Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri Başlıyor

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile OSTİM KOSGEB Müdürlüğü arasında, yeni girişimlere destek olmak amacı ile işbirliği protokolü imzalandı.
Ostim Editör
07 Ocak 2017 13:28

OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü ile OSTİM KOSGEB Müdürlüğü arasında, uygulamalı girişimcilik eğitimleri düzenlenerek girişimci adaylarının KOSGEB desteklerinden faydalanmalarını sağlamak ve yeni girişimlere destek olmak amacı ile işbirliği protokolü imzalandı. Eğitimler ücretsiz olacak.

Protokol kapsamında her ay 1 girişimcilik eğitimi düzenlenmesi planlanıyor. Ücretsiz girişimcilik eğitimleri Temel Girişimcilik Programı ve Teknoloji Tabanlı Girişimcilik olmak üzere 2 başlıkta gerçekleştirilecek.

Temel Girişimcilik Programı; fikri olan ve gerçekten o fikri yatırıma dönüştürmeyi planlayan esnaf düzeyindeki  (pastane, çiçekçi, gelinlikçi vb. ) işyeri kurmak isteyenlere,  Teknoloji Tabanlı Girişimcilik de teknolojik iş fikri olan girişimlere yönelik olacak.

İş Planı Uygulama Atölyesi
Aynı anda başlayacak ve aynı anda bitecek her iki program günde 4 saat ve 10 gün olmak üzere toplam 40 saat sürecek. Sabah bir program öğleden sonra diğer program verilecek. Her ders sonunda uygulama atölyeleri gerçekleştirilecek. Böylece girişimci adayları kendi iş fikirlerine ilişkin planları bölüm bölüm oluşturmaya başlayacak. Adayları programın önemli etaplarından birinde ise İş Planı Uygulama Atölyesi bekliyor. Atölye sayesinde girişimci adayları gerek KOSGEB’e gerekse farklı destek programlarına başvururken danışmana ihtiyaç duymadan iş planlarını kendileri hazırlayabilecek.

Eğitimlerde girişimciliğin temel konularına ek olarak, girişimci adaylarının bilmesi gereken destek modüllerle eğitim desteklenecek. Katılımcılar, iş fikirlerini nasıl koruyacakları, yatırımcılara iş planını nasıl sunacakları, alanları ile ilgili devletin vermiş olduğu diğer destekleri de program içinde öğrenecekler. Diğer yandan önemli öğrenme aracı olan “tecrübe paylaşımları” ile girişimci adayları birçok konuyu deneyimleme imkanı bulacak.

Başvurular online alınıyor
Her programa en fazla 30 kişi alınabilecek. Her iki program için web üzerinden online başvurular (http://bit.ly/odem1) alınacak ve online ön eleme gerçekleşecek. Ön elemenin ardından bilgi toplantısı workshopla yapılacak ve kesin katılımcılar mülakatla belirlenerek eğitim programına başlayacak. Programların sonunda her iki grup katılımcısına KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ve Girişimcilik Eğitim Programı Katılım Belgesi hem online hem de basılı olarak verilecek.

Kosgeb Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi sertifikasını alan girişimci adayları iş planları  ile birlikte KOSGEB in girişimcilik desteğine başvurabilecekler.

 

  • Ana Program: İş Fikri Geliştirme ve Yaratıcılık Egzersizleri, İşletme Kavramı Fonksiyonları ve  Türleri, İş Planı Kavramı ve Öğeleri Pazar Araştırma, Pazarlama Planı, Üretim Planı, Yönetim Planı, Finansal Plan, İş Modeli ve Kanvas
  • Destek Modüller: Fikri ve Sınai Mülkiyet Hakları, Uluslararası Pazarlara Açılmak, Devlet Destekleri, Sunum Teknikleri
İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.