Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yeni Yılı İlk Onlar Gördü

Görme engelli çocukların eğitim, sanat ve spor yoluyla topluma kazandırılmasını amaçlayan Gören Kalpler Eğitim Derneği, OSTİM’in katkılarıyla “Yeni Yıla Merhaba” etkinliği düzenledi.
Ostim Editör
25 Aralık 2012 08:41

Görme engelli çocukların eğitim, sanat ve spor yoluyla topluma kazandırılmasını amaçlayan Gören Kalpler Eğitim Derneği, OSTİM’in katkılarıyla “Yeni Yıla Merhaba” etkinliği düzenledi.

22 Aralık Cumartesi günü OSTİM’de ki Gazi Üniversitesi METEM tesislerinde gerçekleşen etkinliğin ilk bölümünde, Ankara Numune Hastanesi Göz Doktoru Ayşe Turan tarafından görme engelliler için çok önemli bir gelişme olan kök hücre çalışmalarının başlangıcıyla ilgili bilgiler aktarıldı.

“Eğitimle herkes başarılı olabilir”
Programın davetlileri arasında bulunan Çankaya Üniversitesi Rektörü Ziya Burhanettin Güvenç konuşmasında OSTİM Yönetimine bu etkinliğe katkıları için teşekkür etti. Eğitimin dünyadaki en zor iş olduğunu belirten Güvenç görme engellilere seslenerek, “Sizler kalp gözleriyle görenlersiniz, bu yeteneğin diğer insanlara da geçmesini diliyorum. Kalp gözüyle görmek her insana nasip olmuyor, doğruyu görmeye yardım ediyor. Daha hassas ve duygusal olunuyor. Gelişmekte olan teknoloji, insanın karşılaştığı sıkıntıları giderecek yönde çok güzel çığırlar açacak. Sağlıkla ilgili gelişmeler, özellikle nanoteknolojide yapılacak olan gelişmeler, insan vücudunda zaman içerisinde meydana gelebilecek olan her türlü değişmeleri, bozulmaları tedavi edecek. Onun için geleceğe umutla bakmak gerekiyor. Morali bozup, hayata küsmenin hiçbir anlamı yok. Eğitilirlerse herkesin başarılı olabileceği gözüküyor. Bu çocuklarımızın beyninin, gören insanların beyninden daha fazla çalıştığına inanıyorum. Bu yeteneklerini çeşitli meslek dallarında da kendilerini geliştirebilirler, öğrenebilirler, her mesleği de yapabilirler. İnşallah önümüzdeki yıllarda teknolojinin de yardımıyla sosyal ortamlarda da daha rahat etmelerini de sağlayacaktır. Bu konuda da umut verici gelişmeler var.” dedi.

“Bizlerin görmediklerini görüyorsunuz”
OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın da programın kendisi için anlamının büyük olduğunu dile getirdi. Fikir hayatının önde gelen isimlerinden Cemil Meriç’i anlatarak sözlerini sürdüren Aydın, “Cemil Meriç, hayatımda etkilendiğim nadir insanlardan biridir. Halen de kitaplarını okuyorum. Meriç de kalp gözü gören biri. Kendisi ile ilgili söylenen bir söz var: Allah’ın, ruh gözü daha iyi görsün diye dünya gözünü kapattığı sahici münevver. Kitaplarını okuduğunuz zaman, ruh gözünün gördüğünü hissediyorsunuz. Bu nedenle sizlerin gördüğü bizlerin görmediği bir şeyler olduğunun farkına varıyorum. Sizlerle birlikte olmaktan ve faaliyetler yapmaktan mutluluk duyacağımızı ifade etmek istiyorum. Eğitimli, ruh gözü gören insanlar dileğiyle sevgilerimi sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Ünlü Şair Cemal Safi’nin görme engelli bir öğrenci ile şiirlerini paylaştığı programda Aşık Erdali, Şeyda Erdal, Yıldız Çan ve Orhan Oran Türk Halk Müziği’nin en güzel örneklerini sundu.

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.