Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yapabiliriz, İnanmamız Gerekiyor

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, Karabük Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde mühendis adaylarına seslendi: “Bizim mühendislerimiz, dünyadaki diğer mühendislere göre daha yetenekli. Yapabiliriz. Bütün olay buna inanmamız gerekiyor.”
Ostim Editör
14 Mart 2018 12:03

Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Kulübü, Milli Sanayinin Kalesi OSTİM ve Türkiye’de Raylı Ulaşım Sektörü konulu konferans düzenledi. Mühendislik fakültesinde düzenlenen etkinlikte, OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, mühendislik fakültesi öğrencileriyle bir araya geldi. Aydın, öğrencilere yerli ve milli üretimin önemini anlattı.

“Motor yapmadan özgür olma şansın yok!”
OSTİM’deki çalışmalar hakkında bilgi veren Aydın, “Biz kesinlikle üretim olmadan kalkınma olmayacağına inanıyoruz. Ülkeyi kalkındırmak için bilgiye dayalı üretimi yapıyor olmamız lazım.” dedi.

Orhan Aydın, OSTİM’de; iş ve inşaat makineleri, medikal, savunma ve havacılık, enerji, raylı sistemler, kauçuk ve haberleşme teknolojileri sektörlerinde oluşturulan kümelenmelerle yerli ve milli üretim için çalıştıklarını anlattı. Tasarınım önemine dikkat çeken Başkan Aydın, şu verileri paylaştı: “Nüfusun yüzde 90’ı çalışanlardan oluşuyor. Yüzde 9’u üretenlerden, yüzde 1’i de tasarlayanlardan oluşuyor. Ama tasarlama kabiliyeti olan, tasarlayanlar, gelirin yüzde 70’ini alıyor. Üretenler yüzde 20, üretimde çalışanlar da gelirin yüzde 10’unu alıyor.”

Yerli ve milli üretimin gerekliliğinin altını çizen Aydın, sözlerine şöyle devam etti: “Kendin yapamadığın sürece çıkış yok. Bu; trende aynı, türbinde aynı, santralde aynı, demir çelikte aynı. Kendimiz yapmadan müstemleke düşüncesinden kurtulamayız.  Eğitim veren hocalar, öğrenen öğrenciler, mühendisler, hepimize görev düşüyor. Bunu yapacağız. Bunu yapmadığımız sürece özgürlük yok. 

Motoru yapmadan bu coğrafyada özgür olman imkansız. Tankına motor yapamıyorsan bu coğrafyada özgür olma şansın yok! Yapanlar nasıl yaptı? Aynı termodinamik kitabını okumuyor muyuz? Aynı mukavemet kitabını okumuyor muyuz? Neden biz yapamayalım. Yapabiliriz. Öğrenci, hoca, sanayi, kamu, yönetenler, siyasetçiler hepimiz bir araya geleceğiz. Çaba sarf edeceğiz.”

“Odaklanmamız gerekiyor”
Türk mühendislerin, dünyadaki diğer mühendislerden farklı olmadığını dile getiren ve raylı sistemlerde ülkemizdeki başarılı projelerden bahseden Orhan Aydın, “Onların parmakları 6 tane değil. Gözleri 3 tane değil. Bizim mühendislerimiz, dünyadaki diğer mühendislere göre daha yetenekli. Yapabiliriz. Bütün olay buna inanmamız gerekiyor. Odaklanmamız gerekiyor. Raylı sistemlerde bunu biz yaptık. Kayseri, Bursa, Kocaeli, Samsun yerli yapıldı. Malatya’daki trambüs yerli yapıldı. İstanbul ve inşallah bundan sonrakilerin tamamı yerli yapılacak.” ifadelerini kullandı.

OSTİM’in pek çok üniversiteyle iş birlikleri geliştirdiğini anlatan, Karabük Üniversitesi’yle de iş birliğine hazır olduklarını vurgulayan. Aydın, “Öğrencilerimizi de önemsiyoruz. Bize ihtiyacınız olursa; staj konusunda, iş bulma konusunda biz elimizden geleni yaparız. Gücümüzün yettiği, elimizin değdiği kadar size yardımcı olmaya hazırız. Sizinle iş birliğine hazırız.  Raylı sistemler bölümünüzün olması bizim için ayrı bir değer.” mesajını verdi.

“ARUS pazara damga vuracak”
Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi (ARUS), Koordinatörü, Dr. İlhami Pektaş, Türkiye’de Raylı Ulaşım Sektörü başlıklı sunumunda, dünyada ve Türkiye’de raylı sistemlerin güncel durumu ve kümenin kuruluş aşamaları hakkında bilgi verdi. 

Raylı sistem pazarının her geçen yıl arttığına dikkat çeken Pektaş, “Küresel raylı sistem pazarı hacmi, 2017-2019 yılları arasında 176 milyar Euro, 2019-2021 yılları arasında 185 milyar Euro’luk bir hacim var. Raylı sistem ihtiyaçları sürekli artıyor ve sizin iş imkanlarınız da sürekli artıyor.” dedi.

ARUS’un kurulduktan sonra raylı sistemlerdeki yerli ve milli üretim artışına katkılarını dile getiren İlhami Pektaş, “Otomobilde olmayan milli markalarımız şu anda raylı sistemlerde çıkmış durumda. Bu daha da artacak. 2023 ve 2035 hedeflerinde 100 milyar Euro’luk pazara ARUS ve üyeleri damgasını vuracak.” mesajını verdi.

HABERE AİT FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.