Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yazar Arman Kırım KOBİ’lerle buluştu

Türkiye Finans ve Ekonomist Dergisi işbirliği ile Ostim Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin katkıları ile düzenlenen “Reel Sektör Buluşması”, 23 Aralık 2008 tarihinde Ostim’de gerçekleştirildi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Türkiye Finans ve Ekonomist Dergisi işbirliği ile Ostim Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin katkıları ile düzenlenen “Reel Sektör Buluşması”, 23 Aralık 2008 tarihinde Ostim’de gerçekleştirildi.

Toplantıda “Mor İneğin Akıllısı” ve “Türkiye Nasıl Zenginleşir?” kitaplarının yazarı Prof. Dr. Arman Kırım, reel sektör temsilcileri ile bir araya gelerek global ekonomik krizin Türkiye’ye etkilerini ve bu etkileri en aza indirgemek amacı ile alınabilecek tedbirleri paylaştı. Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar ve OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın’ın da katıldığı toplantıya reel sektör temsilcileri büyük ilgi gösterdi.
Banka olarak her dönem KOBİ’lerin destekçisi olduklarını vurgulayan Türkiye Finans Genel Müdürü Yunus Nacar, “Krizin etkilerinin hissedilmeye başlamasından beri piyasalara her hafta ortalama 100 milyon YTL’lik kredi kullandırdık. Bununla yetinmeyip son günlerde yaşanan likidite sorununa çözüm sunmak maksadıyla yıl sonuna kadar olan dönem için 500 milyon YTL’lik bir kredi paketini daha reel sektörün kullanımına sunuyoruz” dedi. Nacar “Bu kredi ile firmaların yaşadıkları sorunları bir nebze olsun hafifletmeyi, işçi çıkarma gibi bizleri üzen haberlerin azalmasını, firmaların rahatça üretim yapabilecekleri bir ortamın oluşturulmasına destek olmayı ümit ediyoruz” dedi.
500 milyon YTL’lik kredinin blok olarak değil ihtiyaç duyan KOBİ’lere parça parça kullandırılacağını belirten Nacar, böylece çok daha fazla firmaya destek olmayı amaçladıklarını vurguladı. Türkiye Finans’ın 500 milyon YTL’lik paketinden konut, taşıt ve ihtiyaç kredisi kullanarak bireysel müşteriler de yararlanabilecek.
OSTİM Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın ise “Ülkemiz KOBİ’lerinin krizle kıran kırana mücadele içinde olduğu bu günlerde yeni açılım ve yaklaşımlara ihtiyaç duyduğunu belirtti. Aydın, “KOBİ’lerin zenginleşmesi Türkiye’nin zenginleşmesi anlamına gelmektedir. Bu nedenle bu dönemde yapılan her türlü destek bizler için özel önem taşımaktadır” dedi. Orhan Aydın, Prof. Dr. Arman Kırım gibi konusunda uzman kişilerin reel sektör temsilcilerine getireceği yeni açılımların da KOBİ’leri rekabetçi düşünce yönünde güçlendireceğini ifade etti.
Toplantıda "KOBİ'ler Nasıl Kârlı Büyür? “ Türkiye Nasıl Zenginleşir?” başlıklı bir sunum gerçekleştiren Prof. Dr. Arman Kırım ise bu dönemde risk yönetimi yapmanın önemini vurguladı. Prof. Dr. Arman Kırım, “Olağanüstü dönemlerde klasik yöntemler ile ayakta kalmak mümkün değildir” dedi. Kırım, reel sektör temsilcilerine; “Size rekabette farklılaşma sağlamayacak olan tüm etkinliklerinizi fason olarak dışarıya yaptırabilirsiniz. Stratejik işlerinizi iyi yönetirseniz, iş modeliniz tehlikeye girmez” uyarısında da bulundu.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.