mithat Ertuğ, Denetim Kuruluna Mehmet Alkan ve Süleyman Eser seçildi. OSTİM OSB’nin OSBÜK temsilciliğine ise Orhan Aydın, Erol Barutçu ve Faruk Görmez oy birliğiyle seçildi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.