Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Yerli tank girişimi

Türkiye, savunma alımlarında dışa bağımlılıktan çıkmanın yollarını arıyor.
Ostim Editör
02 Aralık 2011 15:13

 Türkiye, savunma alımlarında dışa bağımlılıktan çıkmanın yollarını arıyor.

Türkiye, savunma alımlarında dışa bağımlılıktan çıkmanın yollarını arıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı, uzun süredir gündemde olan tank ihtiyacını tümüyle yerli üretimden karşılamaya karar verdi. Bu kapsamda Türk firmalarına üretimi tamamen Türkiye'de yapılacak bir tank modeli geliştirmeleri için ihale çağrısı gönderilecek. Yerli tank için ihale süreci 1 Şubat’ta başladı..

Çağrı dosyasında 250 tank alınacağı ve bu tankların da Türkiye'de üretilmesinin istendiği belirtiliyor.
İhale yerli savunma sanayi için ciddi bir sınav olacak. Çünkü üretimi yapılacak tankın başka ülkelerin ürettiği bir modelin kopyası değil, tamamen yeni ve Türkiye'ye özgün bir model olması da isteniyor. Yani Türk mühendisler yepyeni bir tank yaratmaya çalışacak. Tank üretmek gelişmiş bir savunma sanayi gerektiriyor ve Türkiye'nin bu yeteneğe sahip olduğu düşünülüyor.

Tankın en önemli bölümünü oluşturan atış kontrol sistemlerinde Aselsan'ın top namlusunun üretimi konusunda ise makina ve kimya sanayisinin yeterli donanıma sahip olduğu belirtiliyor. İhale 2006 yılında sonuçlandırılacak. Bu aşamadan sonra tank üretimine hemen geçilmesi öngörülüyor.

'Türk Milli Ana Muharebe Tankı' adındaki projenin başlamasında üç yerli firma, BMC, Otokar ve FNSS tarafından yapılan fizibilite çalışması da etkili oldu.

İhaleye ortak girmesi beklenen firmaların Savunma Sanayi Müsteşarlığı'na sunduğu raporlar, yerli tank üretilmesinin mümkün olduğunu gösteriyor.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.