Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yeni Fikirlere ödül yağmuru

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Elginkan Vakfı ana sponsorluğunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile OSTİM yönetiminin katkılarıyla gerçekleştirilen ”Yeni Fikirler, Yeni İşler” yarışmasında dereceye giren öğrenciler belirlendi.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

ODTÜ ve ODTÜ Teknokent tarafından Elginkan Vakfı ana sponsorluğunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile OSTİM yönetiminin katkılarıyla gerçekleştirilen ”Yeni Fikirler, Yeni İşler” yarışmasında dereceye giren öğrenciler belirlendi.

"Yeni Fikirler Yeni İşler Yarışması"nın 5’inci yıl finali ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi'nde yapıldı. Üniversite öğrencilerini yenilikçi ürün ve teknoloji geliştirmeye teşvik etmek, yarının teknoloji firmalarına ilk adım desteği sağlamak amacıyla düzenlenen yarışmanın 5’inci yılında finale kalan 6 proje arasından ”Garajsoft” ekibi ”beyin dalgaları ve yüz ifadeleriyle bilgisayarı kontrol edebilen ürün” projesi ile birinci oldu. Ekibe, projelerini hayata geçirmeleri için ”Elginkan Vakfı Teknoloji Ödülü” olarak 75 bin TL tutarında kuruluş sermayesi desteği verildi. Gruba, ayrıca üç yıl süreyle ODTÜ Teknokent içinde uygun ofis ortamı ücretsiz olarak tahsis edilecek.

Yarışmada, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ödülü ise ”Kuğu-İHA” ekibinin ”Güvenlik ve arama kurtarma faaliyetlerinin etkin yürütülmesini sağlayacak Coando etkisi ile iniş kalkış yapabilen insansız hava aracı (İHA) projesi” ile ”GPS Karıştırıcı” ekibinin ”GPS alıcılarının kullanıldığı askeri sistemleri çalışmaz duruma getiren yenilikçi bir GPS karıştırıcı sistemi projesi”ne verildi. İki ekip, 50 bin TL’lik ödülü paylaştı.

Gradient’e iki ödül birden
OSTİM Sanayi Özel Ödülüne de ”Gradient” ekibinin ”Klasik anten çözümlerine alternatif sunan akıllı plazma anten üretme projesi” layık görüldü. Ekip 25 bin TL ile ödüllendirildi. Ödülü OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın verdi. “Gradient” ekibi, Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın 10 bin TL’lik mansiyon ödülüne de değer bulundu.

Yarışmaya yoğun ilgi
Öğrencilerden büyük ilgi gören yarışmaya bu yıl 300 online başvuru yapılırken, 82 grup proje önerisini teslim etti. Elemelerin ardından 18 proje ikinci aşamaya geçebildi. Projelerin jüri karşısında sunumunun yapıldığı yarı finalde ise aralarında Hava Harp Akademisi, Anadolu Üniversitesi, ve ODTÜ öğrencilerinin bulunduğu 6 grup büyük finale katılmaya hak kazandı. Kongre Merkezi’ndeki büyük finalde 6 ekip büyük bir özenle sunumlarını gerçekleştirdiler.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.