Adres :
100. Yıl Bulvarı No:101/A, 06374 OSTİM/Ankara-TÜRKİYE Telefon : 0 312 385 50 90 Faks : 0312 354 58 98 E-Posta : korhan@ostim.org.tr

Zirve yaptık

Başbakan mayın tarama ve imhası konusunda Ostim OSB’yi adres gösterince bütün medyanın ve kamuoyunun gözü Ostim’e çevrildi. Ostimli sanayiciler ise mayın işinin kendilerine verilmesi halinde başarabilecek güçte olduklarını söylediler.
Ostim Editör
09 Aralık 2011 00:00

Başbakan mayın tarama ve imhası konusunda Ostim OSB’yi adres gösterince bütün medyanın ve kamuoyunun gözü Ostim’e çevrildi. Ostimli sanayiciler ise mayın işinin kendilerine verilmesi halinde başarabilecek güçte olduklarını söylediler.

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin Suriye Sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusundaki önerge üzerinde AKP grup toplantısında yaptığı konuşmada Ostim’i adres göstermesi dikkatleri KOBİ kenti OSTİM’in üzerine çekti.
Başbakan Erdoğan konuşmasında, “Efendim, ‘dünyada bu işi İsrail’den başka yapan yok’. OSTİM’e gidersen var mı yok mu görürsün” diye konuşmuştu. Konuşmanın ajans ve internet sitelerinde yer almasını takip eden dakikalarda KANAL 24, KANALTÜRK, ATV, Kanal B, TGRT Tv gibi televizyon ekipleri ile gazete muhaberi Ostim’e akın etti. Muhabirler iki yıldır faaliyet gösteren Savunma Yan Sanayi Kümesi İcra Kurulu Başkanı ve OSB Yönetim Kurulu Üyesi Mithat Ertuğ ve Ostimli savunma sanayicileri ile röportaj yaptılar.
Ertuğ, televizyonlara verdiği demeçte Başbakan’ın Ostim’i adres göstermesinden mutlu olduğunu, bunun için kendisine teşekkür ettiğini söyledi. “Bizim teknolojimiz de, bilgimiz de var. Fırsat verilirse mayın tarama ve imhasını yapabiliriz. Bu iş için ar-ge yapan firmalarımız var, işbirliği modelimiz var” diyen Ertuğ, Ostim’in savunma sanayine yönelik imalat konusunda millileştirme yönünde attığı adımları ve KÜME olarak yapılan çalışmaları da anlattı.
Ertuğ basına şu bilgileri verdi:
“Temmuz ayında savunma sanayinde kullanılan ürünlerin yerlileştirilmesi için bir çalışma başlatmıştık. Burada savunma sanayinde çalışan 65 firma bir küme oluşturduk. Kümede her sektörden firma var, elektri- elektronik, talaşlı imalat gibi. Bunların içinde 7 tane ar-ge firması var. Biz bazı çalışmaları başlatmıştık.
Sayın Başbakanın söylemiş olduğu mayınlı arazilerin temizlenmesi konusunu da sabah küme toplantısında konuşuyorduk. Yürütme kurulundaki tüm arkadaşlar bunu yapabileceğimizi belirttiler. Henüz böyle bir projemiz yok ama bomba imha robotu yapan bir firma var kümede. Metalik aksamları, elektronik aksamları yapabilecek firmalar var. Mayınların yerinin tespiti önemli. Bu görev bize verilirse biz bu çalışmayı hemen başlatabiliriz. OSTİM olarak ar-ge merkezlerimiz var üniversite sanayi işbirliği platformumuz var. Zaman olarak bir şey düşünmüyoruz ama zannediyorum 1 yılda biz bunun altından kalkabiliriz. Bu görev bize verildiği takdirde biz mayınlar hakkında bir bilgi zaten alacağız. Sistem bomba imha sisteminden farklı bir sistem değil. Bunu yine uzaktan kumandalı robotlarla yapmayı düşünüyoruz. Hem mayın tespit edilecek hem de bunun temizlenme işlemi yapılacak. Burada yeterlilik isteyebilirler, bizim böyle bir yeterliliğimiz yok. Bize böyle bir iş verecekler ki biz bu konuda yeterliliğe kavuşacağız ve ileride yine bu tür bir iş olduğunda başka bir ülkede bizim de yeterliliğimiz var diye çıkacağız ortaya. Yerli bir firmaya verilirse hiç olmazsa paramız memleketimizde kalır. Biz bu alana girmiş oluruz, tecrübe kazanırız. Bu işi biz yapamıyoruz demek en kolayı.”
Başbakanın Ostim’i işaret eden konuşması 3 Haziran’da HABERTÜRK, Hürriyet, Sabah, Milliyet, Yeni Şafak, Zaman, Referans, Dünya Gazetesi’nde ve birçok internet haber sitesinde yer aldı.

 

İçeriğe Yorum Yapabilirsiniz.