Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Uzlaşmacı bir OSB Kanunu hayata geçirilecek

•Sanayi sitelerine taşınmalarında OSB’lere faizsiz kredi desteği vereceklerini, bürokratik engellerin kaldırılacağını bildiren Çağlayan, OSB’lerle ilgili uzlaşmacı, herkesin sözünü söyleyebileceği bir yasa çıkaracaklarını ifade etti.
Ostim Editör
07 Aralık 2011 00:00

 

•Sanayi sitelerine taşınmalarında OSB’lere faizsiz kredi desteği vereceklerini, bürokratik engellerin kaldırılacağını bildiren Çağlayan, OSB’lerle ilgili uzlaşmacı, herkesin sözünü söyleyebileceği bir yasa çıkaracaklarını ifade etti.

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Organize Sanayi Bölgeleri (OSB) ile ilgili ciddi çalışmaların yapılacağı bir döneme girildiğini bildirerek, çeşitli yeni destek mekanizmalarından yararlandırılacak olan OSB’lerle ilgili uzlaşmacı, "herkesin sözünü söyleyebileceği" bir OSB Kanunu hayata geçireceklerini ifade etti.
Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Yılmaz ve beraberindeki heyeti kabul eden Çağlayan, çalışmalarında ayrımcılıktan uzak, yatırımcıyı ve sanayiciyi düşünen bir yol izleyeceklerini ifade etti. Çağlayan, “Herkesin gönül rızasının olacağı bir OSB Kanunu’nu hep birlikte hayata geçireceğiz. Önemli olan bunu çok fazla sürüncemede bırakmamaktır. OSB’lerin önemini ortaya kayacağız” diye konuştu.

OSB’LERİN ÖNÜNDEKİ BÜROKRATİK ENGELLER KALKACAK

Çağlayan, OSB’lerin önünde ciddi bürokratik engeller bulunduğunu belirterek,söz konusu engelleri kaldıracaklarını kaydetti. Sanayicilerin çevresine he zaman duyarlı olduğunu ifade eden Çağlayan, sanayicilerin çevre düşmanı gibi gösterilmesinin doğru olmadığını, bu olumsuzlukların hep birlikte aşılacağını söyledi.
Çağlayan, OSB’lere ilişkin yapılacak çalışmaları şöyle özetledi:
“Mesleki eğitim konusunda OSB birer görevli olarak işin içine girecek.
Sincan’da Milli Eğitim Bakanlığı ile başlatılan OSEP Projesi, diğer OSB’lere de yaygınlaştırılacak. Böylece sanayici kendisinin ihtiyaç duyduğu dallarda mesleki eğitim almış kalifiye elemanı yetiştirecek. İstihdam verimlilik, teknoloji ve kalifiye eleman ile mümkün, bu gelişim zamanla sağlanacak.
OSB’lere, sanayi sitelerine taşınmalarında faizsiz kredi desteği verilecek. OSB’ler yapılırken zaman kaybetmeden seri şekilde hareket edilebilecek alan yaratacağız. OSB ile ilgili uzlaşmacı, herkesin sözünü söyleyebileceği bir OSB Kanunu hayata geçireceğiz.”

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.