Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

ÜRETEN KOBİ toplantıları Ostim’den başladı

HALKBANK’ın Üreten KOBİ Toplantılarının ilki Ostim’de yapıldı. Toplantıya Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ve Ostimli sanayiciler katıldı.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

HALKBANK’ın Üreten KOBİ Toplantılarının ilki Ostim’de yapıldı. Toplantıya Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın ve Ostimli sanayiciler katıldı.

Halkbank tarafından organize edilen Üreten KOBİ başlıklı toplantılarının birincisi KOBİ’lerin merkezi OSTİM’de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Halkbank Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Banka olarak en iyisini yapmaya çalışıyoruz” dedi. Aydın 2003 yılında kredi müşterileri ile sorunlar yaşayan, işlevselliğini yitirmiş Halkbank’ın bugün müşterilerine 50 kat daha fazla kredi kaynağı sağladığını söyledi.
Aydın, “Üreten KOBİ toplantı serimizin ilkini Ostim’de yapıyoruz. Çünkü Ostim üreten KOBİ’lerin en büyük merkezlerinden biri. Buradaki şubelerimizi tamamen kredi şubesine dönüştürüyoruz. Bu krizde Halkbank hiçbir krediyi geri çağırmamıştır. Borç yapılandırması yapacağımızı ilan ettik. En kısa zamanda kredi maliyetlerini düşüreceğiz” diye konuştu.
Ostim OSB Başkanı Orhan Aydın da kamu bankalarının öneminin bu krizle birlikte daha iyi anlaşıldığını belirterek, “İyi ki kamu bankaları var. İyi ki Halkbank var” diye konuştu. Aydın, OSTİM olarak gerek metro araçları gerekse savunma sanayine yönelik üretim yeteneğine sahip olduklarını, ancak topyekün yerli ürün yapmak üzere programlanılmadığını söyledi. Başkan Aydın şöyle dedi:
“Biz bugün ithal edilen metro araçlarını üretebiliriz. Sanayicilerimizde bu kapasite var. Üniversitelerimiz ‘biz araştırmasını yaparız’ diyor. Mühendisler ‘biz tasarlarız’ diyor. Sanayicilerimiz ‘biz imal ederiz’ diyor. Ancak bu güçlerin bir araya gelmesi gerekiyor. Bilim adamı, finans sektörü, sanayici ve kamu bir araya gelip bu ürünlerin yerli yapımını programlayabilir “ diye konuştu. Aydın, bu birliktelik sağlanmadığı takdirde imal etmek yerine satın almaya devam edileceği uyarısında bulundu.
Ostim Başkanı Aydın Halkbank’ın bölgedeki birçok projede desteği olduğunu, yeni destekler vermeye hazırlandığını kaydederek banka yöneticilerine teşekkür etti.
Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir de yaşanan krizde reel sektörün bir kusurunun olmadığını, geçmişte finans sektörü ve bazı kurumlar yeniden yapılandırılırken, KOBİ’lerin yapılandırılmadığını, kayıt dışılık gibi sorunların devam ettiğini söyledi. ASO Başkanı Özdebir, “Her zamankinden farklı bir kriz yaşıyoruz. Dış kökenli ama hepimizi etkiliyor. Bugün bir aydır hiç iş yapmamış üyelerimiz var. İstatistikler küçülmenin devam ettiğini gösteriyor. Ancak zamanında önlem alınsaydı bu küçülmenin hızı düşerdi. Şimdi KOBİ’lerin yeniden yapılandırılmasını, iş hayatın düzenleyen yasaların çıkmasını bekliyoruz. Halkbank için ben de iyi ki var diyorum. Ve desteklerinin sürmesini bekliyorum” diye konuştu.
Özdebir’den sonra söz alan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Dr. Şahap Kavcıoğlu Halkbank’ın Kobi desteklerini anlatı. Kavcıoğlu, “Bu bölge üretici bir bölge. Ostim, Gimat, İvedik gibi 100 binin üzerinde istihdam yapan bir bölge. Halkbank olarak 71 yıldır KOBİ bankacılığı yapıyoruz. Bu nedenle KOBİ’leri Ankara ve Türkiye genelinde temsil eden bir bölgeden başlatıyoruz” dedi.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.